Co na kaszel u niemowlaka?

Kaszel u niemowlaka z oczywistych powodów niepokoi rodziców. Jest również męczący dla dziecka, utrudnia ssanie, zakłóca sen i pogarsza nastrój. Niemowlę, które kaszle, może być marudne i osłabione. Opieka nad nim jest zazwyczaj sporym wyzwaniem.

W jaki sposób leczyć kaszel u niemowlaka?

Kaszel u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Najmłodsze dzieci mogą chorować na okrągło, dlatego najpewniej w pierwszym roku życia i kolejnych będziecie często odwiedzać lekarza. Czy kaszel u niemowlaka i niewielki katar powinien zmotywować rodzica do zapukania do gabinetu lekarza?

Wizytę warto umówić na pewno, jeśli:

  • dziecko ma mniej niż 3 miesiące,
  • choruje przewlekle (choroby płuc lub serca),
  • gorączkuje i temperatura utrzymuje się ponad dwa dni,
  • ma kłopoty z oddychaniem, oddycha szybciej, słyszysz świsty podczas oddychania,
  • wypluwa flegmę, która jest żółta, zielona lub podbarwiona krwią,
  • niemowlę kaszel tak mocno, że wymiotuje,
  • niemowlę kaszle tak mocno, że się dławi.

Kaszel u niemowlaka: przyczyna

Kaszel u niemowlaka najczęściej pojawia się w przebiegu przeziębienia (towarzyszy mu katar, zatkany nos, obniżenie łaknienia i niewielka temperatura). Zgodnie z danymi National Institutes of Health dzieci są przeziębione nawet od 7 do 10 razy na rok. Przeziębienie trwa od 7 do 10 dni, stosowane leki nie mają właściwie znaczenia, jeśli chodzi  czas infekcji, mogą jedynie łagodzić objawy choroby.

kaszel u niemowlaka

Za większość infekcji zwłaszcza u niemowląt odpowiada wirus RSV, który atakuje od połowy listopada do marca i daje podobne objawy jak przeziębienie, choć o bardziej poważnym nasileniu – kaszel jest silniejszy i może powodować epizody duszności.

Kaszel u niemowlaka może pojawiać się w przebiegu ostrego zapalenia krtani czy tchawicy. Cechą charakterystyczną jest głęboki, silny kaszel, który pogarsza się w nocy, może mu towarzyszyć świst krtaniowy w trakcie wdychania powietrza. Choć kaszel w przebiegu tej choroby może bardzo niepokoić, zazwyczaj nie jest groźny.

Kaszel u niemowlaka często pojawia się u dzieci z alergiami i astmą. Gdy niemowlak jest uczulony na sierść czy kurz, można mieć wrażenie, że ciągle choruje, a choroba, w tym kaszel nigdy się nie kończy.  Alergii może towarzyszyć zatkany, cieknący nos i  kaszel raz mokry, raz suchy – zmieniający się na skutek spływającej po gardle wydzieliny.

Niemowlę z astmą będzie sporo kaszlało, zwłaszcza w nocy. Możesz również obserwować trudności w oddychaniu i świszczące dźwięki towarzyszące wdechowi, a także kaszel po wysiłku, gdy starsze niemowlę zacznie się ruszać – np. raczkować.

Kaszel u niemowlaka występuje w przebiegu zapalenia oskrzeli i zapalania płuc. Wiele poważnych stanów zapalnych rozpoczyna się od kataru, ale mimo upływu czasu, stan dziecka nie poprawia się – dziecko jest osłabione, często gorączkuje, cierpi z powodu bóli mięśni i głowy.

Przeczytaj – jak rozpoznać zapalenie płuc u dzieci i czy zawsze niezbędne są antybiotyki.

Kaszel u niemowlaka może być objawem krztuśca, charakterystyczne są napady kaszlu trwające 20-30 sekund, próby złapania powietrza i kolejny epizod napadowy kaszlu. Chorobie może towarzyszyć katar i inne objawy podobne do przeziębienia. Jeśli podejrzewasz, że dziecko może mieć krztusiec, od razu skontaktuj się z lekarzem, u niemowląt choroba może mieć poważny przebieg.

Jeśli kaszel u niemowlaka nie mija po kilku dniach, lekarz wykluczył inne przyczyny, problemem może być stan zapalny zatok. Wydzielina, która usuwana jest z zatok sprawia, że kaszel nie mija, ale przechodzi w przewlekły.

Czasami kaszel u niemowlaka to problem, który pojawia się u dziecka po infekcji, może trwać nawet tygodniami, które są niezbędne, by śluzówka gardła dziecka się zregenerowała.  Może być też inna przyczyna – jeśli kaszlowi nie towarzyszą inne objawy – przyczyną może być ciało obce, które prowokuje odruch kaszlowy. By potwierdzić tę hipotezę niezbędne jest prześwietlenie płuc.

Kaszel u niemowlaka może być objawem mukowiscydozy. Chorobie towarzyszy próba odkrztuszenia żółtego, zielonego śluzu. Poza tym dziecko cierpi z powodu nawracających zapaleń zatok i płuc.

Kaszel u niemowlaka – czy podawać syrop na kaszel?

Choć syropy na kaszel dostępne bez recepty mogą wydawać się bezpieczne, nie podawaj ich samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. Przeczytaj więcej na ten temat.

Amerykańska Akademia Pediatrii nakazuje szczególną ostrożność i nie zaleca podawania gotowych syropów na kaszel dla dzieci poniżej 4 (!) roku życia. Wcześniej wskazania dotyczyły tylko dzieci  przed ukończeniem dwóch lat, ale zostały one potraktowane bardziej restrykcyjnie. Amerykańska Akademia Pediatrii wskazuje, by syropy na kaszel podawać dziecku między 4 a 6 rokiem życia tylko na wyraźne wskazanie lekarza.

Co zamiast syropu na kaszel u niemowlaka

Zamiast syropu na kaszel u niemowlaka lepiej zastosować inne metody, które złagodzą odruch kaszlu i wykluczą przyczynę problemów:

  • podawaj dużo płynów, proponuj częściej pierś lub sięgaj po butelkę z wodą,
  • zadbaj o optymalną wilgotność powietrza w pomieszczeniu (powinno być na poziomie 50%),
  • stosuj inhalacje – na rynku są specjalne inhalatory z końcówką przypominającą smoczek

W porozumieniu lekarza możesz wypróbować również naturalne syropy na kaszel.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.