Cukrzyca popularna, nie tylko w ciąży

O cukrzycy w ciąży należałoby mówić na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze jako o chorobie, na którą cierpią kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę, jak również o dolegliwości, która ujawniła się już po odczytaniu dwóch kresek: czyli o cukrzyce ciążowej. Czy grozi Ci cukrzyca w ciąży? Przeczytaj.

cukrzyca w ciąży

cukrzyca ciążowa

Popularna jak…niesłodka choroba

Szacuje się, że na cukrzycę cierpi nawet 2 miliona Polaków, z tym, ze połowa z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje i w związku z tym się nie leczy, co może prowadzić do groźnych konsekwencji.

Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na dynamiczny wzrost liczby zachorowań. W 1985 roku na cukrzycę miało chorować około 30 mln osób na całym świecie, by już dziesięć lat później ta liczba zwiększyła się do 135 milionów. Istnieją prognozy, które wskazują, że w 2030 roku na świecie ma być już 366 ml diabetyków.

Dwa najpopularniejsze typy cukrzycy

Cukrzyca jako choroba nie jest jednoznaczna. Występuje w kilku typach. Najpopularniejszymi jest cukrzyca typu 1 i 2. Pierwszą nazywamy często „młodzieńczą”, wynika ona z uszkodzeń nabłonka, atakuje nagle i  objawia się zbyt małym wytwarzaniem insuliny lub niewytwarzaniem go wcale.

Popularniejsza od cukrzycy typu 1 jest cukrzyca typu 2.  Problemem w tym wypadku jest mniejsza wrażliwość tkanek na działanie na insulinę, dlatego obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na ten hormon, któremu nie jest w stanie sprostać organizm. Cukrzyca typu 2 często rozwija się niepostrzeżenie i długo pozostaje niezdiagnozowana.

Jak objawia się cukrzyca w ciąży?

Objawy cukrzycy nie są jednoznaczne. Trudno je jednoznacznie zinterpretować. Najczęściej pojawiają się jednak już w zaawansowanym stadium chorobowym:

 • zwiększony apetyt w połączeniu ze spadkiem masy ciała,
 • większe pragnienie,
 • częstsze oddawanie moczu,
 • senność w ciągu dnia,
 • większe zmęczenie,
 • zaburzenia widzenia.

Szczególnie zagrożone cukrzycą są:

 • osoby z nadwagą,
 • osoby niezdrowo się odżywiające,
 • osoby prowadzące siedzący tryb życia, rzadko ćwiczące,
 • osoby, w których rodzinie występuje problem cukrzycy,
 • chorzy na nadciśnienie,
 • kobiety, które urodziły więcej niż dwoje dzieci,
 • pacjenci borykający się z wysokim cholesterolem,
 • chorujący na choroby sercowo-naczyniowe.

Chorobie można zapobiegać. Niestety nie we wszystkich przypadkach profilaktyka będzie wystarczająca. Mimo to, warto ją wdrożyć:

 • zwracając uwagę na jakość odżywiania,
 • starając się utrzymywać prawidłową wagę,
 • regularnie ćwicząc.

Najlepszym gwarantem pozostaje jednak nadal wykonywanie systematycznych badań kontrolujących poziom cukru we krwi. Badania kosztują kilka złotych i można wybrać się na nie samodzielnie, bez skierowania.

Cukrzyca przed ciążą

Jeśli kobieta ma zdiagnozowaną cukrzycę przed ciążą, nie musi się obawiać o przebieg ciąży oraz o rozwijające się dziecko. Dzięki profesjonalnej ochronie zdrowia może bowiem liczyć na donoszenie ciąży oraz urodzenie zdrowego dziecka.
Kluczem do sukcesu jest zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi przed zajściem w ciążę oraz przez dziewięć miesięcy jej trwania.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca w ciąży dotyczy około 3%-8% wszystkich kobiet w ciąży. Inne dane sugerują, że na cukrzycę w ciąży cierpi jedna na dziesięć kobiet. Najczęściej występuje między 24 a 28 tygodniem ciąży. Ze względu na jej powszechność występowania badanie w jej kierunku wykonuje się wszystkim ciężarnym właśnie w tym okresie. Jednak kobiety, które podczas wywiadu, okaże się, że są w grupie większego ryzyka wystąpienia cukrzycy w ciąży (starsze, otyłe, obciążone rodzinnie) przechodzą to badanie częściej i na wcześniejszych etapach ciąży.

