Co na ból głowy w ciąży? Poznaj naturalne metody!

Ból głowy jest jedną z najczęstszych przykrych dolegliwości odczuwanych w ciąży. Zazwyczaj pojawia się w pierwszym i trzecim trymestrze, w połowie ciąży większość kobiet może od niego odpocząć. Jak sobie radzić w sytuacji, kiedy tabletki przeciwbólowe nie są wskazane? Co na ból głowy w ciąży?

Dlaczego pojawia się ból głowy w ciąży?

Ból głowy może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Wynika z gwałtownych zmian hormonalnych i ze wzrostu ilości krwi. Problem może pogłębiać stres, brak snu, niski poziom cukru we krwi, odwodnienie oraz pogorszenie widzenia, którego doświadcza wiele przyszłych mam.

Bóle głowy w ciąży mogą być wynikiem ograniczenia ilości spożywaniem kofeiny. Kobiety, które dowiadują się o swoim odmiennym stanie, odstawiają kawę, czego skutkiem może być charakterystyczny ból głowy. Na szczęście trwa on zazwyczaj maksymalnie 2-3 dni.

Można wygrać los na loterii i migreny pojawiające się przed ciążą znikną w okresie dziewięciu miesięcy. Czasami jednak zdarza się, że zmiany hormonalne nie wyciszają migrenowych bóli głowy i typowe dla nich objawy pojawiają się również w ciąży. Wtedy należy udać się do lekarza, by porozmawiać ze specjalistą o sposobach leczenia bezpiecznych w ciąży.

W trzecim trymestrze ciąży przyczyny bólu głowy są zazwyczaj nieco odmienne niż  w pierwszych tygodniach ciąży. Najczęściej powodem dyskomfortu jest nieprawidłowa postawa, wynikająca ze zwiększonego obwodu brzucha. Napięcie w okolicy szyi i ramion może prowadzić do skurczy mięśni, podrażniających nerwy w tylnej części głowy.Efekt to pulsujący ból.

Niekiedy powód jest bardziej prozaiczny – spanie w niewygodnej pozycji. Eksperci zalecają, by zwrócić uwagę także na łóżko i materac, który nie powinien być za twardy ani za miękki oraz poduszkę. Ból głowy często jest spowodowany bólem kręgosłupa w ciąży, o który nietrudno.

Przyczyną nawracającego bólu głowy bywa ponadto stan przedrzucawkowy, wynikający ze zbyt wysokiego ciśnienia krwi.

Głowa w ciąży może boleć również „od zatok” (wtedy charakterystyczny dyskomfort zlokalizowany jest w okolicy czoła, nasady nosa). Przyczyną bywa alergia czy infekcja, powodująca stan zapalny.

co na ból głowy w ciąży

Co na ból głowy w ciąży?

Najlepszy sposób, by chronić cię przed bólem głowy w ciąży to unikanie czynników, które mogą go powodować. Najważniejsze to:

  • częste odpoczywanie,
  • unikanie stresów,
  • spacerowanie na świeżym powietrzu,
  • dbanie o zrównoważoną dietę,
  • odpowiednia ilość snu – nie za dużo, ani za mało,
  • dbanie o prawidłową postawę,
  • częste pice, by uniknąć odwodnienia (najlepsza jest woda. Mocne herbaty czy soki – mogą sprzyjać utracie wody z organizmu).

Co jednak w sytuacji, gdy ból się już pojawił?

  • pomocny może być odpoczynek z kompresem na głowie, bok szyi, w okolicy oczu,
  • jeśli potrzebujesz, zasłoń okna i wycisz dźwięki,
  • zjedz lekki posiłek, być może przyczyną bólu głowy jest spadek cukru we krwi,
  • poproś bliską osobę o masaż karku, co często łagodzi ból głowy,
  • weź ciepły prysznic lub kąpiel,
  • wypij herbatkę rumiankową, która może złagodzić ból głowy,
  • zjedz kilka pestek dyni, orzechów czy banana by uzupełnić niedobór magnezu (często odpowiedzialny za ból głowy),
  • w ostateczności, gdy inne metody nie pomagają, możesz połknąć tabletkę paracetamolu.

Kiedy do lekarza?

Natychmiast poszukaj wsparcia medycznego, jeśli ból głowy jest silny, towarzyszą mu mdłości lub pogorszenie widzenia, zauważasz obrzęki twarzy lub dłoni. Sytuacją alarmującą jest również wysokie ciśnienie krwi czy gorączka powyżej 38 stopni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*