Co się należy kobiecie w ciąży?

Kolejka w ciążyKodeks pracy, obecnie wprowadzane zmiany ustawy o zasiłkach i urlopach macierzyńskich, becikowe, wychowawcze i szereg innych aspektów prawnych to jedna strona medalu, z którą spotyka się kobieta spodziewająca się dziecka.

Drugą stroną jest jednak kwestia społeczna, jakbym to ujęła. Za nami okres przedświąteczny. Olbrzymie kolejki w sklepach, przepakowane parkingi, zatłoczone autobusy miejskie i tramwaje. I jak sobie poradzić w tym wszystkim z  wyrywającym się spod kurtki brzuszkiem?
Bo przecież jeśli chodzi o miejsca w autobusie czy tramwaju, sprawa raczej jest jasna. Są wydzielone miejsca, znaczki. Kilka razy mi osobiście nawet ustąpiono miejsca, kiedy po przejechaniu kilku przystanków „na śledzia” przy szybie udało mi się wepchnąć w głąb pojazdu.

Co ciekawe z moich osobistych obserwacji i doświadczeń częściej gotowe do oddania miejsca są osoby młodsze. Chłopaki z gimnazjum czy liceum wręcz się prześcigają i jak wstają, to całą paczką. I tak oto nagle ma się do dyspozycji całe 4siedzeniowe lokum :p Okienko, przodem do kierunku jazdy? Bardzo proszę :) Do wyboru, do koloru :)

I w ogóle jakoś więcej wyrozumiałości u studentów zauważyłam…Co strasznie cieszy- poczucie empatii w narodzie w czasie, gdy ma się przeponę na wysokości uszu i sapie się jak miech w kuźni jest pożądanym objawem…

Co dziwne, mniej tej wyrozumiałości u osób 40+. Nie mam nic przeciwko siedzącej 80-letniej pani- sama nawet ustępuję, ale czy koniecznie 5 toreb z zakupami musi spoczywać na teoretycznie wolnym miejscu obok teoretycznie młodej, bo 45-letniej kobiety wracającej z centrum handlowego?

Drugim aspektem są (znów teoretycznie, bo zweryfikowałam to przy przedświątecznym ogonku w markecie) kasy „dla osób uprzywilejowanych”. Jakoś kobiet z brzuszkiem, z dzieckiem na ręku ani osób na wózkach tam nie dostrzegłam, a odstać swoje trzeba było… O taryfie ulgowej pod koniec 8 miesiąca ciąży mowy jakoś nie było.

Co się robi dla kobiet w ciąży?

Problem ten poruszano zresztą już dużo wcześniej, m. in. w kampanii „Odmienny stan, odmienne traktowanie” przeprowadzonej przez markę Falvit, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Fundację Mama oraz Fundację Rodzić po Ludzku.

„W 2009 roku skupiliśmy się na rankingu miejsc przyjaznych kobiecie w ciąży i walczyliśmy o przywrócenie zapisów w ustawie o pomocy społecznej, który mówi o obsługiwaniu poza kolejnością osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i rodziców z dziećmi do lat trzech”, czytamy w opisie akcji na stronie Fundacji Mama.

„Poprzez kampanię chcieliśmy pokazać, że co prawda ciąża to nie choroba, ale…jest nam naprawdę ciężko stać w długich kolejkach i w czasie długiej jazdy komunikacją miejską. W związku z tym, że ze znowelizowanej Ustawy o pomocy społecznej w 2004 roku usunięto zapis mówiący o obsłudze osób niepełnosprawnych, kobiet w ciąży i matek z dziećmi poza kolejnością, przyszłe mamy mają znacznie utrudnioną sytuację w upominaniu się o przysługujące im przywileje. Druga edycja kampanii <<Odmienny stan – odmienne traktowanie>> ma zwrócić uwagę, że kobieta w ciąży potrzebuje naszej szczególnej troski i odpowiedzialności oraz zachęcić różnorodne firmy i placówki do wprowadzania udogodnień dla kobiet w ciąży.”

Mimo 4 lat, jakie upłynęły od tego czasu- jak widać- nadal najlżej nie jest.

Co ciekawe sytuacja uległa nieznacznej poprawie w aspekcie miejsc parkingowych (pisaliśmy o tym tutaj).  Często w galeriach są specjalne naklejki popierające parkowanie dla kobiet w ciąży bliżej wejścia do centrum, z których, nie ukrywam, regularnie korzystam. Dużo łatwiej mi bowiem znieść kilka minut stania w autobusie, czy kolejce w sklepie niż przemierzać kilometry zadymionych spalinami podziemnych parkingów.

