Gdy żar leje się z nieba, łatwo o potówki. Wcale nie trzeba przegrzewać dziecka, by na skórze pojawiły się drobne swędzące krostki wypełnione płynem. Jak sobie z nimi radzić? Co na potówki? Zostawić je same sobie, czy może leczyć? Jeśli leczyć, to w jaki sposób?
Potówki mogą pojawiać się na całym ciele
Potówki mogą pojawiać się wszędzie, na każdym obszarze ciała, jednak najczęściej występują na skórze najbardziej narażonej na przegrzanie – na klatce piersiowej, plecach, pod pachami, rzadziej na twarzy czy na stopach.
Dzieci są podatne na potówki. Ich gruczoły potowe nie są bowiem w pełni wykształcone i łatwo się zatykają. Warto zwrócić uwagę także na używane kosmetyki. Niektóre z nich mają ciężką formułę, która może sprzyjać potówkom.
Co na potówki? Nie przegrzewać!
Naczelna zasada brzmi – nie przegrzewać. Niestety w trakcie upałów jest ona trudna do stosowania w praktyce. Wysoka temperatura po prostu robi swoje. Dlatego tak ważne jest, by chronić dziecko w okresach najwyższej temperatury, dbać o to, by maluch przebywał w zacienionym miejscu, dużo pił.
Istotne jest także, by skóra była sucha i czysta. Gdy dziecko się spoci, wskazana jest kąpiel. W trakcie upałów świetnie się sprawdzi nawet krótki prysznic.
Bardzo ważne jest, by dziecko było ubrane stosowanie do pogody. Kluczowa jest lekka, przewiewna odzież wykonana z naturalnych tkanin. Należy dobierać tkaniny w taki sposób, by ograniczyć problem z nadmiernym pocenie.
Domowe sposoby na potówki
Potówki same znikają. Nie wymagają leczenia. Najgorsze co można zrobić to posmarować je tłustym kremem, który tylko zapcha pory i sprawi, że problem się zaostrzy. Można po prostu pozwolić skórze odpocząć. Niech młodsze dziecko chodzi w samej pieluszce, starsze warto naprawdę lekko ubrać i zaproponować w ciągu dnia prysznic.
Jeśli jednak upieramy się przy tym, aby coś zastosować na potówki, sprawdzić się mogą poniższe sposoby:
- przemywanie skóry chłodną wodą,
- przetrzeć potówki żelem z aloesu lub rozciętym liściem,
- posypanie skóry mąką ziemniaczaną
- kąpiel w krochmalu,
- przemywać potówki naparem z kory dębu,
- kąpiel w nadmanganianie potasu.
Warto przyjrzeć się także kremom przeciwsłonecznym. Niektóre posiadają gęstą, dodatkowo nawilżającą formułę, która może zapychać pory i sprzyjać powstawaniu potówek.
Metodą profilaktyczną jest dbanie o odpowiednią wagę. Nadwaga sprzyja wielu problemom, w tym potówkom.
Komentarze