Co robić, gdy rozstępy w ciąży jednak się pojawiły…?

Ciąża przynosi wiele zmian. Jedne z nich, takie jak powiększenie obwodu brzucha są  przyjmowane naturalnie, inne takie, jak rozstępy w ciąży często budzą skrajne emocje. Większość z nas nie chce mieć wątpliwej urody pamiątek na skórze, robimy sporo, by ich uniknąć. Wybieramy dobrej jakości kosmetyki, systematycznie smarujemy, masujemy, dbamy o dietę, by uniknąć nagłej zmiany wagi…Niestety często nieskutecznie. Aż 90% kobiet w ciąży ma bowiem rozstępy. Czy da się coś z tym faktem zrobić?

Jak powstają rozstępy w ciąży?

Rozstępy w ciąży to częsta przypadłość. Wynika z szybko zmieniającego się wyglądu (szczególnie proporcji) przyszłej mamy. Rozstępy obejmują najczęściej brzuch i piersi. Zdarza się również, że powstają na pośladkach, ramionach czy udach.

Jaki jest mechanizm powstawania rozstępów w ciąży?

Charakterystyczne zmiany na skórze pojawiają się w sytuacji, gdy  skóra zbyt wolno przystosowuje się do odmiennej sytuacji, jest za mało elastyczna i niewystarczająco odporna. Skutek jest taki, ze włókna sprężyste znajdujące się tuż pod skórą zostają przerwane. To na powierzchni skóry obserwuje się w formie charakterystycznych czerwonych, a potem białych linii.

Czy będziesz miała rozstępy w ciąży?

Sądzisz, ze Ty nie będziesz miała rozstępów? Okazuje się, że jesteś optymistką. Według danych  American Academy of Dermatology, rozstępy w ciąży rozwijają się u 90% przyszłych mam, już w szóstym lub siódmym miesiącu ciąży.

Różnice dotyczą skali. U jednych kobiet rozwiną się niewielkie, ledwo widoczne rozstępy. U drugich niestety blizn będzie sporo i będą one zajmować spory obszar skóry.

Czy można przewidzieć, jak będzie w Twoim przypadku?

Jeśli Twoja mama miała rozstępy w ciąży, Ty najpewniej również będziesz miała. Jeśli masz jasną karnacje, blizny będą bardziej widoczne w pierwszej fazie rozwoju. U pań o ciemniejszej karnacji rozstępy zazwyczaj mają bledszy kolor niż ich kolor skóry.

Czy da się zapobiec rozstępom w ciąży?

Nie ma zgody co do tego, czy da się zapobiec rozstępom. Widać jednak wyraźną tendencję w  ewoluowaniu opinii na ten temat.

rozstępy w ciąży

Coraz więcej ekspertów mówi, że nie da się zapobiec rozstępom. Jeśli mają one powstać, to i tak się pojawią. Nie ma takiego kremu, balsamu czy innego środka, który by uchronił kobietę przed rozstępami. Nie znaczy to jednak, że jako przyszłe mamy mamy pozostać bezczynne.  Systematyczne nawilżanie skóry pozwala bowiem zmniejszyć uporczywe swędzenie, minimalizuje poczucie napięcia, pozwala subiektywnie poprawić wygląd skóry – korzystnie wpływając na jej miękkość i gładkość.

Co zatem robić?

Jeśli nie da się zapobiec rozstępom, to co należy zrobić?

Okazuje się, że należy uzbroić się w cierpliwość i reagować na świeże zmiany na skórze, które można redukować już w ciąży. Szybko rozpoczęta terapia pozwala znacznie zmniejszyć wielkość rozstępów. Eksperci polecają na czerwone zmiany przede wszystkim preparaty zawierające kwas hialuronowy i ekstrakt z cebuli.

Świetnie działają również retinoidy, które przyspieszają odnowę komórek oraz mogą w znaczący sposób zmniejszyć widoczność rozstępów. Niestety nie można ich używać ani w ciąży, ani w okresie karmienia piersią. Podobny efekt przynosi stosowanie laserów, które pozwalają obkurczyć rozszerzone naczynia krwionośne i pobudzają wydzielanie kolagenu. Potrzeba jednak kilku zabiegów, by osiągnąć zadowalający efekt.

Wiele młodych mam decyduje się na inną drogę – akceptację własnego wyglądu. Porzucają myśl stosowania drogich kremów czy kosztownych zabiegów. Rozstępy traktują jak pamiątkę po ciąży, świadczące o wkroczeniu w całkiem nowy etap życia.  Może to jest najlepszy sposób?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.