Co może oznaczać nieprzyjemny zapach z ust u dziecka?

Nieprzyjemny zapach z ust (halitosis, fetor ex ore) to dość powszechny problem (ma dotyczyć nawet 30% ludzi). Może wystąpić w każdym wieku, również u dzieci. W terminologii medycznej nazywany jest halitozą. Niestety nie zawsze jest prosty w leczeniu, czy w ustaleniu przyczyny problemu. A do tego bywa źródłem wielu nieprzyjemnych sytuacji. Niekiedy może wskazywać na poważne problemy zdrowotne, na szczęście w 90% przypadków przyczyna jest łatwa do usunięcia. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z ust u dziecka?

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka a nieprawidłowa higiena

Szukając źródeł danego zjawiska, zaczyna się od najczęstszych przyczyn, które mogą je wywoływać. W przypadku nieprzyjemnego zapachu z ust problemem numer jeden jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. To właśnie ona jest w 90% odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach z ust.

Jak zatem poradzić sobie z przykrym zapachem z ust?

Należy dbać o to, by dziecko prawidłowo szczotkowało zęby, a także myło język, bo to na nim gromadzi się najwięcej bakterii. Wskazane jest używanie nici dentystycznej i czyszczenie szczelin między zębami. Nawet jeśli dziecko jest w wieku szkolnym (czyli myje zęby samodzielnie), warto, by rodzic od czasu do czasu skontrolował czystość zębów. Być może przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest po prostu niedokładne i zbyt krótkie mycie zębów.

nieprzyjemny zapach z ust u dziecka

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka a inne przyczyny

W pozostałych 10% przypadków brzydki zapach z ust u dziecka jest spowodowany przez choroby: uszu, nosa, skrzywienie przegrody nosowej i ropnie, choroby migdałków, zapalenie zatok, a także zwykły katar. W wielu przypadkach nieprzyjemny zapach z ust wywołują infekcje bakteryjne lub grzybicze. Najczęściej podejrzenie pada na anginę. Winne mogą być też pasożyty.

Często za nieprzyjemny zapach z ust odpowiada choroba refluksowa, rzadziej – cukrzyca.

Co robić, by zmniejszyć problem?

Po pierwsze należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Jeśli dziecko nie ma jeszcze zębów, należy co najmniej dwa razy dziennie przemywać dziąsła gazą nasączoną wodą, by usunąć pozostałości pokarmów. Gdy pojawi się pierwszy ząbek, już od pierwszych dni należy go starannie myć. Z czasem wskazane jest kontrolowanie nawet starszych dzieci, czy prawidłowo myją zęby, z uwzględnieniem oczyszczania języka.

Po drugie warto zwrócić uwagę na codzienną dietę dziecka. Często rozwojowi grzybów i bakterii sprzyja przetworzony jadłospis bogaty w cukry proste. Zwiększenie udziału warzyw w jadłospisie może pomóc zminimalizować problem.

Jeśli jednak powyższe metody nie działają, konieczna jest wizyta z dzieckiem u pediatry. Być może przyczyna nieprzyjemnego zapachu z ust jest poważniejsza. Specjalista zleci badania, które pozwolą ją odnaleźć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.