Coca-Cola na wymioty i biegunkę u dziecka – czy to działa?

Dziecko ma biegunkę? Wymiotuje i nie wiesz co zrobić? Możesz usłyszeć dość zaskakującą radę – proszę podać pozbawioną gazu Coca-Colę, pomoże od razu. Tylko na jakiej zasadzie to działa? Jeśli w ogóle to rozwiązanie jest skuteczne? Czy rzeczywiście cola na wymioty to niezawodny sposób?

Coca-Cola na wymioty. Mówią, że działa, ale nie wiadomo na jakiej zasadzie

Przekonanie o dobroczynnym wpływie Coca-Coli pozbawionej gazu jest powtarzane od lat. Radę, by podać dziecku colę wcześniej odstawioną na kilkadziesiąt minut, by pozbyć się gazu, można przeczytać na forach internetowych. Co ciekawe podobną sugestię przekazują również niektórzy lekarze.

Coca-Cola polecana jest na nudności, wymioty, grypę jelitową, zatrucia pokarmowe. Zwolennicy stosowania coli na problemy trawienne podkreślają, że orzeźwiający napój został stworzony przez aptekarza z Atlanty – dr John Pembertona, który początkowo sprzedawał colę jako środek poprawiający działanie układu nerwowego. Praktyka, według zwolenników tej metody, pokazuje, że cola jest naprawdę skuteczna, tania i łatwo dostępna, stąd ma tak dobre opinie.

W jaki sposób cola ma działać na wymioty? Podobno ma wyciszać odruch wymiotny, zmniejszać problem z biegunką, dodatkowo dodawać energii (ze względu na wysoką zawartość cukru), co ma skutkować wyraźną poprawą samopoczucia dziecka.

cola na wymioty

Jak podawać colę na wymioty?

 • po wygazowaniu, czyli odstawieniu i poczekaniu aż napój straci gaz. Można odstawić colę i poczekać aż ulotni się z niej gaz, można również podgrzać colę w garnuszku,
 • podawać w temperaturze pokojowej,
 • najlepiej w godzinach porannych i wczesnych popołudniowych, by zawarta w coli kofeina nie utrudniała zasypiania,
 • colę podajemy w niewielkich ilościach, po łyżeczce, najlepiej kilka razy dziennie (3-4), nie więcej.

Większość rodziców zauważa działanie coli na wymioty już po podaniu 2-3 porcji.

Czy zatem warto spróbować?

Najlepiej, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, skonsultować się z lekarzem, który zaleci najlepszy sposób leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku silnych i długotrwałych wymiotów. Nieodpowiednie postępowanie może bowiem doprowadzić do groźnego w skutkach odwodnienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

 1. Amelia

  Tak Coca cola działa na wymioty kiedyś jak moj 5 letni syn wymiotowal lekarz mi mówiła żeby dawać colę dużo musi się napić tyle ile da radę i wtedy albo odbije się i żołądek zacznie pracować albo znowu zwymiotuje powtarzac kilka razy

 2. Bart

  Wszystko pięknie, ładnie, ale nie podano dlaczego CC albo Pepsi działa przeciwwymiotnie. Otóż zawiera ona kwas fosforowy, który dodawany jest do wyżej wymienionych napojów. Dodawany jest celowo, właśnie ze względu na swoje przeciwwymiotne działanie. Dlaczego? Do CC, pepsi, Doctor’a Peper’a i im podobnych napojów dodawane są takie ilości cukru, że mogłyby one powodować nudności i wymioty. Właśnie dla tego dodaje się środek przeciwwymiotny.

 3. Czytająca

  Dziecko 16 miesięcy zwymiotowało nagle podczas podróży. W ciągu następnej godziny w domu kilka razy. Bardzo płakała i prosiła o picie. Przegotowalam coca colę w rondelku. Podawałam uwaga nna łyżce, ale nie łyżki tylko po parę kropel na łyżce. I tak kilkanaście razy w ciągu pół godziny. Ustąpiły wymioty. Jestem mamą dwójki dzieci. Pierwszy raz spr ten sposób, bo ani woda, ani gorzka herbata nie pomagały.
  Polecam