Co to jest mleko dojrzałe?

Mleko mamy to niezwykły pokarm, który aktywnie zmienia się wraz z rozwojem maluszka. Dzięki temu jest w stanie na bieżąco zaspokajać aktualne potrzeby rosnącego niemowlaka, aż do ukończenia przez niego 6. miesiąca życia. Około trzeciego tygodnia po porodzie kobiece mleko przekształca się jednak w pokarm o niebieskawym zabarwieniu o zwiększonej objętości oraz kaloryczności. Czym jest mleko
dojrzałe i jaki ma wpływ na zdrowie dziecka?

Co to jest mleko dojrzałe?

Dojrzałe mleko – najcenniejszy pokarm dla niemowlęcia

Mleko świeżo upieczonej mamy zaczyna stopniowo dojrzewać około dwóch tygodni po przyjściu na świat ukochanego maluszka. Przede wszystkim zmienia się skład odżywczy pokarmu, który w większym stopniu nastawiony jest wtedy na ochronę dziecka przed infekcjami wirusowymi oraz bakteryjnymi.

Dodatkowo wraz z rozwojem pociechy kobiecy pokarm staje się bardziej gęstszy, a zawartość znajdującego się w nim tłuszczu znacząco się zwiększa. Warto również zdawać sobie sprawę, że dojrzałe mleko jest żywym pokarmem, indywidualnie dostosowanym do aktualnych potrzeb danego niemowlaka.

Każde dojrzałe mleko ma więc nieco inny skład, dlatego nie da się go w żaden sposób powielić, ani skopiować.

Właściwości i wartości odżywcze mleka dojrzałego

Pokarm mamy pełni jednocześnie kilka istotnych funkcji – ochronną, odżywczą oraz budującą. Ponadto kształtuje zmysł smaku, dzięki czemu dziecko w przyszłości nie będzie miało problemów z rozpoznawaniem rozmaitych smaków. Mleko dojrzałe odgrywa więc wyjątkowo ważną rolę, która zdecydowanie wykracza poza standardowe zaspokajanie potrzeb żywieniowych. Wśród kluczowych właściwości kobiecego pokarmu wymienia się m.in. stymulację układu immunologicznego niemowlaka, działanie grzybobójcze i antybakteryjne czy odżywianie mózgu.

Białka znajdujące się w mleku dojrzałym biorą również udział w procesie wzrostu oraz regeneracji pociechy, jednocześnie doskonale wspierając zdrowie rozwijającego się malca. Nie należy też zapominać, że kobiecy pokarm jest bogaty w odżywcze mikroelementy, w tym minerały, cukry, tłuszcze, przeciwciała, pierwiastki, a także witaminy, leukocyty czy immunoglobuliny. Ich faktyczna zawartość zmienia się jednak każdego dnia, co pozwala na bieżące zaspokajanie potrzeb odżywczych pociechy.

Zmiana składu kobiecego mleka w trakcie karmienia

Początkowo głównym zadaniem kobiecego mleka jest zaspokojenie pragnienia dziecka. Na tym etapie pokarm ma więc bardzo rzadką konsystencję i składa się przede wszystkim z laktozy, wody oraz soli mineralnych.

Kiedy mleko dojrzeje, staje się jednak bardziej kaloryczne i gęstsze, a zawartość tłuszczu zwiększa się aż do 6%. Jego kaloryczność wynosi wtedy około 75 kcal na 100 ml. Mleko dojrzałe wyróżnia się też lekko przezroczystym, niebieskawym odcieniem.

Istotne jest również to, że skład pokarmu ulega wahaniom w zależności od pory dnia, a także czasu i długości karmienia. Mleko dojrzałe wytwarzane w nocy zawiera większą ilość kwasów omega, niż pokarm produkowany w dzień. Pomaga więc efektywnie rozwijać układ nerwowy, wzrok oraz dba o stan skóry dziecka.

Podczas nocnych karmień w mleku znajduje się również więcej tryptofanu, czyli aminokwasu odpowiadającego za produkcję melatoniny. Specjaliści zalecają, aby na siłę nie ograniczać karmień nocnych, które w dużym stopniu przyczyniają się do lepszego zdrowia niemowlęcia. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjmuje, że dla prawidłowego rozwoju dziecka należy karmić je piersią przynajmniej przez pierwsze pół roku życia. Dopiero po tym czasie można powoli wprowadzać stałe pokarmy. Mleko dojrzałe w pełni zaspokaja bowiem wszystkie aktualne potrzeby niemowlaka, co ma bezpośredni wpływ na jego odporność oraz właściwy rozwój układów i organów. Oczywiście są to jednak tylko ogólne zalecenia, dlatego jeśli mama zadecyduje inaczej to alternatywnie może też z powodzeniem sięgnąć po mleko modyfikowane.

Bibliografia:
Kowalska D., Gruczyńska E., Bryś J., Mleko matki – pierwsza żywność w życiu człowieka, Problemy Higieny i Epidemiologii 2015, 96(2): 387-398.Nehring-Gugulska M., Karmienie piersią lub mlekiem kobiecym jako złoty standard w żywieniu niemowląt – część 1, Pediatria po dyplomie, 2017.Zdrojewicz Z., Herman M., Sałamacha M., Starostecka E., Ludzkie mleko – fakty i mity, Pediatr Med Rodz 2017, 13 (1),
p. 11–2.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*