Choć wielu rodziców przekonuje dzieci, że szkoła jest najważniejsza, to nie jest to prawda. Szkoła jest ważna, ale nie najważniejsza. Oprócz niej warto, żeby dziecko miało normalne życie – rodzinne, czas na koleżanki i kolegów, a także na pasję. Jedną z propozycji dla dzieci jest jazda konna. Co daje dziecku jazda konna? I czy warto na nią się zdecydować?
Jazda konna to aktywność fizyczna
Jazda konna nie jest prosta. Przeciwnie – to aktywność fizyczna, która, jak to sport, po prostu męczy.
Podczas jazdy konnej szczególnie pracują mięśnie ud, łydek i pośladków. Szczególnie narażone na zakwasy są dolne partie ciała. Jednak oczywiście nie tylko. Jeżdżąc konno, ćwiczymy również mięśnie pleców, ramion i mięśnie brzucha. Dbając o odpowiednią postawę, możemy kompleksowo wpływać na wygląd sylwetki.
Okazuje się, że jazda konno może zmniejszyć bolesność odczuwaną w trakcie miesiączek. Wszystko dlatego, że dzięki jeździectwu można dobrze pracować z miednicą, rozciągając ją i uelastyczniając.
Wybierając się na lekcje jazdy konnej, trzeba liczyć się z tym, że będziemy ćwiczyły na koniu. Nie tylko siedząc, ale również – leżąc, czy zmieniając pozycję. Typowe są proste ćwiczenia z anglezowania, przenoszenia ciężaru ciała na koniu, odwracanie się podczas jazdy, jazda na oklep (bez siodła), a nawet stanie na koniu w trakcie jazdy.
Jazda konno wpływa pozytywnie na postawę ciała – na koniu nie można się garbić. Instruktorzy przypominają o prostych plecach! Jest też inna korzyść – zdecydowanie lepsza koordynacja i czucie swojego ciała.
Kontakt z koniem
Jeżdżąc konno, dziecko ma przede wszystkim kontakt z żywym zwierzęciem. W dobrych szkołach uczą, jak rozpoznać samopoczucie konia, jak się z nim obchodzić. Jeźdźcy czyszczą konie, łącznie z podkowami, uczą się, jak przygotowywać konia do jazdy, a nawet jak go myć i karmić.
Kontakt z koniem ma pozytywny wpływ na psychikę dziecka. Pozwala stworzyć piękną więź. Uczy odwagi, pewności siebie, wycisza, zmniejsza lęki i minimalizuje stresy. Pozytywnie wpływa na samopoczucie, w tym na jakość snu. Buduje poczucie pewności siebie.
Świeże powietrze
Jazda konna, gdy tylko pogoda na to pozwala, odbywa się na świeżym powietrzu. Pozwala mieć kontakt nie tylko z koniem, ale również z naturą. Oprócz jazdy po wyznaczonym placu, często organizowane są wyjazdy plenerowe, czasami można nawet jeździć nad jeziorem, wejść z koniem do rzeki.
Jazda konna to doskonały sposób na dotlenienie się i wyciszenie na łonie natury. Można porządnie się zmęczyć i maksymalnie usunąć nadmierny stres.
Odpowiedzialność i empatia
Jeździec i koń tworzą całość. Podczas jazdy muszą współpracować. Sztuką jest takie nauczenie się jazdy konnej, żeby jazda odbywała się w atmosferze szacunku i empatii. Konia można prowadzić w dobry i gorszy sposób. Zamiast bata, można używać prostych ruchów nogi, kostki, uderzając lekko konia, motywować go do wysłuchania komend. Mowa ciała pozwala zapanować nad zwierzęciem.
Podziękowanie mu po jeździe – buduje szacunek dla świata przyrody. Pokazanie, że sama jazda to nie wszystko, a koń ma swoje prawa i potrzeby uczy odpowiedzialności i pozwala spojrzeć na ciekawe hobby nieco szerzej.
Co daje dziecku jazda konna? Przyjaźnie
Jazda konna pozwala na poznanie środowiska koniarzy – zgranego i dość specyficznego. Wejście w to środowisko jest możliwe nie tylko na regularnych zajęciach z jazdy konnej, ale również na turniejach, spotkaniach, wyścigach. Można pokusić się o zdobywanie odznak jeździeckich. Inna opcja to uczestnictwo w wystawach konnych. Istnieje też bardzo szeroka oferta obozów i kolonii konnych – w wersji wyjazdowej i organizowanych na miejscu jako półkolonie.
Jazda konna daje mnóstwo możliwości zawierania przyjaźni i budowania długofalowych relacji, nie tylko z ulubionym koniem, ale również z innymi jeźdźcami.
O czym warto pamiętać? Bezpieczeństwo
Warto pamiętać, że jazda konna to sport o podwyższonym ryzyku. I do tego nie najprostszy! Co prawda w większości stadnin bezpieczeństwo to kwestia priorytetowa i bardzo dba się o to, by jeźdźcy dostawali odpowiednie konie, to jednak nie ma gwarancji, że nic się nie stanie. Konie to zwierzęta płochliwe, mogą w sytuacji nagłego lęku zrzucić jeźdźca. Sami jeźdźcy również popełniają błędy, co niestety podnosi ryzyko kontuzji. Warto mieć to na uwadze i minimalizować ryzyko, ucząc dziecko jazdy konnej w odpowiednim miejscu u dobrego instruktora. Ponadto kluczowa jest cierpliwość i zachowanie spokoju.
Komentarze