Co oznacza przodozgięcie macicy?

Podczas standardowego ginekologicznego badania USG na opisie możemy przeczytać o przodozgięciu macicy. I od razu rodzi się pytanie, czy przodozgięcie macicy to norma, a może patologia? Na szczęście okazuje się, że to pierwsze.

Macica nie jest „prosta”

Macica przypomina wyglądem gruszkę, ale odwróconą. Jej górna część jest szersza, dolna węższa. Macica leży w sąsiedztwie innych narządów – z przodu znajduje się pęcherz, z tyłu odbytnica. Z tego powodu macica się wygina: do przodu w kierunku pęcherza i wtedy jest przodozgięta lub do tyłu w kierunku odbytnicy i wtedy jest tyłozgięta.

Co to jest przodozgięcie macicy?

Przodozgięcie macicy to zgięcie trzonu macicy względem szyjki skierowane do przodu. Najczęściej występuje z przodopochyleniem, kiedy macica przechyla się nieco do przodu, w kierunku pępka. Terminem ten służy do określenia budowy i ułożenia macicy.

U większości kobiet macica jest przodozgięta i uznaje się to za normę, fizjologię. Zatem fakt ten nie wymaga leczenia. Nie stanowi również powodu do niepokoju.

Z przodozgięciem lub tyłozgięciem macicy się rodzimy.

przodozgięcie macicy

A czym jest tyłozgięcie macicy?

Tyłozgięcie macicy przez wiele lat uważane było za patologię, obecnie coraz częściej mówi się o nim jako o pewnej urodzie kobiety, czyli o czymś, czym nie należy się stresować, ale uznać po prostu za cechę rzadszą niż w przypadku większości kobiet.

Tyłozgięcie macicy dotyczy 1/6 wszystkich kobiet. U około 10% z nich macica przechodzi z tyłozgięcia do przodozgięcia po ciąży.

Niestety czasami tyłozgięcie może powodować u kobiety przykre dolegliwości takie, jak:

  • bardziej obfite miesiączki
  • biegunki podczas miesiączki

Ponadto w I trymestrze tyłozgięcie macicy może utrudniać obserwację płodu przez powłoki brzuszne, stąd niezbędne jest badanie USG dopochwowe. Co ciekawe, w II trymestrze ciąży tyłozgięcie macicy zanika i macica staje się przodozgięta.

Choć istnieje opinia, że tyłozgięcie macicy może utrudniać zajście w ciążę, to lekarze, ani wyniki badań tego nie potwierdzają. Dlatego informację o przodozgięciu lub tyłozgięciu warto potraktować jako ciekawostkę, nic więcej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.