Co potrafi miesięczne dziecko? Jaki jest niemowlak?

Miesięczne dziecko to takie, które ma skończone 4 tygodnie. Innymi słowy jest w drugim miesiącu życia. Co już potrafi, a czego intensywnie zaczyna się uczyć? Przeczytaj i dowiedz się, jak przebiega rozwój maluszka, który dopiero poznaje świat.

Miesięczne dziecko, czyli zmiany

Gdy dziecko ma cztery tygodnie, to dochodzisz do dwóch wniosków. Po pierwsze – to niemożliwe, jak szybko Twoje niemowlę urosło. Wiele ubranek musisz odłożyć, bo jest za małe. Po drugie, tak wiele się zmieniło i tak szybko minął ten czas, że to aż nieprawdopodobne. Z jednej strony czujesz, jakby poród był dopiero wczoraj, z drugiej masz wrażenie, że pokonaliście razem bardzo daleką drogę. Odczuwasz ciężar tego, co razem przeżyliście i radość wynikającą z tego, jak świetnie daliście sobie radę.

Twojej sytuacji nie można porównać z tą sprzed 4 tygodni, kiedy dopiero witałaś maluszka po drugiej stronie brzucha. Naprawdę wiele się zmieniło! Już całkiem dobrze się znacie, masz za sobą wiele bezsennych nocy, trudne lub bezproblemowe karmienie, nawał pokarmu, być może kryzys i poczucie totalnego niewyspania.

Co Cię może czekać w najbliższych tygodniach? Oczywiście mnóstwo pięknych chwil, uśmiech maluszka, gaworzenie, ale też ewentualne kolki i ulewanie niemowlaka. Dlatego ciesz się tym, co już razem przeżyliśmy i zbieraj siły na wyzwania, które jeszcze przed Wami. Będzie się działo :)

miesięczne dziecko

Jak zmieniło się miesięczne dziecko?

Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie, nie ma reguł dotyczących tempa wzrostu.

Jednak zazwyczaj po 4 tygodniach przeciętne niemowlę przybiera na wadzę od 140 do 200 gramów oraz rośnie od 2-2,5 cm.

Co potrafi miesięczne dziecko?

W pierwszych tygodniach tempo rozwoju dzieci może być bardzo różne, zwłaszcza jeśli porównany rozwój dziecka urodzonego o czasie z wcześniakiem, jednak generalnie maluszek zazwyczaj potrafi:

  • trzymać główkę przez kilka minut,
  • obracać głową,
  • gdy leży na brzuchu, podnosi głowę i obraca ją w prawo oraz w lewo,
  • niektóre maluszki odnoszą klatkę piersiową, leżąc na brzuchu,
  • dziecko potrafi wymachiwać rączkami, skierować je w stronę twarzy,
  • niemowlę może otwierać usta, gdy widzi pierś lub butelkę.

Poza tym u maluszka rozpoznaje się odruchy, a także charakterystyczne zaciśnięte dłonie w piąstki. Jednak już przez połowę czasu czuwania rozluźnia dłonie, po włożeniu mu grzechotki, utrzymuje zabawkę. Maluszek umie zazwyczaj trzymać dwie ręce razem.

Jednomiesięczne niemowlę rozpoznaje najbliższych – z uwagą kieruję głowę w stronę mamy i taty, reaguje na uśmiech, jest już silnie związane z najbliższymi osobami. Skupia wzrok na twarzy bliskiej osoby, poza tym śledzi przedmiot wzrokiem, gdy przesuwamy go z boku na bok, maluszek słucha uważnie (ma już rozwinięty słuch), reaguje gwałtownie na głośne, niespodziewane dźwięki, zaczyna uczyć się odpowiadać „po swojemu”, bulgocze i wydaje dźwięki podobne do „a” i „o”.

Jak dbać o dziecko, które ma miesiąc?

  1. Dbaj o rutynę, która ułatwia opiekę nad malutkimi dziećmi.
  2. Karm niemowlę na żądanie.
  3. Noś, przytulaj tak często jak możesz.
  4. Dbaj o to, by nie dopuścić do odparzeń – zmieniaj wystarczająco często pieluszkę i stosuj kremy, gdy skóra jest zaczerwieniona.
  5. Wychodź codziennie na spacer z dzieckiem – gdy tylko warunki pogodowe to umożliwiają.
  6. Dużo mów do maluszka i śpiewaj.
  7. Kładź na brzuszku.
  8. Uśmiechaj się.
  9. Reaguj entuzjastycznie, gdy próbuje podnosić główkę, leżąc na brzuchu lub gaworzy.
  10. Baw się z dzieckiem.
  11. Wypróbuj masaż niemowlaka.
  12. Korzystaj z pomocy najbliższych. Pamiętaj, żeby potrzebujesz snu i wypoczynku, żeby być dobrą mamą.

Dziecko około 6-8 tygodnia życia może więcej płakać. To normalne i wiąże się z naturalnym szybkim rozwojem w tym czasie. Około 12-16 tygodnia życia „burza” minie i maluszek nieco się uspokoi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*