Co stosować na odparzenia pieluszkowe?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Odparzenia pieluszkowe to dość częsta przypadłość okresu niemowlęcego. Na podrażnienie skóry w okolicy podpieluszkowej wpływa wiele czynników – wilgoć i ograniczony dostęp powietrza, a także indywidualna skłonność do powstawania zmian skórnych. Bez względu na przyczynę odparzenia u dzieci są źródłem bólu, rozdrażnienia i niepokoju – dlatego najlepiej im zapobiegać. A jeśli na to już za późno, warto sięgnąć po dobrą maść na odparzenia i zastosować się do kilku prostych zasad pielęgnacji.

Czym są odparzenia pieluszkowe?

Odparzenia skóry to podrażnienia, zaczerwienienia, które najczęściej pojawiają się wówczas, gdy:

  • nie przewija się dziecka dostatecznie często,
  • nakłada się pieluszkę na wilgotną (po umyciu) skórę,
  • jest gorąco, a ciasno zapięta pielucha ociera skórę, uszkadzając ją.

Jednak odparzenia pieluszkowe mogą pojawić się nawet wtedy, gdy o maluszka dba się z największą starannością. Wcześniaki i dzieci urodzone o czasie, lecz wyjątkowo wrażliwe, skłonne do alergii czy atopii, znacznie częściej mają odparzenia niż dzieci niemające podobnych problemów immunologiczno-dermatologicznych. Częściej też rozpoznaje się u nich pieluszkowe zapalenie skóry, objawiające się rumieniem, krostkami, bolesnymi nadżerkami i świądem.

Skóra niemowląt jest bardzo cienka i delikatna. Mająca chronić ją warstwa wodnolipidowa w pierwszych tygodniach życia nie jest jeszcze na tyle wykształcona, aby poradzić sobie z działaniem różnego rodzaju substancji drażniących – czy to fekaliów, czy substancji chemicznych (obecnych również w jednorazowych pieluchach). Ponadto powstawanie odparzeń u dzieci poniżej 2. roku życia ma związek z niewielką liczbą gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za odpowiednie nawilżenie skóry. Sucha skóra łatwiej ulega uszkodzeniu, zwłaszcza gdy co chwilę podrażniają ją mocz i kał, a dostęp powietrza jest ograniczony. W takich warunkach odparzenia pieluszkowe pojawiają się błyskawicznie.

Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?

Właściwa pielęgnacja to podstawa. O czym należy pamiętać, chcąc uniknąć odparzeń pieluszkowych?

  • Regularne przewijanie maluszka i pilnowanie, aby jego pieluszka zawsze była sucha. Nawet pozornie niewielka ilość wilgoci może wywołać odparzenia skóry. Dlatego pieluchę trzeba zmienić nie rzadziej niż co trzy godziny, a jeśli pojawiła się kupka, od razu.
  • Po kąpieli czy przewijaniu należy dokładnie osuszyć skórę dziecka, zwłaszcza w pachwinach i fałdkach. Czystą pieluszkę wkłada się na czystą i suchą pupę.
  • Obowiązkowym elementem przewijania jest natłuszczanie. Maści, jak Linoeparol Intensive (z olejem z wiesiołka i lanoliną), przeznaczone do pielęgnacji skóry niemowląt od 1. dnia życia pomagają utrzymać zdrową skórę, wzmocnić jej warstwę ochronną i zapewnić właściwe nawilżenie.

Częste przewijanie, dokładne mycie, osuszanie, a na koniec natłuszczanie skóry to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na odparzenia pieluszkowe. Aby im zapobiec, warto także przynajmniej raz dziennie wietrzyć pupę maluszka. Dobrze też zwrócić uwagę na to, czy smyk nie jest przypadkiem przegrzewany. Odparzenia mogą być reakcją skóry na zbyt wysoką temperaturę pomieszczenia czy za ciepłe ubranie. Niemowlęta nie regulują bowiem ciepłoty ciała tak skutecznie, jak ich starsze rodzeństwo czy rodzice. Bardziej się pocą, a mokra skóra jest bardziej podatna na podrażnienia.

Co stosować na odparzenia pieluszkowe?

Odparzenia pieluszkowe to nic innego jak zmiana zapalna, powstała pod wpływem wilgoci, wysokiej temperatury i tarcia. Ponieważ wywołuje u niemowląt dyskomfort, a nawet ból, przez co staje się przyczyną rozdrażnienia, należy jak najszybciej ją pokonać. Najlepszym na to sposobem jest właściwa pielęgnacja. Konsekwentne działanie odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Podrażnioną skórę należy smarować kilka razy dziennie specjalną maścią na odparzenia.

Sensi Baby – jeden z kosmetyków z Niezbędnika Młodej Mamy – przeznaczony jest do łagodzenia odparzeń pieluszkowych. To emulsja o potrójnym działaniu, która łagodzi skórę (tlenek cynku, pantenol), natłuszcza (cztery oleje naturalne) i przyspiesza regenerację skóry (alantoina, pantenol). Przeznaczona do aplikacji już od pierwszych dni życia.

Emulsja łagodząca odparzenia to jednak nie wszystko. Walkę z odparzeniami pieluszkowymi należy prowadzić kompleksowo, dzięki czemu skóra szybko odzyska dobrą kondycję. Dodając do kąpieli gotowy krochmal Atoperal Baby Plus, można w prosty sposób ukoić dolegliwości wynikające z odparzeń. Mąka ziemniaczana na odparzenia była stosowana od pokoleń. Jest produktem w 100% naturalnym, doskonale sprzyja odbudowywaniu bariery ochronnej i przynosi ulgę suchej, podrażnionej skórze. Zresztą krochmal do kąpieli przydaje się zarówno na odparzenia pieluszkowe, jak i potówki, trądzik niemowlęcy czy atopowe zapalenie skóry, które rozpoznawane jest u coraz większej liczby dzieci. Atopia sprzyja powstawaniu odparzeń. Gdy staje się codziennością, wymaga podjęcia odpowiedniej pielęgnacji – stosowania maści ochronnej na okolice podpieluszkowe i kosmetyków regeneracyjno-ochronnych. Jeśli mimo właściwej pielęgnacji odparzenia pieluszkowe nawracają, warto spróbować zmienić pieluchy jednorazowe na ekologiczne, bambusowe bądź wielorazowe. Niewykluczone, że skóra źle reaguje na zawarte w pieluszkach substancje chemiczne pochłaniające wilgoć i zapach.

Walka z odparzeniami u noworodka czy niemowlęcia może wydawać się trudna. Jednak przy odpowiednim postępowaniu zmiany chorobowe szybko ustępują, a skóra odzyskuje zdrowie. Aby utrzymać jej dobrą kondycję, nie należy spocząć na laurach, lecz trzymać się prawidłowych zasad pielęgnacji, a w razie konieczności sięgać po pomoc położnej lub pediatry.

OTC/07322/12/20

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.