Co przeszkadza w nauce mówienia? 7 błędów, których nie popełniaj!

Rodzice w intuicyjny sposób gaworzą z dziećmi, zmieniają swój głos na bardziej melodyjny, używają zdrobnień i robią wiele innych rzeczy tylko po to, by nawiązać kontakt z maluchem na jego poziomie, bliższym i bardziej przyjaznym dla niego. Tymczasem naukowcy nie pozostawiają suchej nitki na rodzicach, którzy to praktykują. Mówią – to błąd.

Są też inne czynniki, które mogą spowolnić rozwój mowy u dziecka.

Nadużywanie smoczka

little-102283_1280Smoczek służący jako korek niestety nie sprzyja rozwojowi mowy. Jeśli maluch na każdym spacerze i przy każdej frustracji dostaje do ust pocieszyciela, ma mało okazji, by próbować mówić.

Mówienie niewyraźne

Mówienie niewyraźne to bardzo kuszący sposób komunikowania się z dzieckiem, ale szalenie ryzykowny. Dlatego każdy specjalista zaleca, by od najwcześniejszych lat dziecka mówić do niego normalnie, „dorosłym” językiem.

Czytanie w myślach dziecka

Rodzic może wyprzedzać myśli dziecka, zaspokajać jego każde pragnienie. I o ile na początku to atut, to niestety z czasem przeradza się w problem, bo sprawia, że dziecko nie ma motywacji, by zacząć mówić. Maluch nie odczuwa frustracji, co jest konieczne, by przebył trudną drogę nauki artykulacji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Kasienka Kasienka

  Zaczeło się od „nie” i tak pozostało ;)
  to ulubione słowo naszego dwulatka

 2. Ula Ula

  Dodać trzeba – motywację do gryzienia – szybkie podawanie normalnych posiłków, które trzeba przeżuć

  • gosiak gosiak

   Nie koniecznie. Moja się krztusiła od zwyklego chrupka. Późno wprowadziłam normalne posiłki, chyba ok roku. A zaczęła mówić po 1,5 roku. Teraz ma dwa latka i wypelnialam ankietę,która nosila jakas pani o mowie dwulatków. Zasmialam sie jak przeczytałam pytanie : Czy dziecko łączy słowa np.baba be, dzidzi am , i tym podobne. Moja tak nie łączy, moja mówi normalnie . A ostatnio powiedziała”super jesteś mama” <3 :) trzeba jak najwięcej do dziecka mówić – normalnie .

 3. JJ JJ

  Mówią, że oprócz smoczków niewskazane są także niekapki