Co daje dziecku jazda konna?

Choć wielu rodziców przekonuje dzieci, że szkoła jest najważniejsza, to nie jest to prawda. Szkoła jest ważna, ale nie najważniejsza. Oprócz niej warto, żeby dziecko miało normalne życie – rodzinne, czas na koleżanki i kolegów, a także na pasję. Jedną z propozycji dla dzieci jest jazda konna. Co daje dziecku jazda konna? I czy warto na nią się zdecydować?

Co daje dziecku jazda konna?

Jazda konna to aktywność fizyczna

Jazda konna nie jest prosta. Przeciwnie – to aktywność fizyczna, która, jak to sport, po prostu męczy.

Podczas jazdy konnej szczególnie pracują mięśnie ud, łydek i pośladków. Szczególnie narażone na zakwasy są dolne partie ciała. Jednak oczywiście nie tylko. Jeżdżąc konno, ćwiczymy również mięśnie pleców, ramion i mięśnie brzucha. Dbając o odpowiednią postawę, możemy kompleksowo wpływać na wygląd sylwetki.

Okazuje się, że jazda konno może zmniejszyć bolesność odczuwaną w trakcie miesiączek. Wszystko dlatego, że dzięki jeździectwu można dobrze pracować z miednicą, rozciągając ją i uelastyczniając.

Wybierając się na lekcje jazdy konnej, trzeba liczyć się z tym, że będziemy ćwiczyły na koniu. Nie tylko siedząc, ale również – leżąc, czy zmieniając pozycję. Typowe są proste ćwiczenia z anglezowania, przenoszenia ciężaru ciała na koniu, odwracanie się podczas jazdy, jazda na oklep (bez siodła), a nawet stanie na koniu w trakcie jazdy.

Jazda konno wpływa pozytywnie na postawę ciała – na koniu nie można się garbić. Instruktorzy przypominają o prostych plecach! Jest też inna korzyść – zdecydowanie lepsza koordynacja i czucie swojego ciała.

Kontakt z koniem

Jeżdżąc konno, dziecko ma przede wszystkim kontakt z żywym zwierzęciem. W dobrych szkołach uczą, jak rozpoznać samopoczucie konia, jak się z nim obchodzić. Jeźdźcy czyszczą konie, łącznie z podkowami, uczą się, jak przygotowywać konia do jazdy, a nawet jak go myć i karmić.

Kontakt z koniem ma pozytywny wpływ na psychikę dziecka. Pozwala stworzyć piękną więź. Uczy odwagi, pewności siebie, wycisza, zmniejsza lęki i minimalizuje stresy. Pozytywnie wpływa na samopoczucie, w tym na jakość snu. Buduje poczucie pewności siebie.

Świeże powietrze

Jazda konna, gdy tylko pogoda na to pozwala, odbywa się na świeżym powietrzu. Pozwala mieć kontakt nie tylko z koniem, ale również z naturą. Oprócz jazdy po wyznaczonym placu, często organizowane są wyjazdy plenerowe, czasami można nawet jeździć nad jeziorem, wejść z koniem do rzeki.

Jazda konna to doskonały sposób na dotlenienie się i wyciszenie na łonie natury. Można porządnie się zmęczyć i maksymalnie usunąć nadmierny stres.

Odpowiedzialność i empatia

Jeździec i koń tworzą całość. Podczas jazdy muszą współpracować. Sztuką jest takie nauczenie się jazdy konnej, żeby jazda odbywała się w atmosferze szacunku i empatii. Konia można prowadzić w dobry i gorszy sposób. Zamiast bata, można używać prostych ruchów nogi, kostki, uderzając lekko konia, motywować go do wysłuchania komend. Mowa ciała pozwala zapanować nad zwierzęciem.

Podziękowanie mu po jeździe – buduje szacunek dla świata przyrody. Pokazanie, że sama jazda to nie wszystko, a koń ma swoje prawa i potrzeby uczy odpowiedzialności i pozwala spojrzeć na ciekawe hobby nieco szerzej.

Co daje dziecku jazda konna? Przyjaźnie

Jazda konna pozwala na poznanie środowiska koniarzy – zgranego i dość specyficznego. Wejście w to środowisko jest możliwe nie tylko na regularnych zajęciach z jazdy konnej, ale również na turniejach, spotkaniach, wyścigach. Można pokusić się o zdobywanie odznak jeździeckich. Inna opcja to uczestnictwo w wystawach konnych. Istnieje też bardzo szeroka oferta obozów i kolonii konnych – w wersji wyjazdowej i organizowanych na miejscu jako półkolonie.

Jazda konna daje mnóstwo możliwości zawierania przyjaźni i budowania długofalowych relacji, nie tylko z ulubionym koniem, ale również z innymi jeźdźcami.

O czym warto pamiętać? Bezpieczeństwo

Warto pamiętać, że jazda konna to sport o podwyższonym ryzyku. I do tego nie najprostszy! Co prawda w większości stadnin bezpieczeństwo to kwestia priorytetowa i bardzo dba się o to, by jeźdźcy dostawali odpowiednie konie, to jednak nie ma gwarancji, że nic się nie stanie. Konie to zwierzęta płochliwe, mogą w sytuacji nagłego lęku zrzucić jeźdźca. Sami jeźdźcy również popełniają błędy, co niestety podnosi ryzyko kontuzji. Warto mieć to na uwadze i minimalizować ryzyko, ucząc dziecko jazdy konnej w odpowiednim miejscu u dobrego instruktora. Ponadto kluczowa jest cierpliwość i zachowanie spokoju.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*