Ciemieniucha – wypróbuj te skuteczne sposoby

Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj w okolicach czwartego tygodnia życia dziecka i może mu towarzyszyć kilka miesięcy a nawet lat. Ma postać białych lub żółtych łusek pojawiających się na główce, głównie na skórze owłosionej, ale również na brwiach, w okolicach oczu, uszu, pod paszkami.

Ciemieniucha nie boli ani nie swędzi, jednak jest defektem kosmetycznym, który często niepokoi rodziców. Jak zwalczyć ciemieniuchę? Kiedy wystarczą domowe sposoby, a kiedy lepiej udać się do lekarza?

Zapobiegaj i przeciwdziałaj rozwojowi ciemieniuchy

Ciemieniucha jest spowodowana nadmierną produkcją gruczołów łojowych. Początkowo wydzielany łój łączy się z naskórkiem, tworząc białe łuski, które po pewnym czasie nasilając się, zmieniają barwę na żółtą. Dlatego jeśli już zauważymy białe, delikatne łuski na główce dziecka, trzeba od razu działać i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się ciemieniuchy.

Największą podatność na ciemieniuchę obserwuje się w letnich i ciepłych dniach, to wtedy niemowlę bardziej się poci i a skóra zwiększa produkcję łoju. Bardzo ważna w tym czasie jest odpowiednia higiena i pielęgnacja skóry malca. Trzeba zadbać, by nie przegrzewać dziecka, używać przewiewnych ubranek, pościeli itp.

sposoby na ciemieniuchę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.