Ciśnieniomierz dla dziecka – jak wybrać?

Czasami istnieje konieczność pomiaru ciśnienia tętniczego u dziecka, co wielu rodziców przyjmuje z niepokojem. Jak bowiem dokonać pomiaru, jeśli warunkiem jest zachowanie spokoju i pozostawanie w bezruchu? Czy badanie ciśnienia jest możliwe u niemowlaka i energicznego dwulatka? W końcu jakie urządzenie wybrać, by pomiar ciśnienia był dokładny? O tym jest ten artykuł.

Tylko naramienny

cisniDla dziecka nie wybieramy ciśnieniomierzy nadgarstkowych. Jednym dobrym wyborem jest urządzenie naramienne. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny model, trzeba zwrócić uwagę na rozmiar mankietu. Generalnie urządzenia mechaniczne, w przeciwieństwie do elektronicznych posiadają większy wybór rozmiarów mankietów, które można starannie dopasować także do najmłodszych dzieci (nawet noworodków).

Dobrze dopasuj!

Tylko dobrze dopasowane mankiety pozwalają na uzyskanie dokładnego wyniku pomiaru. Mankiet od ciśnieniomierza nie może być ani za mały, ani za duży. W przypadku małych dzieci istnieje ryzyko, że będzie on za luźny.
Jak zatem dopasować mankiet? Można wybrać mankiet uniwersalny lub o niestandardowym rozmiarze – stworzonym z myślą o dzieciach.

Jak dobrać mankiet ciśnieniomierza dla dziecka?

Rozmiar potrzebnego mankietu poznamy, mierząc ramię w połowie między barkiem a łokciem. Tak uzyskany wynik będzie minimalnym obwodem. Warto pamiętać, że przy pompowaniu w mankiecie musi być luz na szerokość dwóch palców.

Mankiet, a tak naprawdę jego gumowa wewnętrzna część, powinien obejmować cały obwód ramienia (w granicy 80–100%), a jego szerokość – 75% długości ramienia mierzonej od wyrostka barkowego do wyrostka łokciowego. Należy zwrócić uwagę, by mankiet nie uciskał dolnej krawędzi dołu pachowego, a nad dołem łokciowym musi pozostać miejsce (w przypadku ciśnieniomierzy mechanicznych) na umieszczenie słuchawki bez stosowania ucisku.

Rodzaj zasilania

W przypadku najmniejszych dzieci najlepsze będzie zasilanie bateryjne. To dlatego, że dzięki niemu uda nam się dokonać pomiaru w każdych warunkach. Dodatkowym ułatwieniem może być wybór urządzeń z możliwością zasilania sieciowego.

Dodatkowe funkcje ciśnieniomierza dla dzieci

W przypadku ciśnieniomierza dla dziecka bardzo ważne jest, by pomiar mógł być wykonany szybko. To dlatego, że większość maluchów ma problem z pozostawaniem w bezruchu. Przydatne może być ręczne ustawianie ciśnienia w rękawie, co pozwala samodzielnie zdecydować, do jakiego poziomu ma zostać napompowany mankiet (np. istnieje taka możliwość w urządzeniach Microlife). W ten sposób można skrócić czas badania oraz zmniejszyć stres dziecka. Innym rozwiązaniem może być ciśnieniomierz półautomatyczny, który pozwala na pompowanie powietrza ręcznie przy użyciu pompki i samodzielne decydowanie, jak długo należy napełniać mankiet powietrzem.

Inną przydatną funkcją w ciśnieniomierzach dla dzieci może być funkcja wykrywania ruchu ciała (np. w Tech-Med), która informuje, że podczas mierzenia ciśnienia dziecko się poruszyło, co wiąże się z dużym ryzykiem błędnego pomiaru.

Jak zmierzyć ciśnienie u dziecka?

W trakcie wykonywania pomiaru dziecko nie może jeść, mówić ani się poruszać. Maluch powinien być spokojny, wszelki stres i zdenerwowanie może przynosić poważne problemy z diagnozą i oceną uzyskanego wyniku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Cokolwiek@cokolwiek.pl Cokolwiek@cokolwiek.pl

  Rodzaj zasilania – bakteryjne… :-D :-D :-D

 2. Dedik Dedik

  Ja zdecydowanie polecam poszukać czegoś od diagnosis. Zazwyczaj mają modele dla dzieci, więc pewnie w tym wypadku nie jest inaczej. A ich sprzęt jest latwo dostępny w sklepach medycznych, do tego jakościowo naprawdę super ;)

 3. marta marta

  Akurat od miesiąca mam swój pierwszy w życiu ciśnieniomierz i jest to model SmartCardio. Ten mi bratowa poleciła, bo mój brat niestety musi już od dawna sobie krążenie monitorować. Teraz z kolei mój mąż dołączył do grona cukrzyków i też już musi bardziej uważać na to co je, co pije i jak spędza wolny czas…

 4. kaludia35 kaludia35

  Warto pomyśleć nad aparatem Sanity Simple. Fajne, wysokie parametry, szybko pokazuje wynik, nie męczy ręki przy napełnianiu mankietu. Całe sterowanie ogranicza się do wciśnięcia jednego klawisza, także nie jest to skomplikowana historia. Mierzymy z mężem ciśnienie prawie codziennie i bateria mimo tego potrafi długo wytrzymać.