Co musi umieć dziecko, zanim pójdzie do przedszkola?

Do przedszkola dzisiaj często wysyłane są dzieci dwuletnie. Wbrew temu, co się niekiedy sądzi, różnice w rozwoju w trzecim i czwartym roku życia nie są tak duże, by miały przemawiać w szczególny sposób na korzyść trzylatków w przedszkolu i dyskredytować młodsze dzieci. Dużo zależy od indywidualnych predyspozycji i przygotowania do edukacji przedszkolnej.
drawing

 • Dziecko powinno umieć sygnalizować swoje potrzeby tak, by było zrozumiane (zarówno w werbalny jak i niewerbalny sposób).
 • Pić z otwartego kubeczka i posługiwać się łyżeczką oraz widelcem.
 • Pozytywnie reagować na swoje imię, podchodzić, jak jest o to proszone, wykonywać proste czynności.
 • Akceptować obecność innych dzieci (nie ciągnąć za włosy, nie przepychać się, nie gryźć).
 • Wiedzieć, czego się od niego oczekuje w określonych porach dnia – bawić się w czasie zabawy, w trakcie posiłku usiąść przy stole i jeść, w trakcie mycia rąk włożyć dłonie pod strumień wody i próbować je umyć (lub umyć je samodzielnie), wykazywać samodzielność w korzystaniu z toalety (sygnalizować potrzeby, zsuwać majtki, usiąść na toalecie i ewentualnie wytrzeć pupę. Najczęściej młodsze dzieci na początku potrzebują pomocy z zakładaniem majtek).

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. maria maria

  To jesteśmy gotowi :)

 2. ona22 ona22

  A może warto zapytać, co powinna wiedzieć każda mama czy tata, bo z tym jest problem…Bo wysyłają do przedszkola dzieci chore, zasmarkane, nieprzygotowane pod każdym względem, stroją ws ubrania jak z wystawy, które maluchy nie potrafią z siebie ściągnąć…Taki przewodnik dla rodzica też by się przydał.

 3. Zwyczajna mama Zwyczajna mama

  to my już tylko czekamy na wyniki ;)

 4. atrament180 atrament180

  Ja też czekam na wyniki…

  • Dorota Dorota

   My wiemy, że córka została przyjęta…A u Was kiedy się wyjaśni?

Polecane tematy