Cienkie włosy u dziecka – taka uroda, czy można to zmienić?

Kiedy na świat przychodzi dziecko, bliżsi lub dalsi członkowie rodziny doszukują się w nim podobieństwa do mamy lub taty. Niejednokrotnie słyszymy stwierdzenie, że coś odziedziczyliśmy w genach. Dziedziczyć możemy nie tylko choroby, ale przede wszystkim kolor oczu, karnację, a także grubość włosów. To właśnie ten ostatni element często staje się powodem rozmyślań, a niejednokrotnie i zmartwień. Czy cienkie włosy u dziecka to powód do niepokoju? Jak możemy temu zaradzić?

Genetyki nie oszukasz

Geny odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. To czy będziemy posiadaczami bujnej fryzury z lokami w kolorze brązowym, czy też cienkich, prostych, blond włosów uzależnione jest od puli genów dominujących, jakie przekazali nam rodzice. Wraz z genami dziedziczymy więc nie tylko kolor, ale także gęstość włosów, a także to, czy są one proste, czy z tendencją do kręcenia się. Pula genów odpowiada także za grubość włosa, a także przypadłości szybkiego siwienia czy łysienia. To, jakie włosy będzie mieć nasze dziecko w przyszłości, uzależnione jest nie tylko od rodziców, ale także dziadków. Tendencje genetyczne do posiadania cienkich włosów to jeden z przypadków, na który całkowicie nie mamy wpływu. Nawet staranna troska o włosy cienkie może nie przynieść zamierzonego efektu jeśli to właśnie geny odpowiadają za ten stan rzeczy.

Cienkie włosy, a choroby

Wielu rodziców martwi się, dlaczego włosy ich dzieci są cienkie, kiedy rówieśnicy pochwalić mogą się długimi, gęstymi i grubymi włosami. Przyczyn cienkich włosów może być wiele, od tych które uzależnione są od genów, jakie przekazaliśmy dziecku, poprzez niedobory witamin i minerałów, aż po choroby.

Jeśli martwi Cię stan włosów Twojego dziecka, warto zdecydować się na wykonanie podstawowych badań krwi. Cienkie włosy mogą wynikać z nieprawidłowej diety dziecka. Niedobór witamin z grupy A, C i E, a także kwasów tłuszczowych Omega – 3 czy cynku, żelaza i miedzi, objawiać się może osłabionymi włosami u dziecka. Zdarza się, że grubość włosa wynika z chorób, z którymi organizm dziecka się mierzy. Problemy z włosami dotykają głównie osób, które mają problemy z sercem czy hormonem tarczycy. Przyczyną cienkich i osłabionych włosów mogą być też choroby skóry głowy, w tym grzybica. Aby wykluczyć niedobory, a także choroby rozwijające się w organizmie dziecka, warto zdecydować się na konsultacje z lekarzem.

cienkie włosy u dziecka

Cienkie włosy u dziecka to norma

Wiele dzieci przez pierwsze lata życia posiada cienkie włosy. Grubość włosa, uzależniona jest nie tylko od wieku, ale także od koloru. Blondyni i blondynki zazwyczaj nie mogą pochwalić się równie grubymi włosami co ich rówieśnicy o ciemniejszych kolorach włosów. Często rodzicom dzieci o cienkich włosach polecane jest ich systematyczne podcinanie. Nie istnieją jednak żadne dowody, które potwierdzałyby zależność wzrostu grubości włosa wraz z częstotliwością jego podcinania. Faktem jest jednak, że włosy przechodzą przez kolejne etapy rozwoju. Włosy w wieku niemowlęcym zazwyczaj są cienkie, jednak wraz z wiekiem samoistnie gęstnieją. Jeśli zależy nam na włosach dziecka, warto zadbać o Jego prawidłową dietę, a także pielęgnację.

Jak zadbać o włosy dziecka?

Grubość włosów mocno uzależniona od czynników genetycznych. Nie oznacza to jednak, że o włosy dziecka można i należy dbać. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli na zwiększenie objętości włosów, a także nadanie im zdrowego blasku i miękkości. Co możemy zrobić, aby w prosty sposób i przy użyciu naturalnych składników zadbać o włosy dziecka?

 1. Nie myj włosów dziecka codziennie!
  Czasem podczas kąpieli włosy naszego maluszka samoczynnie się zmoczą, jednak należy pamiętać, aby myć włosy z użyciem środków myjących co najwyżej 2 razy w tygodniu. Zbyt częste mycie włosów może wysuszać skórę głowy dziecka.
 2. Używaj jedynie delikatnych szamponów!
  Kosmetyki do pielęgnacji dzieci mają znacznie lepszy i delikatniejszy skład niż te, dla dorosłych. Wybieraj więc starannie produkty do mycia skóry i włosów dziecka.
 3. Nawilż włosy i skórę głowy.
  Na rynku dostępnych jest wiele odżywek do włosów, jednak równie dobre są domowe sposoby. Oliwa z oliwek czy olej kokosowy nie tylko wzmacniają i odżywiają włosy, ale także korzystnie wpływają na skórę głowy.
 4. Rozczesuj włosy dziecka grzebieniem z szerokim rozstawem zębów.
  Częstą przyczyną cienkich włosów jest ich uszkadzanie podczas czesania. Aby uniknąć sytuacji wyrywania i uszkadzania struktury włosa należy zawsze rozczesywać włosy z użyciem grzebienia.
 5. Zrezygnuj z suszarki. 
  Spanie w mokrych włosach nie jest komfortowe, jednak suszenie ich przy użyciu suszarki niekorzystnie wpływa na ich wygląd. Staraj się więc myc dziecku włosy na tyle wcześniej przed spaniem, aby zdążyły one same wyschnąć.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Marzena – mama to przede wszystkim, ale także kobieta kochająca pisać z sensem i na temat, relaksować się na jodze oraz wędrować po lasach. Copywriter, SEO pozycjoner, korektor, marketingowiec. Współpracowała m.in. przy rozwoju portalu Mamo Pracuj, projektach szkoleniowych oraz wydarzeniach pro kobiecych.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.