Czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe?

Ciąża zmienia wiele w życiu kobiety. Ma wpływ nie tylko na wygląd ciała, samopoczucie, gusta kulinarne, ale również na funkcjonowanie oczu. I tak okazuje się, że panie, które z powodzeniem nosiły soczewki, w trakcie ciąży zauważają u siebie obniżoną tolerancję na szkła kontaktowe. Główne dolegliwości, na które narzekają kobiety podczas użytkowania soczewek to: całkowita lub częściowa nietolerancję soczewek na oku, skrócenie czasu komfortowego noszenia, suchość oczu, zmiany ostrości wzroku oraz ogólny dyskomfort.

Czy w ciąży można nosić soczewki kontaktowe?

Ciąża jest względnym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek. Oznacza to, że pod kontrolą specjalisty i z zachowaniem pewnych zasad można nadal używać szkieł kontaktowych. Należy jednak pamiętać o tym, aby:

 • skrócić czas noszenia soczewek do 6-8 godzin na dobę,
 • stosować soczewki jednodniowe lub skrócić czas użytkowania soczewek miesięcznych,
 • stosować soczewki o wysokiej tlenoprzepuszczalności,
 • stosować płyny oksydacyjne
 • stosować krople nawiżające.

Dlaczego należy szczególnie uważać w ciąży?

Noszenie soczewek w ciąży może nie być tak komfortowe, jak przed zajściem w ciążę. Dzieje się tak z różnych powodów.

Winne są hormony, a szczególnie hormony steroidowe towarzyszące ciąży oraz laktacji: progesteron i estrogeny, które zaburzają gospodarkę wodno- elektrolitową powodując zatrzymywanie wody w tkankach oraz obrzęki. Dotyczy to również rogówki, która zwiększa swoją grubość . Rogówka przestaje być przezierna co może wpływać na zmiany ostrości wzroku. Ponadto soczewki o niskiej tlenoprzepuszczalności mogą nasilać obrzęk i wzmagać dyskomfort podczas noszenia.

soczewki kontaktowe

W ciąży dochodzi do zmian w czuciu rogówkowym. O co chodzi?

Czy pamiętasz uczucie, gdy coś wpadło Ci do oka? Nieprzyjemne drażnienie wywołujące mruganie i łzy? Jest to tzw. czucie rogówkowe, które ma za zadanie chronić i informować o zagrożeniach z zewnątrz. Niebezpieczeństwo, jakie wywołuje obniżenie czucia rogówkowego w ciąży może powodować, że nie zauważysz/nie poczujesz powierzchownych uszkodzeń nabłonka rogówki, z których mogą rozwinąć się infekcje.

Trzeci problem to zaburzenia jakości filmu łzowego. Szczególnie ww III trymestrze ciąży kobiety mogą odczuwać suchość oka związaną ze zmniejszoną produkcją łez i spadkiem produkcji warstwy wodnej filmu łzowego. W wyniku tych zmian na powierzchni soczewki może pojawiać się zwiększona ilość osadów, która przyczynia się do dyskomfortu, zaburzeń ostrości wzroku i zmniejszonego nawilżenia soczewek.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem spełnioną i szczęśliwą kobietą. Mam cudownego męża i wspaniałą córeczkę. Osiągam wyznaczone przez siebie cele. W wolnych chwilach lubię jeździć na rowerze, czytać oraz oglądać komedie romantyczne. Absolwentka optometrii na Uniwersytecie medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. kasiahanka kasiahanka

  ciekawe. we wszystkich 4 ciążach nosiłam soczewki typu day&night. nie zauważyłam żadnej zmiany, dyskomfortu itp.
  ba nawet rodziłam w tych soczewkach bo zwyczajnie zapominam że je noszę – są jak moje oczy :) jedynie muszę pamiętać żeby 1 dnia każdego miesiąca je wymienić. no i od kiedy je noszę to moja wada nie pogłębia się (mam minusy). a noszę je od 15 lat. oczywiście chodzę do okulisty minimum raz w roku (a w ciąży minimum 2 razy ) i za każdym razem jest oglądane dno oka na razie wszystko jest ok. dyskomfort czułam jedynie gdy zamieniłam soczewki na tańsze więc po miesiącu szybko wróciłam do wypróbowanych które najwyraźniej pasują moim oczom idealnie. niestety nie mogę tez nosić soczewek kolorowych dłużej niż kilka godzin a w ciąży wcale – oczy szczypały mnie już po godzinie. za to próba noszenia okularów w ciąży zakończyła się niepowodzeniem. moje oczy były nadwrażliwe na światło i wiatr, bolała mnie głowa i nasada nosa (od nosków).

 2. Magdalena Magdalena

  Nosilam soczewki 10 lat po porodzie zaczely sie zapalenia spojowek alergie wiec z nich zrezygnowalam a bylo mi ciezko. Teraz mam okukary i czuje sie super. Fakt ze jest ograniczone pole widzenia. Do porodu mialam okukary bo tak mi powiedzial
  a okulistka i tak zostalo z wady – 8,5 skoczylo na – 9,75 takze ten. Dobrze ze sa juz cienkie szkla a nie denka od sloikow

 3. Kasia Kasia

  Pierwsze słyszę. A oddychać można? Czy trzeba specjalny tlen dla przyszłych matek w butlach kupować?
  W obu ciążach nosiłam.

 4. Liliana Liliana

  W ciąży najlepiej chyba nic nie robić tylko leżeć i czekać na poród :/ nawet mi przez myśl nie przeszło, że ciąża może byc przeciwwskazaniem do noszenia szkieł. Sama na ogół noszę okulary, ale na czas wakacji kupiłam soczewki i normalnie się w nich czuje, a to już 3 trymestr.

 5. Agata Agata

  Przez całą ciążę nie mogłam nosić soczewek – może się to wydać nieprawdopodobne ale one dosłownie pękały mi na oku… Przetestowane 5 rożnych modeli i za każdym razem to samo, krople niestety też nie pomagały…

 6. Marta Marta

  Nosiłam….

 7. Sylwia Sylwia

  Nosiłam soczewki przez 2 ciążę i nadal noszę: )

 8. Magdalena Magdalena

  nosiłam przez całą ciążę, a nawet przez dwie, zero problemów.

 9. Maja Maja

  A ja szukalam takiego artykulu poniewaz od lat z powodzeniem nosze soczewki a od czasu jak jestem w ciazy czesto boli mnie glowa, szukalam przyczyny, po czasie doszlam ze boli tylko jak w ciagu dnia uzywam soczewek, teraz okulary i zero bólu glowy.