O cukrzycy w ciąży należałoby mówić na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze jako o chorobie, na którą cierpią kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę, jak również o dolegliwości, która ujawniła się już po odczytaniu dwóch kresek: czyli o cukrzyce ciążowej. Czy grozi Ci cukrzyca w ciąży? Przeczytaj.
Popularna jak…niesłodka choroba
Szacuje się, że na cukrzycę cierpi nawet 2 miliona Polaków, z tym, ze połowa z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje i w związku z tym się nie leczy, co może prowadzić do groźnych konsekwencji.
Światowa Organizacja Zdrowia zwraca uwagę na dynamiczny wzrost liczby zachorowań. W 1985 roku na cukrzycę miało chorować około 30 mln osób na całym świecie, by już dziesięć lat później ta liczba zwiększyła się do 135 milionów. Istnieją prognozy, które wskazują, że w 2030 roku na świecie ma być już 366 ml diabetyków.
Dwa najpopularniejsze typy cukrzycy
Cukrzyca jako choroba nie jest jednoznaczna. Występuje w kilku typach. Najpopularniejszymi jest cukrzyca typu 1 i 2. Pierwszą nazywamy często „młodzieńczą”, wynika ona z uszkodzeń nabłonka, atakuje nagle i objawia się zbyt małym wytwarzaniem insuliny lub niewytwarzaniem go wcale.
Popularniejsza od cukrzycy typu 1 jest cukrzyca typu 2. Problemem w tym wypadku jest mniejsza wrażliwość tkanek na działanie na insulinę, dlatego obserwuje się zwiększone zapotrzebowanie na ten hormon, któremu nie jest w stanie sprostać organizm. Cukrzyca typu 2 często rozwija się niepostrzeżenie i długo pozostaje niezdiagnozowana.
Jak objawia się cukrzyca w ciąży?
Objawy cukrzycy nie są jednoznaczne. Trudno je jednoznacznie zinterpretować. Najczęściej pojawiają się jednak już w zaawansowanym stadium chorobowym:
- zwiększony apetyt w połączeniu ze spadkiem masy ciała,
- większe pragnienie,
- częstsze oddawanie moczu,
- senność w ciągu dnia,
- większe zmęczenie,
- zaburzenia widzenia.
Szczególnie zagrożone cukrzycą są:
- osoby z nadwagą,
- osoby niezdrowo się odżywiające,
- osoby prowadzące siedzący tryb życia, rzadko ćwiczące,
- osoby, w których rodzinie występuje problem cukrzycy,
- chorzy na nadciśnienie,
- kobiety, które urodziły więcej niż dwoje dzieci,
- pacjenci borykający się z wysokim cholesterolem,
- chorujący na choroby sercowo-naczyniowe.
Chorobie można zapobiegać. Niestety nie we wszystkich przypadkach profilaktyka będzie wystarczająca. Mimo to, warto ją wdrożyć:
- zwracając uwagę na jakość odżywiania,
- starając się utrzymywać prawidłową wagę,
- regularnie ćwicząc.
Najlepszym gwarantem pozostaje jednak nadal wykonywanie systematycznych badań kontrolujących poziom cukru we krwi. Badania kosztują kilka złotych i można wybrać się na nie samodzielnie, bez skierowania.
Cukrzyca przed ciążą
Jeśli kobieta ma zdiagnozowaną cukrzycę przed ciążą, nie musi się obawiać o przebieg ciąży oraz o rozwijające się dziecko. Dzięki profesjonalnej ochronie zdrowia może bowiem liczyć na donoszenie ciąży oraz urodzenie zdrowego dziecka.
Kluczem do sukcesu jest zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi przed zajściem w ciążę oraz przez dziewięć miesięcy jej trwania.
