Co zrobić, by dziecko urosło wysokie? Czy rodzice mają na to wpływ?

Wzrost jest indywidualną cechą każdego człowieka. Wielu rodziców zastanawia się czy może wpłynąć na ten czynnik w przypadku swojego dziecka. W jaki sposób zapewnić maluchowi odpowiednie warunki do rozwoju? Co sprawia, że rośnie szybciej i czy w ogóle istnieją sposoby na przyspieszenie tego procesu? W tym wpisie znajdziesz przydatne wskazówki, odpowiadające na wyżej postawione pytania.

Co zrobić, by dziecko urosło wysokie?

Od czego zależy wzrost dziecka?

Istnieje kilka czynników, które odgrywają ważną rolę dla wzrostu dziecka. Jednym z najważniejszych jest genetyka. Co ciekawe, czasami geny odpowiedzialne za wzrost nie pochodzą od rodziców, ale od dalszych krewnych np. babci lub dziadka. Na ten aspekt
nie mamy więc wpływu. Rodzic może jednak zapewnić dziecku prawidłowe warunki do wzrostu, dzięki:

  •  odpowiedniej diecie – niedożywienie i nieprawidłowe odżywianie skutecznie hamuje zdrowy rozwój. Dieta dziecka powinna być zróżnicowana i zawierać wszystkie składniki: mięso, warzywa, owoce i nabiał. Brak kluczowych witamin i minerałów wpływa niekorzystnie na rozwój kości, a co za tym idzie – za zahamowanie wzrostu.
  • pilnowaniu pory snu – zdrowa dawka snu sprawia, że organizm ma czas się zregenerować i… urosnąć. Hormon wzrostu wydziela się najsilniej między 22 a północą. Właśnie dlatego małe dzieci powinny chodzić wcześniej spać.
    zapewnianiu aktywności fizycznej – bieganie, skakanie i zabawa na świeżym powietrzu są nie tylko przyjemne, ale też stymulują wzrost. Odpowiednia dawka ruchu gwarantuje prawidłowy rozwój mięśni, kości i stawów. A to właśnie one są
    powiązane ze wzrostem.
    dodatkowej suplementacji – na szybszy wzrost dziecka mogą też wpłynąć wybrane suplementy. Do najważniejszej grupy należy zaliczyć kwasy omega-3, które są odpowiedzialne za prawidłowe namnażanie się komórek organizmu.

Jakie składniki stymulują wzrost u dzieci?

Jeśli rodzice chcą pobudzić organizm dziecka do wzrostu, warto podawać maluchowi tran.

Naturalny składnik jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A oraz D. Mikroelementy nie tylko wzmacniają odporność, ale też są odpowiedzialne za stymulowanie produkcji hormonu wzrostu.

Kolejnym składnikiem wspierającym wzrost jest witamina D. Element odpowiada za utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także bierze udział w rozwoju układu szkieletowo-kostnego. Jej niedobór może doprowadzić do krzywicy, opóźnionego
ząbkowania, a także próchnicy. Warto więc podawać dziecku suplementy z witaminą D w okresie jesienno-zimowym.

Składnikami, które pomagają dziecku rosnąć są też minerały takie jak cynk i wapń.

Elementy odpowiedzialne za mocne kości i prawidłową budowę wielu organów wzmacniają organizm i pozwalają rozwijać się szybciej. Ich naturalnym źródłem jest chociażby mleko, mięso, jaja czy kasza gryczana. Jeśli maluch boryka się z ich niedoborami, można też
wypróbować dodatkowej suplementacji.

Jak sprawdzić czy dziecko rośnie prawidłowo?

Problemy ze wzrostem mogą mieć wiele przyczyn na tle chorobowym. Wady wrodzone, choroby układu oddechowego czy zaburzenia hormonalne – wszystko to może sprawić, że dziecko rozwija się wolniej. Często jednak okazuje się, że wolny wzrost jest sytuacją, która nie wymaga dodatkowej konsultacji lekarskiej. Jak sprawdzić czy dziecko rośnie w prawidłowy sposób?

Takiej oceny może dokonać lekarz podczas bilansu. Rodzic może też regularnie sprawdzać wzrost dziecka i nanosić je na tzw. siatkę centylową. Diagram z dwiema osiami znajduje się w książeczce zdrowia, ale można też użyć jednego ze wzorów dostępnych w internecie.

W diagramie należy wpisać wzrost dziecka oraz jego wiek. Następnie trzeba poprowadzić linie, które przetną się na jednej z kilku obecnych na wykresie. Uzyskane wyniki sugerują czy dziecko rośnie w prawidłowy sposób.

Dlaczego moje dziecko jest tak niskie?

To częste pytanie wielu rodziców, którzy martwią się o prawidłowy rozwój swojego malucha.

Trudno znaleźć idealną odpowiedź na to pytanie. Często niski wzrost wynika z konkretnego momentu w rozwoju dziecka. Bywa jednak i tak, że problem jest powiązany z rozwijającą się chorobą. W takim przypadku kluczowym jest uzyskanie opinii od lekarza pediatry lub endokrynologa dziecięcego.

Należy pamiętać, że nagły wzrost lub jego zahamowanie może okazać się normalnym zjawiskiem na pewnym etapie rozwoju dziecka. Jeśli jednak rodzice mają wątpliwości na temat stanu zdrowia malucha, warto skorzystać z pomocy lekarza.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*