Co robić, gdy dziecko się zanosi…?

Na płacz dziecka dorośli reagują różnie. Jedni starają się zachować spokój, inni nie są w stanie, bardzo się przejmują. I każda sekunda płaczu jest dla nich bolesna, dlatego robią wszystko, by uspokoić malucha. Niestety płacz to nie zawsze „zwykły” płacz. Czasami dochodzi do bardzo dramatycznych zachowań. Dziecko się zanosi, przestaje oddychać, a nawet mdleje. Jak reagować w takiej sytuacji? Co robić, gdy dziecko się zanosi?

Jak wygląda zanoszenie się dziecka?

Większość dzieci nigdy w życiu nie doświadczy incydentu zanoszenia się. Obserwuje się go u około 4-6% populacji dziecięcej, najczęściej między 6 a 18 miesiącem życia. U 7% dzieci objawy występują już w 1 miesiącu życia. Bardzo rzadko pojawiają się po raz pierwszy po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Napady kończą się, gdy w 5-6 roku życia.

Zanoszenie się to to dość nietypowa reakcja organizmu, którą określa się jako napad afektywny bezdechu. To najczęstsze niepadaczkowe zaburzenie napadowe wieku dziecięcego.

Dziecko może się zanosić w trakcie napadu kolek, w okresie wczesnoniemowlęcym, a także później, gdy kończy pierwszy rok życia, co zdarza się jednak rzadziej. Problem może się pojawiać także w przypadku kilkulatków.

Zanoszenie w trakcie płaczu wygląda dość dramatycznie i jest przyczyną silnego stresu rodziców. Maluch na chwilę przestaje oddychać, w drogach oddechowych przestaje przepływać powietrze. Nabiera powietrza, ale nie potrafi wykonać ponownie wdechu. Może dojść nawet do omdlenia.

Dziecko może być sine i blade, jego ciało bywa wiotkie. Może, ale nie musi, dojść do omdlenia. W rzadszych przypadkach występuje napad drgawek.

Zanoszenie się i utrata przytomności nigdy nie występuje w trakcie snu.

gdy dziecko się zanosi

Dlaczego dziecko ma z tym problem?

Lekarze nie znają odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze problem zanoszenia. Najczęściej wskazuje się na uwarunkowania genetyczne. Dziecko, które zanosi się w płaczu, często ma rodzica, który miał podobny problem w dzieciństwie. Niekiedy wskazuje się jako przyczynę na nadmierną aktywność układu przywspółczulnego, szczególnie nerwu błędnego.

Zanoszenie się mija samoistnie z wiekiem. Badania pokazują, że krótkie okresy bezdechu nie mają negatywnego wpływu na rozwój dziecka.

Trzeba się liczyć z tym, że po jednym epizodzie napadu afektywnego bezdechu pojawią się kolejne. Częstotliwość jest sprawą bardzo indywidualną, jednak najczęściej po pierwszym ataku epizody są częstsze, by później znowu ich częstotliwość spadła, aż do czasu ich zaniknięcia.

Co robić, gdy dziecko się zanosi?

Może na początek, czego NIE ROBIĆ:

  • nie należy potrząsać dzieckiem,
  • nie należy klepać dziecka po plecach,

Gdy dziecko się zanosi, zachowajmy spokój. To po pierwsze. Po drugie należy delikatnie dmuchnąć maluszkowi na twarz, między nosek a usta. Warto delikatnie podnieść dziecko, trzymając malucha pod paszkami, co ułatwia oddychanie. Jeśli obok jest druga osoba, może klasnąć w dłonie. Dodatkowy bodziec często pomaga dziecku, dlatego niekiedy się poleca po prostu uszczypnąć malucha lub delikatnie opryskać wodą.

Po ataku warto dziecko przytulić, poświęcić mu więcej uwagi, co większość rodziców robi w sposób intuicyjny.

Na pewno zanoszenie się dziecka nie powinno stanowić argumentu, by paranoicznie unikać wszelkich źródeł frustracji. Choć może być to trudne, dziecko powinno mierzyć się z odmową i przy mądrym wsparciu rodzica uczyć się radzić sobie z emocjami. Warto o zapowietrzaniu się porozmawiać z lekarzem pediatrą i w razie konieczności udać się do neurologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Agnieszka Agnieszka

    Witam mój synek ma to roczek od kilku dni kiedy się uderzy lub czegoś mu się odmówi. Zaczyna płakać robi się siny i nie może złapać powietrza.czytalam trochę o tym piszę że nazywa to się znoszeniem co zrobić jeśli dziecko podczas takiego napadu ze mdleje.czy samo odzyska przytomność czy trzeba wezwać pomoc karetkę.prisze o pomoc boję się że może mu się stać coś złego

  2. Agnieszka Agnieszka

    Witam mój synek ma to roczek od kilku dni kiedy się uderzy lub czegoś mu się odmówi. Zaczyna płakać robi się siny i nie może złapać powietrza.czytalam trochę o tym piszą że nazywa to się znoszeniem co zrobić jeśli dziecko podczas takiego napadu ze mdleje.czy samo odzyska przytomność czy trzeba wezwać pomoc karetkę.proszę o pomoc boję się że może mu się stać coś złego