Co na potówki? Domowe sposoby działają?

Gdy żar leje się z nieba, łatwo o potówki. Wcale nie trzeba przegrzewać dziecka, by na skórze pojawiły się drobne swędzące krostki wypełnione płynem. Jak sobie z nimi radzić? Co na potówki? Zostawić je same sobie, czy może leczyć? Jeśli leczyć, to w jaki sposób?

Potówki mogą pojawiać się na całym ciele

Potówki mogą pojawiać się wszędzie, na każdym obszarze ciała, jednak najczęściej występują na skórze najbardziej narażonej na przegrzanie – na klatce piersiowej, plecach, pod pachami, rzadziej na twarzy czy na stopach.

Dzieci są podatne na potówki. Ich gruczoły potowe nie są bowiem w pełni wykształcone i łatwo się zatykają. Warto zwrócić uwagę także na używane kosmetyki. Niektóre z nich mają ciężką formułę, która może sprzyjać potówkom.

co na potówki

Co na potówki? Nie przegrzewać!

Naczelna zasada brzmi – nie przegrzewać. Niestety w trakcie upałów jest ona trudna do stosowania w praktyce. Wysoka temperatura po prostu robi swoje. Dlatego tak ważne jest, by chronić dziecko w okresach najwyższej temperatury, dbać o to, by maluch przebywał w zacienionym miejscu, dużo pił.

Istotne jest także, by skóra była sucha i czysta. Gdy dziecko się spoci, wskazana jest kąpiel. W trakcie upałów świetnie się sprawdzi nawet krótki prysznic.

Bardzo ważne jest, by dziecko było ubrane stosowanie do pogody. Kluczowa jest lekka, przewiewna odzież wykonana z naturalnych tkanin. Należy dobierać tkaniny w taki sposób, by ograniczyć problem z nadmiernym pocenie.

Domowe sposoby na potówki

Potówki same znikają. Nie wymagają leczenia. Najgorsze co można zrobić to posmarować je tłustym kremem, który tylko zapcha pory i sprawi, że problem się zaostrzy. Można po prostu pozwolić skórze odpocząć. Niech młodsze dziecko chodzi w samej pieluszce, starsze warto naprawdę lekko ubrać i zaproponować w ciągu dnia prysznic.

Jeśli jednak upieramy się przy tym, aby coś zastosować na potówki, sprawdzić się mogą poniższe sposoby:

  • przemywanie skóry chłodną wodą,
  • przetrzeć potówki żelem z aloesu lub rozciętym liściem,
  • posypanie skóry mąką ziemniaczaną
  • kąpiel w krochmalu,
  • przemywać potówki naparem z kory dębu,
  • kąpiel w nadmanganianie potasu.

Warto przyjrzeć się także kremom przeciwsłonecznym. Niektóre posiadają gęstą, dodatkowo nawilżającą formułę, która może zapychać pory i sprzyjać powstawaniu potówek.

Metodą profilaktyczną jest dbanie o odpowiednią wagę. Nadwaga sprzyja wielu problemom, w tym potówkom.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.