Co to jest pregnezja i na czym polega?

Ciąża jest czasem ogromnych zmian zachodzących w każdym aspekcie funkcjonowania kobiecego ciała. Nie inaczej jest z mózgiem ciężarnej, który w odpowiedzi na nadmiar hormonów (głównie estrogenów i progesteronu) może zareagować tak zwaną pregnezją (amnezją ciążową). Czym jest to zjawisko, czy jest niebezpieczne oraz, czy wymaga leczenia? – o tym w dalszej części artykułu.

Czym jest pregnezja?

Pregnezja od wielu lat pozostaje w kręgu zainteresowań wielu naukowców próbujących potwierdzić jej występowanie oraz wyjaśnić mechanizm powstawania. Niestety, dotychczasowe badania pozostają w tym zakresie niejednoznaczne (część badań zjawisko pregnezji potwierdza, a część mu zaprzecza).

pregnezja

Abstrahując jednak od naukowych rozważań, amnezja ciążowa jest zjawiskiem w różnym stopniu doświadczanym przez wiele ciężarnych i definiowanym jako:

 • Problemy z zapamiętywaniem informacji – kobiety doświadczające zjawiska pregnezji mogą mieć problemy z zapamiętaniem krótkiej listy zakupów, czy też odbytej chwilę wcześniej rozmowy.
 • Problemy z utrzymaniem koncentracji – koncentracja, czyli umiejętność skupienia swojej uwagi jest ważnym elementem procesów poznawczych (uczenia się, czy też podejmowania świadomych oraz celowych działań). A jej zaburzenia są jednym z częstszych objawów zgłaszanych przez ciężarne doświadczające zjawiska pregnezji.
 • Uczucie spowolnienia myślenia – ciężarne zmagające się z amnezją ciążową mogą zgłaszać uczucie znacznego spowolnienia toku myślenia. Przetworzenie każdej informacji wymaga od kobiety większego wysiłku.

Amnezja ciążowa – przyczyny

Naukowcy podejrzewają, iż u podłoża zjawiska pregnezji leżą ciążowe zmiany hormonalne. Co więcej, doszukuje się także wpływu czynników takich jak:

 • Stres – jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ulega znacznemu nasileniu w końcowych miesiącach ciąży. Zwłaszcza u kobiet będących w swojej pierwszej ciąży.
 • Złe samopoczucie i zmęczenie – konieczność częstych wizyt u lekarza, nudności i wymioty ciężarnych, czy też zaparcia oraz innej przykre dolegliwości pojawiające się w przebiegu ciąży nie poprawiają samopoczucia ciężarnej i nie sprzyjają odpoczynkowi.
 • Niedostatki snu – wiele ciężarnych zmaga się z większymi lub mniejszymi problemami ze snem.
 • Natłok emocji oraz informacji – ciąża, zwłaszcza w swoim końcowym okresie jest istną burzą informacyjną, która może przytłoczyć niejedną ciężarną.

Amnezja ciążowa – czy wymaga leczenia?

Objawy pregnezji mogą być dla ciężarnej bardzo kłopotliwe, ale same w sobie mają zazwyczaj charakter samoustępujący i nie wymagają żadnego leczenia. Niemniej jednak, w przypadku ich wystąpienia wskazane jest poinformowanie o nich swojego lekarza prowadzącego, co powinno pozwolić na wychwycenie zawczasu innych patologii mogących dawać podobne objawy. Co więcej, ciężarnym doświadczających zjawiska amnezji ciążowej zaleca się:

 • Unikanie nadmiernych stresów – może to wpłynąć pozytywnie na pamięć ciężarnej, jak i na jej ogólny stan zdrowia.
 • Wysypianie się – 8 godzin dobrego jakościowo snu wydaje się być dla ciężarnych koniecznym minimum.
 • Zdrowa oraz zbilansowana dieta – ciężarne cierpiące na problemy z pamięcią powinny włączyć do niej orzechy, zielone warzywa, czy też ryby morskie (te ostatnie powinny być jedzone z bardzo dużym umiarem, gdyż mogą być zanieczyszczone metalami ciężkimi).
 • Spędzanie dużej ilości czasu na świeżym powietrzu oraz regularne zażywanie umiarkowanej aktywności fizycznej – świeże powietrze oraz niewielka dawka sportu mogą zdziałać cuda i znacznie poprawić samopoczucie ciężarnej, jak i zmniejszyć jej problemy z pamięcią. Nie bez znaczenia jest również relaksujący aspekt spacerów poza domem.
 • Trening pamięci – dobre do rozruszania szarych komórek będą różnego rodzaju krzyżówki, zagadki logiczne, czy też gry planszowe (do gry ciężarne mogą włączyć swojego partnera, czy też dzieci, co dodatkowo pozwoli na rozładowanie związanego z ciążą stresu i rodzinną zabawę).
 • Zaakceptowania objawów amnezji ciążowej – objawy pregnezji są zazwyczaj przejściowe. Niejednokrotnie jedynym dobrym pomysłem jest ich zaakceptowanie. Ciężarne mogą ratować się wszelkiego rodzaju organizatorami oraz karteczkami przypominającymi im o nachodzących wydarzeniach i zadaniach do wykonania.

Podsumowując, amnezja ciążowa, chociaż nie w pełni naukowo potwierdzona, jest u ciężarnych bardzo często obserwowana. Na szczęście, w większości przypadków jest niegroźna oraz ustępuje w sposób samoistny po zakończeniu ciąży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.