Lapbook to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat. Przeważnie teczka, większa lub mniejsza kartka z możliwością składania. W niej, w formie rysunków, wykresów, otwieranych okienek oraz ruchomych elementów przekazuje się wybrane treści. Właściwie na każdy temat. Ma tę przewagę nad klasycznym słowem pisanym, że wzbudza ciekawość i motywuje dziecko do odkrywania ukrytych ciekawostek, a także do ich gromadzenia. Lapbook pozwala bowiem również na zbieranie informacji i nieskończone rozszerzanie jego zawartości. I to bywa mocno angażujące i motywujące.
Co może zawierać lapbook?
Lapbook może zawierać właściwie wszystko: wykresy, terminy, opowiadania, zagadki, miarki, zdjęcia. Świetnie sprawdzają się w nim elementy ruchome, otwierane skrytki, obrotowe koła, składane elementy, miarki, itd. Im więcej ciekawych, angażujących elementów, tym lepiej. Każda dodatkowa treść, inaczej przedstawiona wzbudza dodatkową ciekawość. Oczywiście im więcej opcji zawiera dany lapbook tym ciekawiej, im więcej zmysłów angażuje i im więcej opcji obsługi daje, tym bardziej interesująco.
Do czego służy lapbook?
Kreatywna książka może pomagać w nauce. Łączy i angażuje wiele obszarów w mózgu. Pozwala się skupić na zagadnieniu w większym stopniu niż przy klasycznym powtarzaniu.
Służy także do zabawy dla kreatywnych dzieci – lubiących wycinać, kleić, rysować i systematyzować. Często stanowi także niezastąpioną pomoc dydaktyczną przy lekturze lektur czy nauce nowych terminów.
Jak zrobić w domu lapbook?
Pomysłów jest mnóstwo. Do wykonania teczki tematycznej można wykorzystać zwykły brystol, gotową teczkę, teczkę typu manila. Dodatkowo potrzebne są: kolorowy papier, klej, nożyczki, czasami sznurek, czy kolorowe tasiemki. Przydadzą się też kredki, pisaki, kolorowe długopisy.
Wielkość i stopień złożoności pozostaje do naszej decyzji. Lapbook można wielokrotnie rozbudowywać i udoskonalać.
Czy warto?
W ten sposób można uczyć się i rozszerzać swoją wiedzę. Dla wielu dzieci to zdecydowanie najlepsza opcja na aktywną naukę i jednocześnie doskonalenie zdolności techniczno-plastycznych. Kreatywny pomocnik ma być nie tylko pełen treści, ma być również kolorowy i ładny.
Często jego wykonanie o świetna zabawa, a efekt prac powód do dumy.
Lapbook chyba mi się chyba do czegoś przyda
Dzieci nie mogą się wręcz doczekać, żeby się tak kreatywnie wymęczyć. I znowu mamo nie umiem, pomóż, bo pani kazała, ślęcz nad tym godzinami