Co na komary, by nie kąsały, a miejsca po ugryzieniach nie swędziały?

Lato to doskonała pora roku. Poza jednym wyjątkiem – komarami, kleszczami, które właśnie w wakacje mają najlepsze warunki do kąsania. W tym artykule zajmiemy się tymi pierwszymi. Jak odstraszać komary? Co robić, gdy dojdzie do ugryzienia, jak złagodzić ból i swędzenie? Co na komary, by przetrwać lato bez czerwonych plam na skórze, czy nawet ran?

Ultrathon na komary – preparat odstraszający insekty

Bardzo skuteczny środek, który za sprawą wysokiej zawartości składników odstraszających (DEET – 25%) pozwala uchronić się przed ukąszeniami komarów. Droższy niż konkurencyjne środki, jednak polecany ze względu na swoją skuteczność. W internecie zamówimy Ultrathon za około 35 złotych, w stacjonarnych aptekach kosztuje nawet 50 złotych. Uwaga, może pozostawiać plamy na ubraniach, które na szczęście schodzą w praniu.

Ultrathon na komary

Zaletą jest na pewno wysoka wydajność i duża skuteczność. Ponadto odporność na pot i wodę. Według producenta, środek ma działać nawet do 8 godzin.

Mugga na komary

Na drugim miejscu pod względem skuteczności najczęściej wymienia się Mugga na komary (DEET- 9,5%, w wersji dla dzieci, cena około 20 złotych).  Ma on mniej DEET  w wersji polecanej dla dzieci niż Ultrathon, dlatego może być mniej skuteczny, z drugiej strony jest łagodniejszy także dla delikatnej skóry. Gdy potrzebne jest naprawdę silne działanie, dostępny jest też preparat Mugga z DEET 50%.

co na komary

 

Plus to duża wydajność, spore opakowanie, blokada sprayu. Środka nie należy rozpylać w pomieszczeniach, ze względu na tłustą konsystencję. Niestety może pozostawiać także plamy na ubraniach, które schodzą w praniu.

Aromat waniliowy na komary

Komary bardzo nie lubią aromatu waniliowego, dlatego jednym ze sprawdzonych domowych sposobów jest użycie aromatu waniliowego. Warto po prostu wetrzeć go w skórę. Wystarczy kupić waniliowy aromat do ciast, by znacznie zmniejszyć ryzyko ukąszenia.

Olejek lawendowy na komary

Komary można odstraszać naturalnymi metodami, na przykład sięgając po siłę olejków. Sprawdzi się olejek lawendowy, olejek trawy cytrynowej, olejek goździkowy, olejek bazyliowy, olejek z drzewa herbacianego.

Świeca na komary

Dobrym sposobem na komary są świece, które posiadają specjalne olejki odstraszające insekty. Ustawione na tarasie mogą zwiększyć komfort przebywania na świeżym powietrzu. Są doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie wyglądu stołu.

co na komary

Bransoletki na komary

Rozwiązaniem mogą być bransoletki na komary, które mają tę zaletę, że bazują na naturalnych olejkach, a nie na mocnych chemicznych środkach. Ich stosowanie ma wiele zalet. To dobre, bezpieczne rozwiązanie, gorzej niestety ze skutecznością. Ta może być niezadowalająca.

Ptaki na komary

Najlepiej odstraszać komary naturalnie, dbając o to, by w naszym otoczeniu znajdowały się ptaki, które są ich prawdziwymi smakoszami, na przykład jerzyki. Jeden dorosły jerzyk jest w stanie zjeść w ciągu doby nawet 20 000 komarów.

Jerzyki najchętniej gniazdują na wysokich budynkach, co najmniej dwupiętrowych. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie specjalnie budek i zasiedlenie jerzykami okolicy. Niestety to nie takie łatwe, jerzyki to ptaki bardzo przywiązane do wybranych przez siebie miejsc.

Woda z sodą po ukąszeniu

Gdy komar ukąsi, można sięgnąć po wodę z sodą, która minimalizuje stan zapalny i swędzenie. Jednak uwaga, nie należy jej nakładać na uszkodzony, rozdrapany naskórek, bo swędzi.

Dapis łagodzący ukąszenia po komarach

Często polecany żel na miejsca po ukąszeniach komarów. Może być stosowany u dzieci już po ukończeniu 1 roku życia. Preparat należy nakładać miejscowo, delikatnie masować skórę. Czynność powtarzać kilka razy dziennie.

Z maści po ukąszeniu sprawdza się też Fenistil (bardzo popularny środek), Entil i Farmona. Z domowych metod poleca się przyłożyć plaster cebuli, posmarować skórę octem, czy miętową pastą do zębów.

Gdy miejsce po ukąszeniu jest spore

  • warto sięgnąć po syrop Clemastin Hasco Allergy
  • Uzarin żel, który minimalizuje opuchliznę.

Można też udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa, by otrzymać receptę na mocniejsze żele i maści.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.