Co powoduje anginę i jak sobie z nią radzić?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Angina jest chorobą, której początkowe objawy wyglądają podobnie, jak w przypadku przeziębienia. Jednak nie jest to dolegliwość, którą można bagatelizować, gdyż jej powikłania mogą być bardzo groźne. Czym jest angina, co ją powoduje, jak sobie z nią radzić i czy w przypadku jej leczenia konieczne są antybiotyki?

Czym jest angina?

Angina to choroba zakaźna – ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła. Jej objawy są bardzo męczące, szczególnie dla dzieci. Angina wywołana jest najczęściej przez paciorkowca Streptococcus pyogenes. Inne bakterie, które wywołują tę chorobę to Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Borrelia vincentii czy Fusobacterium plauti-vincent. Za anginę mogą odpowiadać również wirusyrhinowirusy i koronawirusy odpowiedzialne są za około 65 proc. przypadków. Inne wirusy, które doprowadzają do anginy to m.in. adenowirus, wirus paragrypy, Epsteina-Barr, Coxsackie czy wirus RS.

W jaki sposób możesz zarazić się anginą? Poprzez przebywanie w pomieszczeniu z chorym, który kicha i kaszle, pocałowanie chorej osoby czy używanie tych samych szklanek bądź sztućców. W jaki sposób można stwierdzić, co stanowi przyczynę choroby – wirus czy bakteria? Nie jest to proste. Przede wszystkim objawy anginy wirusowej są podobne do wielu innych infekcji. Mogą jej towarzyszyć: ból gardła, chrypka, katar, ogólne osłabienie, podwyższona temperatura ciała. Symptomy są uzależnione od wirusa, który wywołuje chorobę. Istotną różnicą w przebiegu anginy wirusowej i bakteryjnej jest to, że ta pierwsza postępuje powoli, a dolegliwości, jakie jej towarzyszą, początkowo nie są tak uciążliwe. Objawy rozwijają się stopniowo. Natomiast w przypadku anginy wywołanej bakterią oznaki są gwałtowne i pojawiają się nagle. Z reguły najpierw występują wysoka gorączka i ostry ból gardła. W praktyce nawet lekarz w wielu przypadkach nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, z jakiego rodzaju infekcją ma do czynienia i zaleca wówczas dodatkowe badania.

Angina może mieć różny przebieg, w zależności od lokalizacji. Typowa jest angina migdałków podniebiennych, której przebieg zdecydowanie się różni od anginy migdałka językowego i pasm bocznych oraz anginy migdałka gardłowego. Inny podział uwzględnia anginę: aftową, agranulocytarną, błoniastą, Ludwiga, monocytową, rzekomobłoniastą i septyczną. Co istotne, nie zawsze w przypadku tej choroby na migdałkach pojawia się biały nalot – może on mieć kolor żółtawy lub w ogóle nie wystąpić.

Jak leczyć anginę?

Sposób leczenia anginy zależy od jej rodzaju, choć należy pamiętać, że możesz jedynie łagodzić objawy choroby. W przypadku anginy wirusowej możesz stosować:

  • leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
  • preparaty zmniejszające przekrwienie błony śluzowej,
  • płukanki działające antyseptycznie i przeciwzapalnie,
  • suplementy na odporność.

Będąc chorym, nie idź do pracy, unikaj wysiłku, staraj się wysypiać i jak najwięcej odpoczywać. Dzięki temu leczenie powinno przebiegnąć szybciej. Pamiętaj również o nawadnianiu organizmu i wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywasz.

Jeśli chodzi o anginę bakteryjną, to najczęściej konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. W ciągu 24h od zażycia pierwszej dawki antybiotyku, np. penicyliny, chory powinien przestać zarażać, a jego sytuacja zdrowotna stopniowo powinna się stabilizować. Ważne jest zażywanie antybiotyku przez około 10 dni. Leczenia nie powinno się przerywać ze względu na ustąpienie objawów. Po jego zakończeniu warto wykonać: morfologię, badanie ogólne moczu, OB czy EKG w celu wykluczenia możliwych powikłań.

Więcej porad znajdziesz na stronie: https://bioaronsystem.pl/

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.