Co zrobić z ubraniami, z których wyrosło dziecko?

Dzieci niezwykle szybko wyrastają z ubrań, a kupione kilka miesięcy temu ciuszki okazują się zaraz o wiele za małe. Niektóre z nich nie tylko jednak sporo kosztowały, ale również zostały założone przez maluchy raptem parę razy. Dziecięcych ubranek w idealnym stanie zdecydowanie szkoda wyrzucać, bowiem mogą się jeszcze przydać komuś innemu. Co zrobić więc z ubraniami, z których nasze pociechy już wyrosły?

Co zrobić z ubraniami, z których wyrosło dziecko?

Przegląd szafy dziecka

Proces pozbywania się zalegających ubranek po dziecku należy rozpocząć od dokładnego przeglądu szafy malca. W końcu nie wszystkie ciuszki będą się nadawać do ponownego wykorzystania. Warto więc, po kolei przejrzeć każdą rzecz w poszukiwaniu ewentualnych dziur, porozciąganych włókien czy niespieralnych plam. Dobrym rozwiązaniem jest zastanowienie się, czy sami chcielibyśmy, aby nasza pociecha otrzymała ubranko w takim stanie. Jeśli nie to koniecznie trzeba je wyrzucić lub pomyśleć, jak w inny sposób da się zrobić z nich użytek. Nawet, jeśli będziemy chcieli sprzedać lub oddać daną rzecz, to powinna ona być w najlepszym stanie, wyprana oraz czysta. Ubrania dobrej jakości najlepiej odłożyć na bok i zastanowić się, co dalej z nimi zrobić.

Oddaj rodzinie i przyjaciołom

W najbliższym otoczeniu może znaleźć się ktoś, kto właśnie oczekuje dziecka lub niedawno został rodzicem. Podzielenie się ciuszkami w dobrym stanie z rodziną bądź przyjaciółmi nie tylko okaże się gestem wsparcia, ale również pomoże sporo zaoszczędzić młodym rodzicom, dla których i tak skompletowanie wyprawki będzie dużym wydatkiem.

Sprzedaż dziecięcych ubranek

W każdej dziecięcej garderobie znajdują się rzeczy, które maluch założył tylko kilka razy, a czasami nigdy. Liczne prezenty od najbliższych, zwłaszcza dla noworodków mogą nadal zalegać w szafie nawet z metkami, ponieważ pociecha wyrosła z nich, jeszcze zanim zdążyła je założyć. Wtedy doskonałą opcją okaże się sprzedaż ciuszków na popularnych portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych, bądź na grupach w mediach społecznościowych. Oczywiście trzeba poświęcić na to sporo czasu, aby dokładnie opisać oraz sfotografować wszystkie przedmioty. Z takiej transakcji skorzystają jednak obie strony – kupujący będą mogli po korzystniejszej cenie nabyć ubranka w idealnym stanie, a sprzedającemu zwróci się chociaż część pieniędzy wydana na dziecięcą wyprawkę.

Przekazanie ubrań do domów dziecka i samotnej matki

Oddawanie niepotrzebnych rzeczy do domu dziecka lub samotnej matki zawsze jest świetnym rozwiązaniem. Tego typu placówki mają ograniczony budżet, a potrzeby są zazwyczaj bardzo wysokie. Kobiet, które trafiają do domów samotnej matki zwykle nie stać na przygotowanie podstawowej wyprawki dla swojego maluszka, nie mówiąc już o sezonowej zmianie garderoby pociechy. Warto więc wykazać się empatią i wesprzeć najbardziej potrzebujących, co z pewnością wywoła niemały uśmiech na ich twarzy.

Oddaj rzeczy do kontenerów lub fundacji charytatywnych

Kontenery to z pewnością najłatwiejszy sposób na szybkie, ale przydatne pozbycie się nienoszonych rzeczy. Pochodzące z nich ubrania przeważnie przekazywane są najbardziej potrzebującym rodzinom w danym mieście, a te zniszczone zostają poddane recyklingowi. Alternatywnie można też poszukać działającej w swojej miejscowości fundacji charytatywnej lub placówki zajmującej się zaopatrzeniem najuboższych. Oddając ubrania do takich miejsc, mamy większą pewność, że zostaną one rzeczywiście potem przekazane rodzinom w największych potrzebach.

Przekaż zniszczone ubranka do schroniska

Znakomitym pomysłem na pozbycie się zniszczonych ubranek dziecięcych jest przekazanie ich do schroniska dla zwierząt. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym wiele schronisk organizuje zbiórki niepotrzebnych tekstyliów, które mogłyby ochronić bezdomne koty i psy przed zimnem oraz mrozem. Niektórzy ze starych ciuszków potrafią uszyć też ciepłe ubranka dla piesków, pomagające im przetrwać zimę.

Sposobów na to, co zrobić z dziecięcymi ubraniami jest więc naprawdę sporo. Przede wszystkim należy je posegregować, co pomoże potem podjąć określoną decyzję odnośnie ich dalszego rozporządzenia. Ważne, aby jednak ubrania nie zalegały niepotrzebnie w szafie, bo dla niektórych w potrzebie mogą okazać się one najcenniejszym prezentem.

Bibliografia:
Shearer C., Teplin J., Na swoim miejscu. Przewodnik po organizacji domu, szafy i życia, Wydawnictwo Znak Literanova 2022.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.