Test obciążenia glukozą

Test obciążenia glukozą polega na wypiciu 50 gramów glukozy rozpuszczonej w 200 ml wody w ciągu 5 minut i oznaczeniu stężeniu krwi żylnej po 60 min. Uzyskany wynik stanowi podstawę do ewentualnego wprowadzenia zmian w diecie oraz wdrożenia leczenia farmakologicznego.

Przeczytaj więcej o teście obciążenia glukozą.

Cukrzyca ciążowa – czy to groźne?

Jeśli jest leczona oraz nadzorowana, nie jest szkodliwa ani dla dziecka, ani dla matki, jednak jeśli ciężarna nie stosuje się do odgórnych zaleceń, może być niebezpieczna i nieść niekorzystne skutki. Tak czy inaczej zdiagnozowana cukrzyca w ciąży powinna być dla kobiety sygnałem potrzeby zmiany trybu życia. Motywacją do tego, by uniknąć problemów, które mogą się pojawić za kilkadziesiąt lat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. tina tina

  a można się nabawić, przez jedzenie dużej ilości słodyczy? bo ja nie jem jakiś tam czekoladek, batoników i w ogóle tylko sorbety z Grycana. one są niskokaloryczne i po prostu zdrowe ;)

 2. mama Kasi mama Kasi

  Tina, niby nie bezpośrednio, jednak złe odżywianie ma w tym temacie na pewno znaczenie…

 3. kitina kitina

  Oj z cukrzycą to nie ma żartów..Tym bardziej, że rozwija się w ukryciu. Warto o to dbać, by się badać. Badanie cukru we krwi to koszt raptem około 6 zł.

 4. Gosia Gosia

  No tak ja dziś mam takie małe święto dokładnie dziewięć lat temu zachorowałam na cukrzyce typ 1 właśnie w dzień cukrzyka trawiłam do szpitala z tą diagnozą.cukrzycą nie można się zarazić są dwa typy 1 to ten co mam ja czyli młodzieńcza cukrzyca spowodowana nieprawidłowa praca trzustki po prostu coś nawala i trzustka nie produkuje insuliny dlatego muszę podawać ją sobie sama(insulinozależna) a typ 2 to starcza cukrzyca spowodowana długim i intensywnym zażywaniu leków oraz nadwagą spowodowaną złym odżywianiem leczenie to zazwyczaj zażywanie leków lub leków i insuliny.Niestety cukrzyca jest niewyleczalna ale da się z nią żyć! tylko insuliny, paski czy tabletki mogły być tańsze :( i nie odmawiajcie sobie czekolady bo przez to nie zachorujecie na cukrzyce po prostu nie przesadzajcie z nadmiarem bo wszystko co z umiarem to zdrowe! pozdrawiam:D

 5. Anula Anula

  Bardzo obawiałam się cukrzycy w ciąży, na szczęście słodycze, słodkie napoje nie zaszkodziły. Nie miałam cukrzycy. Dlatego jestem zdania, że jak ktoś ma mieć, to ma…

 6. Amelka Amelka

  u mnie właśnie nieustanne pragnienie i bardzo duże zmęczenie w ciągu dnia były pierwszymi alarmami, że i mnie dopadła cukrzyca, na początku byłam dość mocno podłamana ale potem dotarło do mnie że przy pilnowaniu odpowiedniej diety, i faktycznie uważaniu można ją spokojnie jakoś ogarnąć, wiadomo pomiary cukru ciągłe stają się nieodłączne ale w aptece pani mi doradziła fajny glukometr z diagnosis i teraz robię to wręcz automatycznie chociaż na początku mi się zapominało