Niepozorny cynamon, który możemy otrzymać właściwie w każdym sklepie ma niezwykłe właściwości. Lista jest tak długa i tak interesująca, że nie warto ignorować dobroczynnego wpływu tej popularnej przyprawy na codzienne funkcjonowanie, a także długofalowo na zdrowie na lata. Korzystajmy z jej zalet!
Cynamon czyli co?
Cynamon, jedna z najpopularniejszych przypraw używana na całym świecie, to z łacińskiego Cinnamomum zeylanicum i cinnamon cassia.
Pozyskiwany jest z drzewa należącego do rodziny Lauraceae rosnącego w tropikach, Indiach, Birmy, Sri Lanki, poprzez cięcie jego łodyg i kruszenie kory.
Obecnie roślina porasta różne tereny na całym świecie, a do dziś rozpoznano ponad 250 gatunków z rodzaju cynamonu. Dawniej jednak uważana była za rzadką i drogocenną, stanowiła kosztowny prezent, odpowiedni dla królów.
Dwa podstawowe rodzaje
Najpopularniejszy obecnie cynamon to:
- cynamon Cassia – powszechnie dostępny w każdym sklepie czy markecie. Drugim, mniej popularnym gatunkiem jest cynamon cejloński, nazywany cynamonem prawdziwym.
W sklepie otrzymamy cynamon mielony, a także laski cynamonu. Zapach i kolor cynamonu dla wielu to symbol świąt Bożego Narodzenia. Idealny dodatek do wypieków, a także sam w sobie jako świąteczna dekoracja.
Najczęściej cynamon stosuje się do wypieków, babeczek, ciast, deserów, drożdżówek, ale również owsianek, jaglanek, gryczanek i koktajlów. Cynamon nadaje się również jako świetny dodatek do herbaty i zimowych napojów.
Co zawiera cynamon i jakie ma właściwości?
Cynamon ma w składzie silne składniki, które decydują o jego skuteczności: działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i nawet przeciwnowotworowym.
Wskazany jest dla osób mających problem z poziomem cukru we krwi, wykazuje bowiem działanie przeciwcukrzycowe. Pomaga również ustabilizować poziom lipidów, dzięki temu zapobiega popularnym obecnie chorobom sercowo- naczyniowym.
Ostatnie wyniki badań pokazały, że może zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera.
Przede wszystkim przyprawa zawiera olejki eteryczne i inne pochodne takie, jak aldehyd cynamonowy, aldehyd-trans cynamonowy, kwas cynamonowy i cynamonian. Wszystkie z nich decydują o charakterystycznym zapachu cynamonu
wykorzystywanych przede wszystkim w kuchni.
Silny przeciwutleniacz
Cynamon działa silnie przeciwutleniająco, w ten sposób może zapobiegać wielu chorobom. Przede wszystkim neutralizuje negatywny wpływ wolnych rodników, które są źródłem przyczyn wielu chorób, a także przyspieszają starzenie skóry.
Cynamon jako dodatek w diecie to doskonałe remedium na wiele problemów. Działa leczniczo i profilaktycznie. Zapobiega uszkodzeniom tkanek oraz aktywizuje ich odbudowywanie. Jego działanie jest tak silne, że znalazło zastosowanie jako środek
konserwujący żywność.
Okazuje się, że silne działanie przeciwutleniające ma też inną potężną zaletę.
Cynamon może chronić przed wieloma chorobami, uważanymi za zagrażające życiu. Na przykład przed chorobami serca. Jak?
Poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi (a także zwiększenie wrażliwości na insulinę) i obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi.
Pozostałe właściwości cynamonu
- środek o działaniu odświeżającym – dodawany np. do gum do życiu,
- przeciwgrzybicznym,
- wspomagający w walce z infekcjami, doskonały w trakcie przeziębienia,
- larwobójczy i owadobójczy,
- przeciwzapalny,
- cynamon zapobiega krwawieniom,
- przyspiesza krążenie krwi w macicy i regenerację tkanek,
- obniżający ciśnienie krwi – jeśli jest spożywany systematycznie, przez co
najmniej kilka tygodni, - przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych,
- dla poprawy metabolizmu.
Cynamon właściwości lecznicze, o których najpewniej nie masz pojęcia
Cynamon dla dzieci?
Jak ze wszystkim, warto zachować umiar. Cynamonu nie należy jeść bez umiaru.
Jedna łyżeczka dziennie w zupełności wystarczy. Dlaczego? Z uwagi na zawartość w cynamonie kumaryny, która jedzona w nadmiarze może uszkodzić nerki i wątrobę – sytuacja skrajna, ale niestety możliwa, zwłaszcza przy sporym spożyciu. Warto jednak dodać, że zawartość tej substancji jest znacznie mniejsza w cynamonie cejlońskim niż cassia (dużo powszechniejszym). Niemniej w przypadku
najmłodszych dzieci należy zachować szczególną ostrożność w przypadku podawania cynamonu. Im dziecko starsze, tym samym większe i cięższe, tym ryzyko ewentualnego negatywnego oddziaływania zdecydowanie mniejsze.
Czy dzieciom również? Tak, cynamon można podać już dzieciom, które ukończyły 10 miesiąc życia.
Komentarze