Mata sensoryczna to obecnie jedna z najczęściej wybieranych zabawek dla niemowląt. Jej głównym zadaniem jest aktywne stymulowanie układu dotykowego. Poza tym ma wspomagać rozwój słuchu i równowagi dziecka. Po trzecie ma zapobiegać występowaniu zaburzeń integracji sensorycznej. Zabawka składa się z kilku elementów interaktywnych, które są odpowiednio dopasowane do umiejętności poznawczych pociechy. Mata sensoryczna pomaga także starszym dzieciom w przypadku zaburzeń sensorycznych. Czym dokładnie jest mata sensoryczna i w jaki sposób może pomóc naszemu maluszkowi i starszakowi?
Mata sensoryczna – co to właściwie jest?
Mata sensoryczna jest popularną zabawką edukacyjną, która pomaga stymulować rozwój oraz integrację zmysłów niemowlęcia. Doskonale kształtuje również umiejętności manualne i ruchowe maluszka. Produkt całkowicie naturalnie pobudza aktywność dziecka, jednocześnie zachęcając go do prób samodzielnego poznawania świata.
Maty sensoryczne dodatkowo wyposażone są w interaktywne elementy, w tym pluszowe zabawki, geometryczne kształty, lusterka, grzechotki czy gryzaki. Dzięki temu zachęcają naszych podopiecznych do wyciągania rączek, ciągnięcia i łapania akcesoriów. W grę wchodzi też ich podgryzanie. Wszytko to ma zasadniczy wpływ na prawidłowy rozwój malców.
Maty sensoryczne są bezpieczne w użytkowaniu. Ich projekt dostosowany jest do potrzeb najmłodszych. W praktyce mogą być już stosowane od pierwszych dni życia dziecka. Tego typu zabawki dedykowane są głównie noworodkom i niemowlętom, jednak często korzystają z nich również starsze dzieci.
Na jakie zmysły oddziałuje mata sensoryczna?
Mata sensoryczna przede wszystkim stanowi świetny trening dla zmysłów każdej pociechy. Dzięki wyposażeniu w rozmaite elementy skutecznie wspiera rozwój dotyku, wzroku i słuchu dziecka. Malec poprzez dotykanie zabawek o odmiennych fakturach oraz kształtach, słuchanie odgłosów wydawanych przez interaktywne części i obserwowanie poruszających się wielokolorowych grzechotek, aktywnie uczy się otaczającego go świata i jego różnorodności. Nie można też zapominać, że w taki sposób pociecha trenuje także niezwykle ważne zmysły czucia głębokiego. Ponadto równowagi, położenia w przestrzeni oraz świadomości własnego ciała. Mata sensoryczna w odróżnieniu, od bardziej tradycyjnych zabawek, w większym stopniu wykorzystuje więc potencjał dziecka już na pierwszym etapie jego rozwoju.
Jak mata może pomóc dziecku?
Stosowanie mat sensorycznych zalecane jest pociechom, u których zdiagnozowano zaburzenia integracji sensorycznej. W grupie ryzyka są zarówno maluchy pochodzące z tzw. „ciąż leżących”, jak i powikłanych czy wcześniaki. Jeśli dziecko na danym etapie nie jest w stanie poprawnie przetwarzać wszystkich bodźców, to jego dalszy prawidłowy rozwój zaczyna być poważnie zagrożony. Bardzo przydatne okażą się więc wtedy maty sensoryczne.
Na plus przemawia różnorodność elementów, barw i dźwięków. Dzięki temu dzieci zaczynają być bardziej ciekawe świata, co znakomicie rozwija ich funkcje sensoryczne oraz poszerza zdolności psychoruchowe i manualne. Ponadto korzystając z maty pociecha uczy się jak w całkowicie naturalny sposób łączyć ze sobą zdobyte informacje. Doskonali zdolność przetwarzania ich, a także organizowania. Należy też zdawać sobie sprawę, że dostępne na rynku maty sensoryczne różnią się między sobą fakturami, stopniem zaawansowania, doczepianymi gadżetami czy zabawkami. Tak ogromna ilość odmiennych bodźców efektywniej stymuluje rozwój malca, dostarczając mu przy tym nowych wrażeń i doświadczeń. Koniecznie trzeba jednak pamiętać, aby wybierać maty sensoryczne dopasowane do konkretnego wieku dziecka, dzięki czemu właściwie spełnią one potem swoje zadanie.
Dziecięce zabawki powinny nie tylko zajmować czas naszemu podopiecznemu. Ponadto powinny uczyć, oddziaływać na zmysły, a także wspomagać prawidłowy rozwój malca. Maty sensoryczne skutecznie spełniają wszystkie te role. Jednocześnie stymulują zmysły najmłodszych oraz zachęcają dzieci do aktywnego poznawania świata. Tego rodzaju produkty nadają się dla dzieci rozwijających się prawidłowo. Mogą służyć pociechom urodzonym przed czasem bądź borykającym się z zaburzeniami integracji sensorycznej.
Komentarze