Cukrzyca ciążowa
Cukrzyca w ciąży dotyczy około 3%-8% wszystkich kobiet w ciąży. Inne dane sugerują, że na cukrzycę w ciąży cierpi jedna na dziesięć kobiet. Najczęściej występuje między 24 a 28 tygodniem ciąży. Ze względu na jej powszechność występowania badanie w jej kierunku wykonuje się wszystkim ciężarnym właśnie w tym okresie. Jednak kobiety, które podczas wywiadu, okaże się, że są w grupie większego ryzyka wystąpienia cukrzycy w ciąży (starsze, otyłe, obciążone rodzinnie) przechodzą to badanie częściej i na wcześniejszych etapach ciąży.
Test obciążenia glukozą
Test obciążenia glukozą polega na wypiciu 50 gramów glukozy rozpuszczonej w 200 ml wody w ciągu 5 minut i oznaczeniu stężeniu krwi żylnej po 60 min. Uzyskany wynik stanowi podstawę do ewentualnego wprowadzenia zmian w diecie oraz wdrożenia leczenia farmakologicznego.
Przeczytaj więcej o teście obciążenia glukozą.
Cukrzyca ciążowa – czy to groźne?
Jeśli jest leczona oraz nadzorowana, nie jest szkodliwa ani dla dziecka, ani dla matki, jednak jeśli ciężarna nie stosuje się do odgórnych zaleceń, może być niebezpieczna i nieść niekorzystne skutki. Tak czy inaczej zdiagnozowana cukrzyca w ciąży powinna być dla kobiety sygnałem potrzeby zmiany trybu życia. Motywacją do tego, by uniknąć problemów, które mogą się pojawić za kilkadziesiąt lat.
a można się nabawić, przez jedzenie dużej ilości słodyczy? bo ja nie jem jakiś tam czekoladek, batoników i w ogóle tylko sorbety z Grycana. one są niskokaloryczne i po prostu zdrowe ;)
Tina, niby nie bezpośrednio, jednak złe odżywianie ma w tym temacie na pewno znaczenie…
Oj z cukrzycą to nie ma żartów..Tym bardziej, że rozwija się w ukryciu. Warto o to dbać, by się badać. Badanie cukru we krwi to koszt raptem około 6 zł.
No tak ja dziś mam takie małe święto dokładnie dziewięć lat temu zachorowałam na cukrzyce typ 1 właśnie w dzień cukrzyka trawiłam do szpitala z tą diagnozą.cukrzycą nie można się zarazić są dwa typy 1 to ten co mam ja czyli młodzieńcza cukrzyca spowodowana nieprawidłowa praca trzustki po prostu coś nawala i trzustka nie produkuje insuliny dlatego muszę podawać ją sobie sama(insulinozależna) a typ 2 to starcza cukrzyca spowodowana długim i intensywnym zażywaniu leków oraz nadwagą spowodowaną złym odżywianiem leczenie to zazwyczaj zażywanie leków lub leków i insuliny.Niestety cukrzyca jest niewyleczalna ale da się z nią żyć! tylko insuliny, paski czy tabletki mogły być tańsze :( i nie odmawiajcie sobie czekolady bo przez to nie zachorujecie na cukrzyce po prostu nie przesadzajcie z nadmiarem bo wszystko co z umiarem to zdrowe! pozdrawiam:D
Bardzo obawiałam się cukrzycy w ciąży, na szczęście słodycze, słodkie napoje nie zaszkodziły. Nie miałam cukrzycy. Dlatego jestem zdania, że jak ktoś ma mieć, to ma…
u mnie właśnie nieustanne pragnienie i bardzo duże zmęczenie w ciągu dnia były pierwszymi alarmami, że i mnie dopadła cukrzyca, na początku byłam dość mocno podłamana ale potem dotarło do mnie że przy pilnowaniu odpowiedniej diety, i faktycznie uważaniu można ją spokojnie jakoś ogarnąć, wiadomo pomiary cukru ciągłe stają się nieodłączne ale w aptece pani mi doradziła fajny glukometr z diagnosis i teraz robię to wręcz automatycznie chociaż na początku mi się zapominało