Dlaczego w ciąży warto spać na lewym boku?

W 2008 roku przeprowadzono badania, według których tylko 8% kobiet w ciąży wie, że należy spać na lewym boku, a jedynie 3% potrafi powiedzieć, dlaczego.

Leżenie na lewym boku jest zalecane ze względu na profilaktykę zapobiegania powstawaniu żylaków, zakrzepów oraz zespołowi ucisku żyły głównej dolnej.

Dlaczego w ciąży warto spać na lewym boku?

woman sleeps on the sofaChoć w prawidłowo przebiegającej ciąży spanie na prawym boku nie jest zakazane, to zaleca się odpoczywanie na lewym. Ma to znaczenie z kilku względów. Gdy leżymy na plecach lub na prawym boku, istnieje ryzyko ucisku żyły głównej dolnej, która przebiega po prawej stronie kręgosłupa. Często się o tym zapomina, a warto pamiętać, że nasze ciało nie jest symetryczne.

Dlaczego to ma takie znaczenie? Z kilku powodów: pozycja na plecach lub na prawym boku utrudnia krążenie, krew w mniejszym stopniu dociera do serca, macicy, czy mózgu, koncentrując się na dolnych partiach ciała, co może skutkować nawet omdleniem przyszłej mamy i niedotlenieniem płodu. Jeśli przyszła mama w zaawansowanej ciąży odpoczywa na prawym boku, to przy chęci wstania, może dojść do nagłego spadku ciśnienia tętniczego i zasłabnięcia. W ciąży ponadto znacznie wzrasta ryzyko powstania zakrzepów oraz żylaków.

Odpoczynek na lewym boku jest bezpieczniejszy nie tylko dla układu krążenia, ale również dla nerek, które mogą łatwiej usuwać nadmiar wody i produktów przemiany materii. Poza tym pozwala przeciwdziałać uczuciu ciężkości nóg, skurczom łydek czy słabości mięśni nóg. Wypoczywając na lewym boku w ciąży, również łatwiej się oddycha.

Co jeśli lewy bok jest niewygodny?

Można kłaść się na lewym boku i budzić się w pozycji na plecach lub na prawym boku. Trudno mieć o to do siebie pretensje. Nie jesteśmy w stanie kontrolować własnej pozycji podczas snu.

Mimo to próbujmy…Kładźmy się na lewym boku, gdy odpoczywamy w trakcie dnia oraz zawsze wtedy, kiedy zrobiło nam się słabo, a mamy możliwość wybrania takiej pozycji.

W zdecydowanej większości wypadków leżenie na prawym boku oraz na plecach nie jest niebezpieczne. Często kobieta sama wybiera dla siebie najlepszą pozycję. Lewy bok ma jednak szczególne znaczenie w przypadku ciąży bliźniaczej lub mnogiej, kiedy nacisk na żyłę jest jeszcze większy niż u kobiet spodziewających się jednego dziecka.

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Zanim brzuszek wyraźnie się zaokrągli, spanie na brzuchu w ciąży nie jest zakazane. Jednak z czasem, gdy dzidziuś rośnie, odpoczywanie w takiej pozycji staje się niemal niemożliwe a na pewno niewygodne.

A Wy, jak najczęściej odpoczywałyście w ciąży?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Budująca Mama Budująca Mama

  Bardzo przydała mi się poduszka rogal – do spania na każdym boku. Głównie na początku ciąży, kiedy Mała leżała mi na nerkach, skutecznie je okopując i uwierając nerwy kulszowe. Dla wszystkich zaniepokojonych ceną poduszki – nie jest to wydatek na chwilę, bardzo przydaje się po porodzie, do siedzenia, karmienia, asekurowania dziecka – a kupiłam używaną za 40 zł

 2. Martinka Martinka

  Jasne, spałam na lewym boku, choć początkowo trudno było się przestawić

 3. Sylwia Sylwia

  Próbowałam spać na lewym boku, ale to było strasznie niewygodne i na siłę, do tego w zaawansowanej już ciąży dziecko bardzo tego nie lubiło. Jak tylko kładłam się na lewym boku, zaczynało kopać tak intensywnie i boleśnie właśnie w ten nieszczęsny lewy bok, że po prostu musiałam zmienić pozycję na bok prawy – co też doradził mi lekarz. Prawy bok był nie tyle najwygodniejszą, ile jedyną w miarę wygodną pozycją…

  • Dorota Dorota

   Pewnie, jak jest niewygodnie i inaczej się nie da, to bez sensu się zmuszać.

 4. Wioleta Wioleta

  Ja nigdy nie lubiłam spać na boku, na plecach albo na brzuchu. W ciąży na plecach nie mogłam leżeć bo po wstaniu z łóżka pojawiały się omdlenia a na brzuchu …..no cóż początkowo się dało a potem na klęczkach:)

 5. mamma mamma

  Jest jeszcze jedna zaleta spania na lewym boku, o której często się zapomina – mniejsza zgaga. A co do tego ,że jest niewygodnie – tylko na początku jeśli ktoś jest nieprzyzwyczajony. To jest naprawde kwestia czasu. Warto spać an lewym boku nie tylko w ciąży.

 6. ewa-19999 ewa-19999

  O!
  A JA NIE WIEDZIAŁAM,ŻE TRZEBA SPAĆ NA LEWYM BOKU, I ŻE JEST TO WSKAZANE A I TAK CAŁY CZAS SPAŁAM NA LEWĄ STRONĘ I TAK MI ZOSTAŁO :D

  • Sylwiolek Sylwiolek

   ja od piatego miesiaca zaczelam sie uczyc zasypiac na lewym boku…w chwili obecnej – 7my miesiac, usypiam przytulona do „rogala”, ktory konczy sie pomiedzy kolanami….wiem, ze to dla dobra Malenstwa i mojego, chociaz nie moge sie doczekac, kiedy znow zasne przytulona do Ukochanych Pleckow:)

 7. Hania Hania

  Jestem w 5m/c i mi jest najwygodniej na plecach albo na prawym boku, bo jak leze na lewym to mam bole przechodzacy od nerki po brzuch (lekarz powiedzial ze to niby od kregosluga ze macica i dziecko naciska)

 8. Angelika Angelika

  Do 5-6 miesiąca ma brzuchu. Później z lewa na prawo tak długo aż udało sie zasnac

 9. Agnieszka Agnieszka

  Lubię na boku, ale się kręcę. Nie można cały czas spać na jednym boku, bo to mocno obciąża kręgosłup ;) Niestety, sprawdzone doświadczalnie.

 10. Joanna Joanna

  Różnie. Raz na lewym raz na prawym boku i chociaż chwilę na plecach. Układam się tak by mi było wygodnie

 11. Gość 38 Gość 38

  Witam ja dpalzm w pierwszej ciąży i 2 ba początku na brzuchu ale tylko na samym początku do3 miesiąca .Później na lewym lub prawym i plecach .Ale w 2 ciąży od2 trymestru tylko na lewym boku.

Zobacz również