Co potrafi miesięczne dziecko? Sprawdź!

Pierwszy miesiąc życia dziecka mija bardzo szybko. Równie szybko postępuje w tym czasie rozwój niemowlaka. To okres, w którym maluch jest prawie całkowicie zależny od swoich opiekunów. Mama i tata bacznie obserwują, jak dziecko zmienia się i rośnie z dnia na dzień. Przyjrzyjmy się dzisiaj bliżej, co potrafi miesięczne dziecko i w jaki sposób można ocenić, czy rozwija się ono prawidłowo.

Jak wygląda dzień z życia miesięcznego maluszka?

Miesięczny maluch potrzebuje mnóstwo opieki – na tym etapie rozwoju jest niemal całkowicie zależny od swoich opiekunów. Najwięcej czasu spędza na śnie, który zajmuje mu nawet do 18-20 godzin na dobę. Resztę dnia wypełnia maluszkowi najczęściej czas spędzony ze swoją świeżo upieczoną mamą. Karmienie, przebieranie, przytulanie i sen to codzienna rutyna takiego malucha. W czasie czuwania jest on stymulowany różnego rodzaju bodźcami. Są nimi głos i zapach matki, dotyk jej skóry lub materiału, smak pokarmu. Umożliwia to maleństwu poznawanie nowego otoczenia oraz warunkuje prawidłowy rozwój jego układu nerwowego.

co potrafi miesięczne dziecko

Jak ocenić czy maluch w 1 miesiącu życia rozwija się prawidłowo?

Ocena prawidłowego rozwoju dziecka, szczególnie na wczesnym etapie życia powinna odbywać się wielopoziomowo. Jednym ze sposobów, by to zrobić jest monitorowanie przyrostu masy ciała maluszka. Według specjalistów, w pierwszym miesiącu życia dziecka dobowe przyrosty masy ciała powinny oscylować w granicy 25-30 g dziennie lub 120-220 g tygodniowo. Należy również wspomnieć, że w pierwszym tygodniu życia maluszka może nastąpić tzw. fizjologiczny spadek masy ciała. Powinien on wynosić nie więcej niż 10% urodzeniowej masy ciała, a waga dziecka wraca do normy w przybliżeniu w ciągu tygodnia.

Kolejnym aspektem, który należy ocenić w kwestii prawidłowego rozwoju miesięcznego malucha, jest rozwój psychomotoryczny. Najlepiej można to zrobić oceniając, czy potrafi on wykonywać czynności, które w tym wieku wykonują inne dzieci. Dodatkowo warto sprawdzić, czy u dziecka pojawiły się tzw. odruchy niemowlęce, z których w pierwszym miesiącu życia malucha powinny występować:

Miesięczne dziecko – co powinno umieć?

Jednym ze sposobów oceny prawidłowego rozwoju malucha w 1 miesiącu życia jest sprawdzenie, czy potrafi on wykonywać to, co inne dzieci w tym wieku. Oto umiejętności, które powinno posiadać już miesięczne dziecko:

  • Podnoszenie główki – trwające zaledwie kilka sekund, najczęściej, gdy maluch znajduje się na twardym, płaskim podłożu,
  • Robienie grymasów – już w pierwszym miesiącu życia dzieci zaczynają ćwiczyć mięśnie twarzy wykonując różnego rodzaju miny. Najczęściej wydymają usta, układają je w kształt litery „O” lub w minę przypominającą uśmiech. Pamiętajmy jednak, że mimo iż tak wygląda, to jeszcze nie jest pierwszy świadomy uśmiech maleństwa,
  • Skupianie wzroku na twarzach rodziców – kilkusekundowe, ale wyraźnie zauważalne,
  • Wodzenie wzrokiem za przedmiotami – początkowo niecałkowite, ale z czasem coraz dokładniejsze,
  • Głużenie– miesięczny maluch może rozpoczynać już na tym etapie rozwoju naukę mowy, której pierwszym (po krzyku) etapem jest głużenie. Polega ono na wydawaniu dźwięków głównie gardłowych i tylnojęzykowych np. agu, gli, kwi, bwe.  Głużenie jest pewnego rodzaju odruchem bezwarunkowym, pojawiającym się w ten sam sposób u wszystkich niemowląt. Nie zależy to od języka, kultury czy nawet od nieprawidłowego działania narządu słuchu (które to zaburza rozwój późniejszych etapów mowy).
  • Reagowanie na głośne dźwięki – prawidłowo rozwijający się maluch powinien natychmiast zareagować na głośny dźwięk, który interpretuje jako zagrożenie. Odpowiednią reakcją w takiej sytuacji jest płacz dziecka lub wystąpienie odruchu Moro. W ten sposób pośrednio sprawdzamy także, czy maluszek dobrze słyszy.

Nade wszystko, nie wolno jednak zapominać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym, indywidualnym tempie. Z tego powodu nie powinno być ono zbyt dokładnie porównywane do swoich rówieśników, szczególnie w późniejszych miesiącach życia (nauka chodzenia, pierwsze słowa itd.).

Najbardziej zaznaczone są różnice rozwojowe u wcześniaków, które z uwagi na zbyt szybkie przyjście na świat, niektóre etapy rozwoju muszą nadrobić już po urodzeniu. Z reguły jednak dzieci rozwijające się we własnym tempie prędzej, czy później doganiają swoich rówieśników. Jeżeli jednak rodzice mają jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozwoju swojej pociechy, warto skonsultować to z lekarzem pediatrą. Pozwoli to na obiektywną ocenę, ewentualnego występowania nieprawidłowości rozwojowych oraz w razie konieczności ustalenie dalszego postępowania.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.