Co możesz zrobić dla swojego syna już dzisiaj?

Wychowujesz syna na empatyczną osobą. Mówisz, że może płakać, bo łzy wcale nie są powodem do wstydu. Zachęcasz, by bawił się w rodzinę z siostrą oraz uczysz, że pięści to nie najlepszy argument w trakcie rozwiązywania sporu. Następnie Twoje wyjątkowe dziecko trafia do szkoły i nagle okazuje się, że silną pozycję w klasie zyskuje kolega, który potrafi głośno walczyć o swoje. Nie boi się uderzyć pięścią w stół, na pewno nie uroni publicznie łzy, a sympatię dziewczynom pokazuje, podkładając im nogę i patrząc, jak zabawnie się przewracają. Czy zatem popełniłaś błąd, wychowując syna na wrażliwca? A może niekoniecznie? Co możesz zrobić dla swojego dziecka, jeszcze dzisiaj?

1. Umożliwiaj synowi podejmowanie decyzji. Naucz, że za każdą decyzję należy wziąć odpowiedzialność. W ten sposób zbudujesz w dziecku nie tylko poczucie sprawczości, ale także wiarę w siebie, wynikającą z możliwości mierzenia się z przeciwnościami losu.

2. Nie usuwaj wszystkich kłód spod nóg,  rozbij w drobny mak szklany klosz. Bądź obok i czuwaj, w razie konieczności zapewnij o wsparciu, pomóż. Pozwalaj jednak synowi na samodzielność.

3. Powiedz, że mylić się to rzecz ludzka. Jednak najważniejsze to uczyć się na błędach. Wymagaj, by syn naprawiał swoje błędy. Przypominaj o tym, do momentu, aż sam będzie tego oczekiwał od siebie.

4. Nie wychowuj maminsynka. Na każdym kroku wspieraj samodzielność dziecka. Powiedz, że będziesz od niego wymagać, nawet jeśli inni nie będą tego robić. („Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali” Jan Paweł II). Pamiętaj, że syna wychowujesz dla przyszłej synowej…i przede wszystkim dla świata.

5. Twój syn, jeśli ma 10-11 lat, naprawdę nie powinien potrzebować asysty w ubieraniu, sam sobie poradzi z wyborem odzieży, zapakuje się do szkoły, zrobi śniadanie, przeczyta lekturę i posprząta toaletę. Nie, nie jesteś złą mamą, jeśli tego od niego wymagasz! Nie wyręczaj syna we wszystkim, bo wychowasz go na życiową kalekę.

6. Powiedz, że krowa, która głośno ryczy mało mleka daje. Wytłumacz, że koledzy, którzy przeszkadzają na lekcjach, biją i przeklinają tak naprawdę robią to, by zwrócić na siebie uwagę. Bo w środku czują się niepewnie i …słabi. Ich nieodpowiednie zachowanie nie jest sygnałem siły, ale zagubienia. Nie warto obdarzać ich nadmierną uwagą, bo właśnie o to im chodzi. To ona ich karmi.

7. Powiedz, że największy potencjał tkwi w głowie, nie w sile mięśni. To od wewnętrznego spokoju wszystko się zaczyna. A mięśnie można wzmacniać podczas uprawiania ulubionego sportu, jeśli się chce…

8. Uświadom, że syn nie musi być taki, jak agresywni koledzy, by zdobyć szacunek. Może zaimponować innym swoją dojrzałą postawą, ciekawą pasją, intelektem. Nie musi być taki, jak większość, by czuć się dobrze sam ze sobą.

9. Wytłumacz, że wartości człowieka nie budują markowe ubrania i modne gry. To tylko przykrywka, za którą się ukrywamy, bo czujemy się słabi. Powiedz, że najważniejsze to BYĆ, dopiero później MIEĆ.

10. Naucz dziecko samoobrony. Nie pozwól, by syn czuł się bezradny, gdy dojdzie do konfrontacji z kolegą w klasie czy na podwórku, a na pewno prędzej czy później dojdzie…

11. Powiedz, że sympatię koleżance może okazać, niekoniecznie robiąc jej na złość, tylko poprzez pomaganie jej i sprawianie, że na jej ustach pojawi się uśmiech. Naucz szacunku do ludzi – szczególnie starszych, a także kobiet. Powiedz, że nie ma szacunku do innych, bez szacunku do siebie i dbania o własne dobro.  Dlatego podkreśl, że szacunek do kobiet nie przejawia się w ustępowaniu im na każdym kroku. Niestety nie brakuje w świecie „rozkapryszonych księżniczek”, które wykorzystają dobre serce młodego mężczyzny, oczekując specjalnego, nieuczciwego traktowania.

12. Dziecko uczy się nie tego, co do niego mówimy, ale przede wszystkim kopiuje nasze zachowanie. Zadbaj o to, by w otoczeniu syna znaleźli się mężczyźni, którzy będą dla niego autorytetem. Nie zawsze wzorem jest ojciec, dlatego warto zadbać o to, by chłopiec miał kontakt z mądrym dziadkiem, wujkiem, mógł inspirować się postawą trenera, nauczycielka, itd.

Przeczytaj, jak mądrze wychować syna.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.