W 2008 roku przeprowadzono badania, według których tylko 8% kobiet w ciąży wie, że należy spać na lewym boku, a jedynie 3% potrafi powiedzieć, dlaczego.
Leżenie na lewym boku jest zalecane ze względu na profilaktykę zapobiegania powstawaniu żylaków, zakrzepów oraz zespołowi ucisku żyły głównej dolnej.
Dlaczego w ciąży warto spać na lewym boku?
Choć w prawidłowo przebiegającej ciąży spanie na prawym boku nie jest zakazane, to zaleca się odpoczywanie na lewym. Ma to znaczenie z kilku względów. Gdy leżymy na plecach lub na prawym boku, istnieje ryzyko ucisku żyły głównej dolnej, która przebiega po prawej stronie kręgosłupa. Często się o tym zapomina, a warto pamiętać, że nasze ciało nie jest symetryczne.
Dlaczego to ma takie znaczenie? Z kilku powodów: pozycja na plecach lub na prawym boku utrudnia krążenie, krew w mniejszym stopniu dociera do serca, macicy, czy mózgu, koncentrując się na dolnych partiach ciała, co może skutkować nawet omdleniem przyszłej mamy i niedotlenieniem płodu. Jeśli przyszła mama w zaawansowanej ciąży odpoczywa na prawym boku, to przy chęci wstania, może dojść do nagłego spadku ciśnienia tętniczego i zasłabnięcia. W ciąży ponadto znacznie wzrasta ryzyko powstania zakrzepów oraz żylaków.
Odpoczynek na lewym boku jest bezpieczniejszy nie tylko dla układu krążenia, ale również dla nerek, które mogą łatwiej usuwać nadmiar wody i produktów przemiany materii. Poza tym pozwala przeciwdziałać uczuciu ciężkości nóg, skurczom łydek czy słabości mięśni nóg. Wypoczywając na lewym boku w ciąży, również łatwiej się oddycha.
Co jeśli lewy bok jest niewygodny?
Można kłaść się na lewym boku i budzić się w pozycji na plecach lub na prawym boku. Trudno mieć o to do siebie pretensje. Nie jesteśmy w stanie kontrolować własnej pozycji podczas snu.
Mimo to próbujmy…Kładźmy się na lewym boku, gdy odpoczywamy w trakcie dnia oraz zawsze wtedy, kiedy zrobiło nam się słabo, a mamy możliwość wybrania takiej pozycji.
W zdecydowanej większości wypadków leżenie na prawym boku oraz na plecach nie jest niebezpieczne. Często kobieta sama wybiera dla siebie najlepszą pozycję. Lewy bok ma jednak szczególne znaczenie w przypadku ciąży bliźniaczej lub mnogiej, kiedy nacisk na żyłę jest jeszcze większy niż u kobiet spodziewających się jednego dziecka.
Czy w ciąży można spać na brzuchu?
Zanim brzuszek wyraźnie się zaokrągli, spanie na brzuchu w ciąży nie jest zakazane. Jednak z czasem, gdy dzidziuś rośnie, odpoczywanie w takiej pozycji staje się niemal niemożliwe a na pewno niewygodne.
A Wy, jak najczęściej odpoczywałyście w ciąży?
Bardzo przydała mi się poduszka rogal – do spania na każdym boku. Głównie na początku ciąży, kiedy Mała leżała mi na nerkach, skutecznie je okopując i uwierając nerwy kulszowe. Dla wszystkich zaniepokojonych ceną poduszki – nie jest to wydatek na chwilę, bardzo przydaje się po porodzie, do siedzenia, karmienia, asekurowania dziecka – a kupiłam używaną za 40 zł
Jasne, spałam na lewym boku, choć początkowo trudno było się przestawić
Próbowałam spać na lewym boku, ale to było strasznie niewygodne i na siłę, do tego w zaawansowanej już ciąży dziecko bardzo tego nie lubiło. Jak tylko kładłam się na lewym boku, zaczynało kopać tak intensywnie i boleśnie właśnie w ten nieszczęsny lewy bok, że po prostu musiałam zmienić pozycję na bok prawy – co też doradził mi lekarz. Prawy bok był nie tyle najwygodniejszą, ile jedyną w miarę wygodną pozycją…
Pewnie, jak jest niewygodnie i inaczej się nie da, to bez sensu się zmuszać.
Ja nigdy nie lubiłam spać na boku, na plecach albo na brzuchu. W ciąży na plecach nie mogłam leżeć bo po wstaniu z łóżka pojawiały się omdlenia a na brzuchu …..no cóż początkowo się dało a potem na klęczkach:)
Jest jeszcze jedna zaleta spania na lewym boku, o której często się zapomina – mniejsza zgaga. A co do tego ,że jest niewygodnie – tylko na początku jeśli ktoś jest nieprzyzwyczajony. To jest naprawde kwestia czasu. Warto spać an lewym boku nie tylko w ciąży.
O!
A JA NIE WIEDZIAŁAM,ŻE TRZEBA SPAĆ NA LEWYM BOKU, I ŻE JEST TO WSKAZANE A I TAK CAŁY CZAS SPAŁAM NA LEWĄ STRONĘ I TAK MI ZOSTAŁO :D
ja od piatego miesiaca zaczelam sie uczyc zasypiac na lewym boku…w chwili obecnej – 7my miesiac, usypiam przytulona do „rogala”, ktory konczy sie pomiedzy kolanami….wiem, ze to dla dobra Malenstwa i mojego, chociaz nie moge sie doczekac, kiedy znow zasne przytulona do Ukochanych Pleckow:)
To przestaw „ukochane plecy” ;)
Jestem w 5m/c i mi jest najwygodniej na plecach albo na prawym boku, bo jak leze na lewym to mam bole przechodzacy od nerki po brzuch (lekarz powiedzial ze to niby od kregosluga ze macica i dziecko naciska)
Do 5-6 miesiąca ma brzuchu. Później z lewa na prawo tak długo aż udało sie zasnac
Lubię na boku, ale się kręcę. Nie można cały czas spać na jednym boku, bo to mocno obciąża kręgosłup ;) Niestety, sprawdzone doświadczalnie.
Różnie. Raz na lewym raz na prawym boku i chociaż chwilę na plecach. Układam się tak by mi było wygodnie