Uważam jednak iż dyskusyjnym jest, czy powinno się zajmować miejsce osobom niepełnosprawnym ruchowo.
W Rzeszowie jednak i na to znaleziono sposób. Pojawiły się tam, dzięki inicjatywie Dyrektora WORD – Marka Poręby przy wsparciu Fundacji Bezpieczny Brzuszek, znaki oznaczające miejsca parkingowe dla kobiet w ciąży.

Osoby, które chcą wesprzeć akcję organizacji takich miejsc przez właścicieli i zarządców parkingów znajdujących się poza „strefą ruchu” mogą pisać na adres Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie 35-501 Rzeszów, Al. Wyzwolenia 4 lub na adres fundacji : Fundacja Bezpieczny Brzuszek ul. Legnicka 65 54-206 Wrocław. Organizatorzy na prośbę wnioskujących udostępniają takim podmiotom opatentowane znaki „kobieta w ciąży”. Szczególnie zależy im na stworzeniu takich miejsc na parkingach pod urzędami, szpitalami, marketami i galeriami handlowymi.

Zmiana w przepisach ruchu drogowego?

Organizatorzy chcą również zmian w przepisach o ruchu drogowym. Konkretnie chodzi o wprowadzenie artykułu 8b, o treści:
Art. 8b. 1. Kobieta w ciąży, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do niektórych znaków drogowych dotyczących zakazu ruchu lub postoju, w zakresie określonym przepisami, o których mowa w art. 7 ust. 2.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również do kierującego pojazdem przewożącego osobę wymienioną w art. 8b.1.
3. Karta parkingowa powinna być umieszczona za przednią szybą pojazdu samochodowego w sposób umożliwiający jej odczytanie.
4. Kartę parkingową osobie, o której mowa w ust. 1, wydaje się na podstawie zaświadczenia wydanego przez lekarza o specjalności ginekolog oraz karty ciąży, nie wcześniej jednak niż przed rozpoczęciem 10 tygodnia ciąży.

A Wy, co u Tym sądzicie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem rehabilitantką zajmującą się kobietami w II i III trymestrze ciąży (terapia mięśniowo-powięziowa) oraz w okresie okołoporodowym. W związku z tym prowadzę od jakiegoś czasu firmę Reh.Mama, działającą na terenie Warszawy. Obecnie sama doświadczam uroków oczekiwania na Córeczkę, co w połączeniu z praktyką zawodową daje mi nareszcie obraz tego, z czym do tej pory zmagały się moje Pacjentki. A łatwo rzeczywiście nie jest :) Jednocześnie wyznaję zasadę, iż ciąża to nie choroba, a bezczynność i bierność to najgorszy wróg kobiety! Od ponad 5 lat pracuję również w Fundacji DOBRZE ŻE JESTEŚ, ukierunkowanej na pozamedyczne wsparcie osób z chorobą nowotworową oraz propagowanie dawstwa krwi i szpiku kostnego.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. monika06 monika06

  szczerze mówiąc….może się należy jakaś drobna pomoc w autobusie czy przy mega długiej kolejce do kasy ale niestety u nas te przywileje jakoś nie są zbyt „chciane”.Nie wiem dlaczego usunięto ten zapis w ustawie-przecież był dla nas matek bardzo pożyteczny. Ale jak widać zawsze musimy sobie same ze wszystkim radzić;(
  pocieszające jest to ze jest jeszcze sporo osób którym los kobiet w ciąży i z małymi dziećmi nie jest obojętny, a dzięki takim portalom może uda się jeszcze wiele poprawić w naszym kraju;)

 2. Paula Paula

  Kobieta w ciąży może liczyć na ogół na pomoc innej kobiety, która zrozumie ją lepiej niż mężczyzna, dla którego jest po prostu „grubasem” . A po co grubasowi jakieś przywileje? Panowie niestety za rzadko ustępują miejsc z własnej inwencji:(

  • Ona Ona

   Nie zgodzę się zupełnie. Jestem obecnie w ciąży i duzo bardziej wyrozumiali są panowie. Kobiety odwracają głowę, w kolejce z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży to one najbardziej gderają kiedy podchodzę, już nie mówiąc o pracy … moja szefowa jak tylko dowiedziała się że jestem w ciąży obcięła mi premie (no bo niby mniejsze tempo mam, chociaż żadnej taryfy ulgowej nie odczułam), natomiast szef mojej przyjaciółki zapewnił jej spokój i finansowo nic się u niej nie zmieniło.