Co pomaga dziecku wysoko urosnąć?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, co zrobić, by ich dziecko urosło wysokie i zdrowe. Okazuje się, że decyduje o tym nie tylko genetyka, ale również czynniki środowiskowe. I właśnie o nie możemy zadbać, co może mieć znaczący wpływ na finalny wzrost naszego dziecka.

Co pomaga dziecku wysoko urosnąć?

Odpowiednia ilość snu

Dzieci rosną podczas snu. Dlatego tak ważne, żeby spały wystarczająco długo i dobrze. W praktyce, z uwagi na konieczność porannego wstawania, dzieci powinny kłaść się spać przed godziną 22, a najlepiej żeby spały już w okolicy 20-21 godziny – w zależności od wieku dziecka. To istotne by w ciągu nocy występowało wystarczająco dużo okresów snu głębokiego, NREM, kiedy dziecko rośnie.

To istotne, ponieważ podczas snu dochodzi do produkcji somatotropiny, w konsekwencji wydziela się też melatonina, która odpowiada za spokojny sen.

Niestety brak snu oraz zbyt późne kładzenie się spać hamuje produkcję hormonu wzrostu. Dziecko niewyspane może zwyczajnie nie urosnąć tak wysokie, jak ma to zapisane w genach.

Problemem, o którym rzadko się mówi jest zbyt późne zasypianie. Najwięcej hormonu wzrostu powstaje bowiem między godziną 22 a 24. I właśnie w tych godzinach dziecko powinno już głęboko spać, żeby zdrowo rosnąć.

Stres opanowany

Niestety na tempo wzrostu ma ogromny wpływ też stres. Dziecko poddane potężnym dawkom wyzwań, którym nie umie sprostać, pozostawione bez wsparcia, samo sobie, ma mniejszą szansę, by wysoko urosnąć.

Dlaczego? Ponieważ wykazano, że stres hamuje produkcję hormonu wzrostu. Wydzielane podczas stresu, szczególnie przewlekłego, peptydy utrudniają rośnięcie.

Stąd tak istotne jest, by dziecko wychowywało się w spokojnym, ciepłym, pełnym miłości domu. Warunki bytowe mają pod tym względem ogromne znaczenie.

Jak szybko rosną dzieci?

Umiarkowana aktywność fizyczna

Najlepsza dla rozwoju dziecka jest umiarkowana aktywność fizyczna. Zarówno zbyt obciążająca, jak również niewystarczająca mogą powodować problemy. Dziecko musi się ruszać, żeby jego układ kostny odpowiednio się rozwijał. Ruch to zdrowie – jednak w wydaniu dopasowanym do potrzeb i warunków dziecka. Zbyt duży wysiłek w młodym wieku może tworzyć niesprzyjające warunki do wzrostu dziecka.

Miłość

Przeprowadzono mnóstwo badań, które wykazały, że warunki bytowe dziecka mają ogromny wpływ na jego rozwój. Warunki socjo-bytowe decydują o tym, jak dziecko szybko rośnie i jakie wysokie urośnie.

Dziecko kochane, wspierane, mające możliwość cieszenia się obecnością rodziców, ma lepsze szanse szybkiego rozwoju niż dzieci wychowywane bez niezbędnej im miłości i mądrego wsparcia.

Dobrze zbilansowana dieta

Niestety nieodpowiednie odżywianie może zahamowywać wzrost dziecka. Niedożywienie, dieta uboga w witaminy, składniki mineralne może utrudniać rośnięcie.

Stąd tak istotne jest, by dziecko jadło zdrowe, zbilansowane posiłki. Kluczowa jest też suplementacja, która pozwala uniknąć powszechnych obecnie niedoborów, jak również odpowiednie nawodnienie dziecka. Unikanie nadmiaru pustych kalorii pozytywnie wpływa na wagę dziecka i chroni przed wieloma chorobami, w tym przed przeciążeniem układu ruchu.

W diecie dziecka nie powinno zabraknąć dobrego źródła białka, mięsa, jaj, oleju kokosowego, będącego źródłem substancji stymulujących produkcję somatotropiny. Warto sięgać też po płatki owsiane, które zawierają melatoninę, pomagającą wyregulować cykl dobowy i wspierać zasypianie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.