Co oznaczają częste bóle głowy?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Ból głowy to dolegliwość, która dotyka nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. Może ona pojawiać się bardzo często – nawet kilka razy na tydzień. Ta dolegliwość bywa bardzo uciążliwa, w przypadku najmłodszych jak i dorosłych. Co oznaczają częste bóle głowy? Jak sobie radzić z taką dolegliwością? Czy wymaga ona konsultacji lekarskiej?

Ból głowy – z czego wynika?

Do polskich szpitali każdego roku trafia ok. 35 tysięcy pacjentów z bólem głowy. Stanowią oni 10 proc. wszystkich hospitalizacji, biorąc pod uwagę 30 głównych schorzeń Polaków. Ból głowy może mieć różną intensywność i objawiać się w różnych miejscach – pulsujący, rozsadzający, z lewej strony głowy, z prawej strony, z tyłu, w skroniach. Może on być zarówno chorobą pierwotną, jak i objawem wtórnym przy innych zaburzeniach organizmu. W zależności od tego, gdzie występuje, jego źródło jest inne:

 • W skroniach – najczęściej wskazuje na migrenę. Może również wynikać z urazów głowy i szyi, zakażeń bakteryjnych, wirusowych czy nawet guza mózgu.
 • Z przodu głowy – może wynikać z migreny lub napięciowego bólu głowy, a także może być związany z zapaleniem zatok obocznych nosa.
 • Z lewej lub z prawej strony – może stanowić objaw migreny lub klasterowego bólu głowy.
 • Z tyłu głowy – często wynika z urazów i przeciążeń w obrębie kręgosłupa oraz z nadciśnienia.

Najczęstsze przyczyny wtórnego bólu głowy to zakażenia ogólnoustrojowe – aż 63 proc. Na kolejnej pozycji znajduje się uraz głowy z wynikiem 4 proc., a udział innych przyczyn nie przekracza 1 proc.

Ból głowy może towarzyszyć wielu schorzeniom. M.in. anginie, grypie, nadciśnieniu tętniczemu, chorobach zębów i dziąseł, zapaleniu ucha i zatok. Ból ten może również pojawić się w wyniku dopasowania nieodpowiednich okularów, przemęczenia organizmu, z głodu i wielu innych powodów. Najczęściej nie wymaga konsultacji lekarskiej – z reguły wystarczy jedna tabletka przeciwbólowa, żeby ból ustąpił. Jednak w pewnych przypadkach powinieneś skorzystać z pomocy lekarskiej. Zrób to, jeśli:

 • Odczuwasz ból głowy przy schylaniu się.
 • Jednocześnie z bólem głowy występują mdłości czy wymioty.
 • Masz nieprawidłowe wyniki badania neurologicznego.
 • Miałeś do czynienia z najintensywniejszym bólem głowy w twoim życiu.

Wykazanie przyczyny infekcji może być bardzo trudne. Lekarz najprawdopodobniej przeprowadzi badanie fizykalne, może skierować cię także na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Ból głowy u kobiety w ciąży

Ból głowy to dolegliwość, z którą bardzo często zmagają się kobiety w ciąży. Najczęściej nie oznacza ona niczego złego, ale należy pamiętać, że będąc w ciąży nie można przyjmować tych samych leków, co przed zajściem w ciążę. Jeśli jest to typowy ból, który nie wynika z przyczyn chorobowych, to prawdopodobnie zimne okłady na głowę i kark przyniosą ci ulgę. Warto już na początkowym etapie ciąży porozmawiać z lekarzem prowadzącym o tym, jakie leki możesz przyjmować, mając dane objawy.

Jak sobie radzić z bólem głowy?

Poza lekami na ból głowy możesz również zastosować jeden z domowych sposobów na poradzenie sobie z dolegliwością. Poza wspomnianymi zimnymi okładami na głowę pamiętaj o:

 • Inhalacji – nalej do miski gorącej wody, dodaj do niej kilka kropel olejku, np. lawendowego, a następnie wdychaj przez kilka minut unoszącą się parę.
 • Nawadnianiu organizmu – wypij w ciągu godziny około jednego litra wody.
 • Stosowaniu naparów z ziół – efekt może przynieść np. herbata rumiankowa. Do pół litra wrzątku dodaj 6 łyżeczek stołowych suszonego kwiatu rumianku. Parz pod przykryciem przez ok. 10 minut. Taki napar możesz pić nawet kilka razy dziennie.

Dowiedz się więcej na Pelafenlek.pl

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.