Co możesz zrobić, aby wesprzeć rozwój społeczny dziecka?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Człowiek jest istotą społeczną i odczuwa naturalną potrzebę przebywania z innymi ludźmi. Dlatego rozwój społeczny dziecka jest bardzo ważną częścią jego dojrzewania. Poniżej dowiesz się, jak go wspierać w drugim roku życia malca.

Wbrew pozorom rozwój społeczny dziecka nie rozpoczyna się wtedy, gdy idzie ono do przedszkola lub szkoły. Na tym etapie zaczyna wykorzystywać dotychczas nabyte umiejętności społeczne i wprawiać się w nawiązywaniu relacji. Jego rozwój w tym zakresie zaczyna się jednak już w wieku niemowlęcym, a zaangażowanie rodziców może mu w tym bardzo pomóc. Oto kilka wskazówek:

  1. Pokaż dziecku, jak bardzo je kochasz – przytulaj, głaszcz, czule się do niego zwracaj, nagradzaj postępy. Maluch potrzebuje miłości i uwagi rodziców. Okazując mu te uczucia, dasz mu dobry przykład i nauczysz go, jak kochać innych. Twoje dziecko powinno też czuć się bezpiecznie, dlatego zawsze, gdy okazuje lęk, pokaż mu, że jesteś obok i może ci zaufać.
  2. Nie izoluj dziecka – czasami rodzice boją się, że nadmiar ludzi wokół to za dużo bodźców. Jeżeli tak będzie, dziecko z pewnością na swój sposób to okaże, na przykład poprzez grymaszenie, płacz, niechęć. Jednak stwarzanie mu okazji do przebywania z osobami w różnym wieku sprawi, że dziecko otworzy się na ludzi i nie będzie się ich bało.
  3. Postaraj się aranżować spotkania z innymi dziećmi – idealnie, jeśli masz znajomą lub sąsiadkę z małym dzieckiem i możecie wspólnie spędzić czas. Chociaż maluchy mogą sprawiać wrażenie, że wzajemnie się ignorują (nie nawiązują interakcji, nie próbują się razem bawić), w rzeczywistości są świadome towarzystwa. Gdy twój maluch trochę podrośnie, dobrym pomysłem jest organizowanie mu zabawy z innymi dziećmi.
  4. Mów do dziecka i dużo mu czytaj, aby wesprzeć rozwój mowy – to poprzez rozmowę możemy komunikować się z innymi, dlatego od wczesnych miesięcy maluch powinien się z nią osłuchiwać. Mów do niego i czytaj dostosowane do jego wieku książeczki, może dzięki temu uda ci się w nim zaszczepić miłość do literatury.
  5. Pokazuj dziecku nowe miejsca – spędzanie długich godzin tylko w domu, okolicznym parku i na placu zabaw może sprawić, że dziecko będzie obawiało się nowych miejsc i sytuacji. Oczywiście wycieczki z kilkumiesięcznym dzieckiem są problematyczne, jednak gdy maluch podrośnie, warto zabierać go w nowe lokalizacje – inny park, inny plac zabaw, ogród botaniczny, zoo.

Jak widzisz, możesz zrobić wiele, aby wesprzeć rozwój społeczny dziecka, zachęcić je do otwartości na nowych ludzi i nowe sytuacje. Jeśli od wczesnych lat postarasz się uczyć je empatii i skutecznej komunikacji z innymi, będzie mu łatwiej, gdy pójdzie do przedszkola, szkoły oraz gdy rozpocznie dorosłe życie.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.