Huśtanie to jedna z czynności, które najbardziej kojarzą się z dzieciństwem. Najpierw świeżo upieczeni rodzice kołyszą niemowlaka, żeby się uspokoił, a w późniejszych latach starsze dzieci same ochoczo podbiegają do huśtawek na placu zabaw. Wbrew pozorom bujanie oraz kołysanie stanowią nie tylko element dobrej zabawy, ale też są kluczowe dla prawidłowego rozwoju każdej pociechy. Co daje więc dziecku regularne huśtanie i dlaczego, warto je stosować?
Dlaczego huśtanie jest tak ważne dla rozwoju dziecka?
Większość maluchów uwielbia się huśtać. Na placach zabaw to huśtawki są najczęściej oblegane przez nasze brzdące. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem regularne kołysanie dzieci znają jeszcze z okresu prenatalnego. Przyjemne bujanie daje więc dziecku poczucie bezpieczeństwa, pomaga się uspokoić i szybciej wyciszyć. Huśtanie ma także ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu przedsionkowego malca. To właśnie on odpowiada za ogólną koordynację ruchową pociechy, umiejętność utrzymywania równowagi oraz poczucie orientacji w przestrzeni. Jeśli układ przedsionkowy nie działa sprawnie w jakimś zakresie to maluch w przyszłości może mieć problemy z nadwrażliwością, sprawnością fizyczną bądź koncentracją.
Trudność mogą mu również przynosić proste czynności, w tym czytanie książeczek ze zrozumieniem. Dodatkowo huśtanie doskonale wzmacnia też mięśnie i wspiera rozwój układu kostnego dziecka.
Wpływ kołysania na rozwój mózgu pociechy
Czynność jaką jest huśtanie uznawana jest przez specjalistów za cenne narzędzie stymulujące rozwój mózgu. Maluch dzięki kołysaniu zyskuje większą świadomość ruchu i własnego ciała, co jednocześnie uczy go, w jaki sposób łączyć różne doświadczenia zmysłowe w spójny obraz. Częste bujanie wpływa także na rozwój percepcji słuchowej oraz mowy. U dzieci, które od małego są przez rodziców regularnie huśtane o wiele szybciej następuje progres motoryczny – takie pociechy wcześniej więc raczkują, siadają, czworakują, a nawet stawiają pierwsze kroki. Z tego względu systematyczne bujanie jest też wskazane w przypadku wcześniaków, których rozwój jest nieco opóźniony. Warto również wspomnieć, że kołysanie wspiera proces tworzenia się połączeń pomiędzy neuronami, co z kolei znacząco zwiększa potencjał intelektualny pociechy.
Co daje huśtanie?
Wrażenia wywoływane przez huśtanie pobudzają układ przedsionkowy oraz wspierają rozwój układu nerwowego malca. Przynoszą też jednak wiele innych korzyści, wśród których wymienia się:
- szybszy rozwój dziecka;
- ogólne uspokojenie i wyciszenie emocji;
- dawanie poczucia bezpieczeństwa;
- rozwój wyobraźni przestrzennej;
- wzmocnienie mięśni całego ciała;
- wspomaganie procesów związanych z uwagą oraz koncentracją;
- pozytywny wpływ na rozwój ruchowy, intelektualny i emocjonalny malca;
- wcześniejszą naukę nowych umiejętności;
- poprawę integracji sensorycznej.
Huśtawka w domu
Aby wesprzeć rozwój swojej pociechy i jednocześnie zapobiec nudzie można pokusić się o zamontowanie huśtawki w domu. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje, zazwyczaj z funkcją przymocowania do sufitu. W przypadku mniejszych mieszkań dobrą opcją okażą się też modele hamakowe przypominające kokon bądź siedzisko. Wprawdzie brzdąc na takiej huśtawce nie będzie mógł wznieść się do nieba, ale umiarkowane kołysanie również pomoże się uspokoić i dostarczyć niesamowitych wrażeń. Przed zakupem wybranego modelu, koniecznie trzeba jednak upewnić się, że posiada on wszystkie wymagane atesty bezpieczeństwa.
Huśtanie jest więc nie tylko jednym ze sposobów na spędzenie wolnego czasu przez dziecko, ale też czynnością wspomagającą efektywny rozwój malca. Korzyści z regularnego kołysania i bujania są niezaprzeczalne oraz wpływają na wszystkie etapy dorastania pociechy, począwszy od urodzenia, aż do czasów szkolnych.
Komentarze