Co pomoże na przeziębienie u dziecka? To działa! A tego nie rób!

Nie bez przyczyny o małych dzieciach trochę nieelegancko mówi się „smarkacze„. To z prostej przyczyny – maluchy bardzo często przeziębiają się, w okresie infekcji miewają katar, kaszel i wszelkie objawy zachorowania wielokrotnie – nierzadko jedna choroba przechodzi w kolejną. Zdarza się nawet, że rodzic ma problem z określeniem, kiedy kilkulatek jest w 100% zdrowy.

Przeziębienie u dziecka to rzadko poważna sprawa (z wyjątkiem noworodków, u których każda infekcja może być groźna). Mimo to, wymaga odpowiedniego postępowania, by nie dopuścić do powikłań. Poza tym priorytetem rodzica jest zawsze ulżenie w cierpieniu dziecka.

Co sprawdza się, gdy rozpoczyna się przeziębienie u dziecka?

Przeziębienie u dziecka – najczęstsza choroba

Przeziębienie u dziecka to najczęstsza choroba niezależnie od wieku. Nie ma żadnych wątpliwości, że to właśnie katar, kaszel i uczucie osłabienia zdarzają się maluchom najczęściej. Istnieje opinia, że leczone przeziębienie trwa tydzień, a nieleczone siedem dni. Jest w tym wiele prawdy, bo przeziębienie jako infekcja wywołana przez wirusy wymaga leczenia objawowego, czyli zwyczajnie…przeczekania.

przeziębienie u dziecka

Na przeziębienie nie podziałają antybiotyki, które radzą sobie tylko z zakażeniami bakteryjnymi. Nie ma sensu podawać tych silnych leków zapobiegawczo, czy osłonowo, nawet u małych dzieci. Takie działanie przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Przeziębienie może wywoływać aż 200 wirusów

Przeziębienie to tak częsta infekcja, bo wywołuje ją aż 200 różnych wirusów. Zazwyczaj pogarszają one samopoczucie w okresie od 4 do 10 dni, objawy mijają same, można im ulżyć, poprzez stosowanie sprawdzonych metod, o tym w dalszej części artykułu.

Jak często dzieci są przeziębione?

Maluchy chodzące do żłobka są średnio nawet 12 razy w roku przeziębione – łatwo można zauważyć, że są chore co najmniej przez tydzień w miesiącu. Starsze dzieci – przedszkolaki – chorują nawet 9 razy w roku z powodu przeziębienia, młodzież i dorośli przeziębiają się średnio 7 razy w roku.

Sezon na przeziębienia trwa od września do marca. To właśnie wtedy chorujemy najczęściej, co oczywiście nie oznacza, że choroby nie zdarzają się latem – bo wtedy również się pojawiają.

Czy to przeziębienie, czy już grypa?

Odróżnienie przeziębienia od grypy może być u dzieci trudne. Prawda jest jednak taka, że grypa ma bardziej dynamiczny przebieg, dosłownie zwala z nóg, dziecko wysoko gorączkuje, nie ma ochoty do zabawy, kładzie się i częściej śpi. Silniejsze przeziębienie też może dać w kość, jednak zazwyczaj jego przebieg jest łagodniejszy od niegroźnej nawet grypy.

Typowe objawy przeziębienia u dziecka to:

 • wodnista wydzielina z nosa,
 • kichanie,
 • ból głowy,
 • zmęczenie,
 • ból gardła,
 • kaszel,
 • czasami gorączka.

Dziecko, które jest przeziębione może być marudne, odmawiać jedzenia, być nieskłonne do współpracy.

Przeziębienie może wpływać na zatoki dziecka, przechodzić na oskrzela, a także kończyć się infekcją ucha środkowego. Niekiedy przeziębione dziecko ma również biegunkę i wymioty.

Im infekcja trwa dłużej, tym wydzielina z nosa może stawać się ciemniejsza i gęściejsza.

Na następnej stronie o tym, jak uchronić dziecko przed przeziębieniami i jak leczyć przeziębienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Łuki Łuki

  ja podaję przeciwzapalny fosidal na początku choroby żeby zatrzymać i wyleczyć stan zapalny. Dodatkowo robię inhalacje, smaruje placki i stopy amolem. Gotuje tradycyjny rosołek, sok z malin, dzikiej róży, herbatkę z imbirem i pomaga.

 2. Aga Aga

  Nie znam tego leku ale chętnie wypróbuje coś nowego i skutecznego. Mój syn własnie zaczął pierwszą klasę i nie chciałabym, żeby miał dużo nieobecności.

 3. kalina kalina

  na szczęście moje dziecko rzadko się przeziębia, bo jesienią i zimą regularnie podaję mu krople REKLAMA z dobrymi bakteriami, dzięki czemu jego flora jelitowa jest odpowiednia i przez to ma lepszą odporność. A jak już mu się zdarzy jakiś katar czy lekkie przeziębienie, to raczej domowymi sposobami się kurujemy :)