Co daje dziecku nauka gry na instrumencie?

Nauka gry na instrumencie nie jest prosta. Wymaga zaangażowania, determinacji, czasu. Po początkowej fascynacji wiele osób, nie tylko dzieci, ale także dorosłych porzuca instrument. Bardzo trudno bowiem zachować motywację do ćwiczeń i przetrwać kryzysy. Na pewno jednak warto! Okazuje się bowiem, że nauka gry na instrumencie to świetna zabawa…i genialny sposób na kształtowanie charakteru.

Nauka systematyczności

Nauka gry wymaga systematyczności. By dobrze grać, należy ćwiczyć codziennie. Lepiej codziennie po 15 minut niż raz w tygodniu po godzinę. Można oczywiście ćwiczyć kilka razy w tygodniu lub raz na jakiś czas, jednak tempo nauki i poziom osiąganych efektów będą niższe.

Co daje dziecku gra na instrumencie?

Granie na instrumencie wymaga systematyczności. Dziecko, które zaczyna swoja przygodę z muzyką, może polec właśnie na tym. Brak regularności może być największym problemem. Przezwyciężenie swoich ograniczeń, zwłaszcza braku energii i zapału, bardzo szybko procentuje. Dlatego warto.

Co daje dziecku gra na instrumencie? Właściwa postawa

Wady postawy są dzisiaj bardzo częste. Gra na instrumencie pozwala zadbać również o ten aspekt. Niezależnie od tego, czy dziecko uczy się grać na flecie, gitarze, pianinie – niezmiernie ważna jest prawidłowa postawa. Dziecko musi być wyprostowane. W szkołach muzycznych uczy się, by trzymać proste plecy, by chodzić wyprostowanym, by nie garbić się. To kolejny atut, choć właściwie zawsze pomijalny przy rozważaniach, czy warto.

Wrażliwość

Nic tak nie uczy wrażliwości na otaczający świat i na muzykę, jak wydobywanie dźwięków z instrumentów. Odbiór utworów muzycznych jest całkiem inny, gdy umiemy czytać melodie, znamy jej aspekty techniczne, nasz słuch jest wyostrzony, a my sami patrzymy na melodię z nieco innej perspektywy.

Dziecko, które uczy się grać, bardzo szybko potrafi zagrać ze słuchu. Z czasem może nawet samo komponować melodie.

Wystąpień

Nauka gry na instrumencie najczęściej wiąże się z wystąpieniami publicznymi. Naturalne są trema i stres. Potrzeba umiejętności radzenia sobie z emocjami i panowania nad sytuacją, gdy coś idzie niezgodnie z planem.

Umiejętność występowania mocno pomaga w życiu. Niezależnie od tego, czym dziecko będzie zajmowało się w przyszłości – zachowanie na scenie i oswojenie z publicznością procentują.

Co daje dziecku gra na instrumencie? Doskonały sposób na nudę

Co robić konstruktywnego w czasie wolnym? Jak odciągnąć dziecko od telewizji czy gier? Doskonałym rozwiązaniem jest właśnie nauka gry na instrumencie. Można obcować z muzyką w całkiem innym wymiarze, a gdy naprawdę się to pokocha, to poświęcać czas muzyce, nie licząc minut, a nawet godzin.

Nauka koncentracji i ćwiczenie pamięci

Przeprowadzono mnóstwo badań, które wiążą naukę gry na instrumencie z lepszym uczeniem się. Nie bez powodu tak się dzieje. Nauka gry na instrumencie uczy koncentracji, pozytywnie wpływa na pamięć.

Podczas ćwiczeń powstają nowe połączenia nerwowe między dwoma półkulami. Wzrasta kreatywność, a także potencjał intelektualny. Dzieci potrafią się skoncentrować na celu, a dyscyplina w nauce gry ma przełożenie na systematyczność w zakresie zdobywania wiedzy.

Nowe znajomości

Muzycy się znają. To grupa ludzi o podobnej pasji. Tworzą środowisko, które ze sobą współpracuje przy wielu projektach, razem muzykują po godzinach, a także na koncertach.

To tworzy niesamowitą atmosferę, która ma przełożenie także na najmłodszych. Również dzieci uczące się gry na instrumencie, czy to w szkole muzycznej, czy na zajęciach popołudniowych w domach kultury – poznają nowe osoby i zawiązują przyjaźnie.

Zalet gry na instrumencie jest znacznie więcej. Satysfakcja, poczucie, że „umie się coś więcej”… na pewno warto.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*