AZS to choroba przewlekła. Niestety nie są znane sposoby jej wyleczenia. Można co najwyżej zaleczyć objawy i doprowadzić do stanu remisji, czyli wyciszenia symptomów na dłuższy czy krótszy czas. Co pomaga w przypadku silnych objawów atopowego zapalenia skóry? Koniecznie przeczytaj!
Atopowego zapalenia skóry nie da się wyleczyć. Mamy szczęście, gdy objawów nie ma przez kilka lat. Jak ten stan osiągnąć? Znaleźć przyczyny problemów, obserwować, kiedy skóra się pogarsza. Doświadczenia wielu rodziców pokazuje, że skóra wygląda gorzej w stresujących momentach życia, w okresie choroby, po antybiotykoterapii, a także w sezonie grzewczym – jesienno-zimowym.
Co pomaga na ciężkie AZS? Dieta
- Unikanie problematycznych produktów w diecie, takich, jak: seler, por, ryby. Niewskazane są zioła prowansalskie i curry. Z przypraw sól, pieprz, rozmaryn, tymianek i bazylia. Bardzo często stan skóry poprawia się po wyeliminowaniu z jadłospisu glutenu, nabiału, mleka, cukru, produktów wysoko przetworzonych – obfitujących w barwniki i konserwanty.
- Można wypróbować dietę rotacyjną i jeść dany produkt – np. twaróg raz na cztery dni, pamiętając, by danego dnia spożywać produkt tylko z jednej grupy potencjalnie silnie uczulającej. Mleko początkowo całkowicie wyeliminować, wprowadzić dopiero po zaleczeniu stanów zapalnych, bardzo powoli, obserwując organizm. Można zastąpić mleko krowie napojami roślinnymi – ryżowym, migdałowym, kokosowym.
Jednak uwaga, dieta nie zawsze działa. Często bowiem AZS nie ma źródła w alergii, ale w zaburzonym funkcjonowaniu skóry.
Pielęgnacja i inne zasady
- Noszenie tylko bawełnianej, przewiewnej odzieży. W przypadku ostrego AZS – tylko jasne tkaniny. Negatywnie na stan skóry mogą wpływać barwniki stosowane do tkanin.
- Wyeliminowanie „mocnej chemii” z domu. Zamiana silnych środków czyszczących na ekologiczne. Pranie w delikatnych proszkach i podwójne płukanie.
- Unikanie długiego siedzenia w wannie. Najlepiej kąpiel co co 2-3 dni, na co dzień lepszy będzie szybki prysznic.
- Do mycia należy używać sprawdzonych kosmetyków do skóry atopowej. Po umyciu delikatnie osuszamy skórę ręcznikiem i nakładamy dobrej jakości balsam.
- Unikamy wszelkich „pachnących, mocno pieniących” kosmetyków do kąpieli.
Suplementacja
- Warto zbadać dziecku poziom witaminy D3 we krwi, skonsultować się z pediatrą i zadbać o odpowiednią suplementację.
- Czasami sprawdza się suplementacja kwasami omega 3 i podawanie probiotyków.
- Wielu lekarzy poleca sprawdzić, czy dziecko nie ma pasożytów. Niektórzy polecają profilaktyczne odrobaczanie.
Komentarze