Biegunka u dziecka może się zdarzyć. Przyczyn jest mnóstwo. Niestrawność, zakażenie wirusowe, a nawet stres. Jednak gdy problem się powtarza i martwią nas biegunki u dziecka, warto zacząć działać. Powtarzające się biegunki u dziecka to powód do interwencji. Przede wszystkim do poszukiwań przyczyn i potem rozwiązania problemów.
Powtarzające się biegunki u dziecka. Alergia
Biegunki mogą być związane z alergiami. Inne objawy, które mogą się pojawić to ból brzucha, mdłości, a także wymioty. Równie częste symptomy wskazujące na alergię to te z układu oddechowego – kaszel, duszności, nieżyt nosa.
Czasami zmiany pojawiają się na skórze – typowymi są wysypki, pokrzywki, krostki.
Jak sprawdzić, czy biegunki u dziecka to wynik alergii? Najprościej udać się do lekarza, alergologa. Wykonanie testów może dać nam odpowiedź. Już sam wywiad najczęściej rozwiewa wątpliwości i naprawdę dużo daje. Trzeba mieć jednak świadomość, że alergie dzisiaj bywają trudne w diagnostyce. Małe dziecko może być uczulone właściwie na wszystko.
Powtarzające się biegunki u dziecka. Nietolerancje pokarmowe
Druga częsta przyczyna powtarzających się biegunek u dziecka to nietolerancje pokarmowe. To zbliżony powód do alergii, ale jednak nieco inny, mający odmienny mechanizm.
Podejrzenie może paść przykładowo na celiakię, chorobę trzewną, której przyczyną jest trwała nietolerancja glutenu. By móc stwierdzić, czy dziecko cierpi z powodu celiakii, trzeba udać się do lekarza, gastroenterologa. Wykonanie prostego badania – pobranie krwi może potwierdzić lub wykluczyć rozpoznanie. Czasami konieczna staje się również gastroskopia, która pozwala ocenić stan jelit. Celiakia prowadzi bowiem do uszkodzenia kosmków jelitowych.
Pasożyty
Biegunki mogą być wywoływane przez pasożyty. Przewlekłe biegunki u dziecka trwające 14 dni i więcej to często wynik lamblii. Przy inwazji tych pasożytów często dochodzi do oddawania luźnych stolców do trzech razy dziennie. Dodatkowo pojawia się ból brzucha, spadek masy ciała i nadmierna senność.
Wirusy i bakterie
Biegunki bardzo często wywoływane są przez wirusy i bakterie. Wirusy powodują najczęściej obfite, wodniste biegunki. Gdy winna jest bakteria, stolce występują dodatkowo z domieszką ropy lub śluzu. Biegunki u dziecka wywołane przez wirusy czy bakterie zazwyczaj nie są przewlekłe. Po usunięciu patogenu z organizmu, kończą się. Sytuacja stabilizuje się.
Stres. Biegunki u dziecka
Biegunki mogą być spowodowane stresem. Najczęściej występują u bardzo wrażliwych dzieci. Powodują ból brzucha, skurcze jelit, w konsekwencji mogą prowadzić do biegunek.
Czasami u dzieci rozwija się zespół jelita wrażliwego, czemu nierzadko towarzyszą biegunki na zmianę z zaparciami. Sygnałem ostrzegawczym są więcej niż 3 wypróżnienia dziennie, czasami przeplatane z zaparciami – wtedy mamy do czynienia z mniej niż 3 wypróżnieniami w tygodniu.
Jak sobie radzić z biegunkami u dziecka?
Sposób postępowania w przypadku biegunek u dziecka zależy od przyczyny, a także samego przebiegu biegunki. Tego, jak silna jest biegunka, czy towarzyszą jej wymioty i inne dolegliwości. Gdy biegunka to wynik działania wirusów, najczęściej po usunięciu wirusa z organizmu, biegunka się kończy. W trakcie jej trwania ważne jest, żeby nie dopuścić do odwodnienia. To szczególnie istotne w przypadku
najmłodszych dzieci. Im młodsze dziecko, tym ważniejsza staje się wczesna wizyta lekarska i baczne monitorowanie sytuacji.
Biegunka spowodowana alergią czy nietolerancją, skończy się, gdy znajdziemy źródło problemów. Tylko wykrycie czynnika drażniącego – przynosi ulgę. Niestety w praktyce nie zawsze jest to proste.
Kiedy do lekarza?
Jeśli biegunka jest intensywna, stan dziecka pogarsza się, nie ma na co czekać, trzeba udać się do lekarza. Podobnie, gdy biegunce towarzyszą inne objawy. Wizyty wymaga sytuacja, gdy biegunka trwa dwa dni i stan dziecka się nie poprawia. Ze
specjalistą warto konsultować wszelkie niepokojące sygnały.
Biegunki, biegunki u dziecka, co na biegunki u dziecka
Komentarze