Co może jeść 4 miesięczne dziecko?

Zaleca się, aby zdrowe maluchy były do 6 miesiąca życia karmione wyłącznie mlekiem matczynym. Nieco odmienny schemat żywienia dotyczy niemowląt przyjmujących pokarm modyfikowany lub modyfikowany i kobiecy jednocześnie. W tej drugiej grupie maluchów dopuszczalne jest bowiem rozpoczęcie wprowadzania pokarmów dodatkowych jeszcze przed ukończeniem pierwszego półrocza życia. Zatem, co może jeść 4-miesięczne dziecko?

4-miesięczne dziecko karmione pokarmem kobiecym

Karmienie wyłącznie piersią jest, według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), optymalną metodą żywienie 4-miesięcznych maluchów. Powinno być ono prowadzone „na żądanie”. Oznacza to, iż maluch powinien być przystawiany do piersi zawsze, gdy sygnalizuje swoim zachowaniem głód lub matka czuje, że ma za dużo pokarmu. W praktyce oznacza to, iż 4-miesięczne niemowlę jest zwykle karmione średnio 8 razy na dobę.

W optymalnych warunkach żywienie takie powinno wiązać się dobowymi przyrostami masy ciała malucha rzędu 20-30 gramów oraz podwojeniem przez niego urodzeniowej masy ciała w 5 miesiącu życia. Co warte jednak zaznaczenia, każde dziecko rozwija się inaczej i małe różnice pomiędzy rówieśnikami mogą być zauważalne. Szczególnie dotyczy to porównań pomiędzy niemowlakami karmionymi naturalnie i sztucznie. Te drugie, szczególnie między 3 a 9 miesiącem życia na masie przyrastają szybciej.

Jeśli chodzi o rozszerzanie diety malucha, to zaleca się, aby pokarmy uzupełniające wprowadzać nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia i nie później niż w 26 tygodniu. Niemniej jednak, w przypadku większości niemowlaków karmionych wyłącznie piersią optymalny czas na ubogacanie ich jadłospisu to koniec pierwszego półrocza życia. Około 6 miesiąca bowiem przewód pokarmowy dzieci osiąga odpowiednią dojrzałość, a one same nabywają również umiejętności motorycznych potrzebnych przy jedzeniu pokarmów innych niż mleczne. Osobnym tematem jest podawanie 4-miesięcznym niemowlakom wody. WHO stoi na stanowisku, iż o ile dziecko jest optymalnie karmione piersią, to nie jest to konieczne.

Według danych statystycznych, wyłącznie karmione piersią jest w naszym kraju 28.9% 4-miesięcznych maluchów. Pozostały odsetek dzieci żywionych jest mlekiem modyfikowanym lub ma dietę mieszaną. Powyższe dane pochodzą z przeprowadzonego w latach 2014-2015 przez prof. Barbarę Królak-Olejnik badania „Ocena wdrażania praktyk laktacyjnych w ramach obowiązującego standardu opieki okołoporodowej oraz sposobu żywienia dzieci od urodzenia do 12. miesiąca życia”

co może jeść 4 miesięczne niemowlę

4-miesięczne dziecko karmione sztucznie

4-miesięczny maluch karmiony wyłącznie mlekiem modyfikowanym powinien każdego dnia spożywać minimum 5 posiłków o objętości około 150-160 mililitrów.

Począwszy od 17 tygodnia życia jeden posiłek mleczny, należy według wytycznych stopniowo zastępować pokarmem uzupełniającym. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, iż wymaga to od rodziców bardzo wnikliwej obserwacji swojej pociechy. Wśród sygnałów, które mogą sugerować, że dziecko jest już gotowe na rozszerzenie jadłospisu, można wymienić:

  • Maluch nie wypycha z ust podawanych mu pokarmów stałych.
  • Maluch wykazuje zainteresowanie pokarmami stałymi.
  • Maluch potrafi i chce żuć.
  • Maluch umie już chwytać przedmioty pomiędzy kciuk, a palec wskazujący.

Jeśli chodzi o podawanie dziecku dodatkowych porcji płynów, to jest działanie dopuszczalne od 4 miesiąca życia. Rodzice powinni jednak pamiętać, iż dla malucha najbardziej odpowiednia jest woda źródlana lub woda mineralna charakteryzująca się niskim stopniem zmineralizowania (do 500 mg/l) i małą zawartością sodu i siarczanów. Co warte zaznaczenia, woda wykorzystywana do gotowania posiłków dla dziecka może zawierać większą ilość minerałów. Większa część z nich jest bowiem podczas obróbki termicznej tracona.

Wyżej przedstawione zasady żywienia maluchów obowiązują również rodziców, którzy u swoich dzieci stosują dietę mieszaną – część posiłków to mleko naturalne, a część modyfikowane.

4-miesięczne dziecko – przykładowy jadłospis

O ile dziecko jest karmione wyłącznie naturalnie to wystarczające jest karmienie „na żądanie” (przystawianie dziecka do piersi około 8 razy dziennie). W przypadku 4-miesięcznych niemowlaków żywionych pokarmem sztucznym lub na diecie mieszanej wskazane jest 5 posiłków. Spośród nich jeden nie powinien zawierać mleka. Tak więc maluchowi można podać między innymi:

  • Przecier jarzynowy – ugotowane i zblendowane warzywa z dodaną niewielką ilością tłuszczu (na przykład 1/2 łyżeczki oliwy z oliwek).
  • Deser owocowy – w tej roli doskonale sprawdzi się tarte jabłko, gruszka lub też morela.
  • Dobrym pomysłem jest modyfikacja wyżej wymienionych posiłków i dodawanie nowych warzyw i owoców. Po kilku tygodniach wskazane jest również dołączenie produktów mięsnych.

Słowem zakończenia, pierwsze 2 lata życia dziecka są niezmiernie ważne, jeśli chodzi o zdrowie i późniejsze preferencje smakowe malucha. Stąd też prawidłowo skomponowany jadłospis malucha jest dla niego bardzo ważny.

Bibliografia:

Poradnik żywienia niemowląt pod redakcją profesor Hanny Szajewskiej oraz dr hab. n med. Andrei Horvatch
Pediatria autorstwa Wandy Kawalec

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.