Co przyniesie trzeci miesiąc ciąży?

Gdy pierwsze emocje po otrzymaniu szczęśliwej wiadomości o rozwijającym się w Twoim ciele nowym życiu już minęły i oswoiłaś się już z tą informacją, nastał trzeci miesiąc ciąży. Twój organizm poczynił już pierwsze przygotowania do nowej roli, które teraz będą się dalej intensyfikować. Część dolegliwości z drugiego miesiąca minie, a na ich miejsce pojawią się inne. Zmiany będą dotyczyć również rozwijającego się w macicy płodu, który będzie przybierał coraz większe rozmiary. Przyjrzyjmy się dokładniej, co czeka ciężarną w trzecim miesiącu ciąży.

Trzeci miesiąc. Co się zmienia?

Choć do tej pory być może tego nie zauważałaś, teraz z pewnością przyznasz, że Twój brzuszek lekko się zaokrąglił. Dowodem na to będą przyciasnawe ubrania, które wcześniej leżały na Tobie jak ulał. Powiększanie obwodu może być odczuwalne jako rozpieranie lub dawać uczucie podobne do wzdęcia. Jednak jeżeli towarzyszy temu ból, jest to sygnał alarmowy wymagający konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę.

drugi miesiąc ciąży

Zaokrąglenie brzuszka w tym okresie nie jest jednak jeszcze tak spektakularne, więc z pewnością zauważą je tylko wnikliwi obserwatorzy. Odbije się to również na Twojej wadze, dlatego, dla zdrowia swojego i dziecka warto jej pilnować i jeść dla dwóch, a nie za dwoje.

Rosnące w macicy dziecko, oprócz uwydatnienia brzuszka, może spowodować również uciśnięcie pęcherza moczowego, co objawi się częstszym chodzeniem do toalety. Taki stan niestety utrzyma się już do końca ciąży, jednak mimo iż może być to dla Ciebie kłopotliwe, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Powiększeniu ulegają w tym okresie również piersi, przez co wciąż może utrzymywać się ich bolesność i tkliwość.

Szalejąca od pewnego czasu burza hormonalna w trzecim miesiącu uspokaja się, co przynosi zarówno ciężarnym, jak i ich otoczeniu niemałą ulgę. Większość przyszłych mam zaczyna odczuwać wtedy wewnętrzny spokój i nabiera pewności, że mimo wcześniejszych obaw, poradzą sobie w roli matki świetnie. Również samopoczucie kobiet pod koniec trzeciego miesiąca ciąży znacznie się poprawia, gdyż na tym etapie zwykle ustępują wcześniejsze dolegliwości jak np. znużenie, nudności czy bóle głowy. Może zdarzyć się też tak, że będziesz odczuwać spadek formy, dolegliwości będą się przedłużać, i dołączą do nich nowe np. zgaga, zaparcia, obrzęki. Jest to jednak sprawa indywidualna, gdyż każda ciąża przebiega inaczej i każda ciężarna odczuwa różne zmiany mniej lub bardziej dotkliwie.

Jak rozwija się płód?

W okolicach 10 tygodnia ciąży Twój maluch mierzy jeszcze zaledwie 6 cm i waży do 10 gram. Jednak co najważniejsze, w tak małym ciałku znajdują się i funkcjonują już wszystkie kluczowe dla życia narządy m.in. serce, mózg, nerki czy wątroba. Przez pozostały okres ciąży będą się one proporcjonalnie powiększały wraz z rosnącym płodem. Główkę zaczynają pokrywać pierwsze, bardzo delikatne włoski, a zmiany w wyglądzie twarzy sprawiają, że zaczyna być ona coraz bardziej podobna do „ludzkiej” twarzy. Wykształcone usta otwierają się już i zamykają, a złączone do tej pory błoną paluszki płodu oddzielają się i pojawiają się na nich paznokcie. Od tej pory płód często bawi się paluszkami, zaciska je lub ssie kciuki. W trzecim miesiącu ciąży również zewnętrzne narządy płciowe zaczynają przybierać bardziej ustrukturyzowaną formę, ale ich dokładne dostrzeżenie wymaga czułej aparatury. Nie zawsze też dziecko odpowiednio się ustawi, dlatego rodzice takich „wstydnisi” muszą żyć jeszcze jakiś czas w niepewności co do płci wyczekiwanego potomka.

Pod koniec trzeciego miesiąca płód waży już 25 gram i mierzy do 9 cm. Przez przeźroczystą jeszcze skórę pokrytą delikatnym meszkiem przeświecają narządy wewnętrzne. Malec zyskuje większą ruchomość głowy i kończyn, z czego chętnie korzysta, często bawiąc się np. pępowiną. Choć powieki są nadal złączone, maluch potrafi już robić miny: może marszczyć czoło, robić grymasy, a nawet się uśmiechać, co przy odrobinie szczęścia uda się spektakularnie uwidocznić podczas badania USG.

Jakie badania czekają Cię w 3 miesiącu ciąży?

3 miesiąc ciąży to czas na kolejną wizytę u ginekologa. Ponownie czeka Cię wywiad lekarski, ogólne badanie oraz badania ginekologiczne z oceną pH wydzieliny pochwowej. Do tego standardowo już pomiar ciśnienia i masy ciała, ocena ryzyka ciążowego oraz omówienie odpowiedniej suplementacji w oparciu o wyniki poprzednich badań. Obowiązkowym badaniem jest także badanie ultrasonograficzne (USG). Co do dalszych badań lekarz wyda odpowiednie skierowania, wśród których jednak koniecznie musi znaleźć się badanie ogólne moczu.

W trzecim miesiącu ciąży (pomiędzy 11, a 14 tygodniem ciąży) przypada również czas pierwszych badań prenatalnych, czyli tzw. testu podwójnego. Jest to badanie całkowicie bezpieczne dla płodu i polega pobraniu krwi matki i oznaczeniu w niej białkaPAPPA-A oraz β -hCG. Jest to badanie przesiewowe w kierunku zespołu Downa oraz innych wad genetycznych, jak również dostarczające informacji o funkcji łożyska. Powinno być ono połączone z badaniem USG, a oba wyniki badań muszą zostać odpowiednio zinterpretowane przez lekarza prowadzącego. Badanie to nie jest w Polsce refundowane, jednak z uwagi na wartość diagnostyczną jest ono przez ciężarne coraz częściej i chętniej wykonywane.

Trzeci miesiąc ciąży jest dla przyszłej mamy w pewnym sensie okresem przejściowym. Z jednej strony bowiem powoli łagodnieje hormonalna burza i zaczynają ustępować dolegliwości z początku ciąży, z drugiej natomiast jest to czas oczekiwania na pierwsze ruchy płodu i budowanie niezwykłej matczynej więzi. Ciężarną zaczyna ogarniać duchowy spokój i poczucie siły i determinacji do spełniania się w nowej, czekającej ją już niebawem roli. Trzeci miesiąc ciąży kończy bowiem I trymestr. Kolejne dwa miną równie szybko i lada chwila na świecie pojawi się długo przez Ciebie wyczekiwany Twój maleńki cud.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.