Ciąża to okres od zapłodnienia do porodu. Pierwsza data jest zazwyczaj trudno uchwytna, dlatego czas trwania ciąży umownie jest liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki (niektórzy za początek ciąży uznają dopiero zagnieżdżenie się zapłodnionego jajeczka w ścianie macicy).
Następnie przyszła mama wraz z ojcem dziecka przechodzą do czasu dynamicznych zmian określanego jako ciąża tydzień po tygodniu, czyli wspaniałego okresu wzrostu małego człowieka w łonie mamy. W tym pięknym i jednocześnie trudnym czasie dochodzi do wielu rewolucji, każdy tydzień przynosi coś nowego, dlatego właśnie, dla opisania tych zmian ciążę opisuje się zazwyczaj poprzez użycie tygodni a nie miesięcy – ciąża tydzień po tygodniu jest lepiej opisana niż ta z perspektywy 9 miesięcy.
Nie wiesz, w którym tygodniu się znajdujesz? Zajrzyj do naszego kalkulatora tygodnia ciąży i oblicz to w kilka sekund!
Kiedy urodzę – pytanie wszystkich przyszłych mam
Na podstawie pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesięcznego, lekarz oblicza termin porodu. Ten w trakcie dziewięciu miesięcy może się zmieniać wraz z obserwacją ciała kobiety, rozwoju ciąży, a zwłaszcza zmian, jakie zachodzą w brzuchu matki – u dziecka.
Po każdym badaniu USG szacunkowy termin rozwiązania ciąży może być inny. Jednak i tak ostatecznie o terminie porodu decyduje dziecko. Za ciążę donoszoną uznaje się tą, w której przypadku poród odbywa się w 40 tygodniu +- 2 tygodnie. Przejdź do kalkulatora porodu i zobacz, kiedy możesz spodziewać się przyjścia na świat maleństwa.
Kalendarz ciąży – podział na trzy trymestry ciąży
Ciążę dzielimy na trzy trymestry.
Każdy trymestr to trzy miesiące, w trakcie których dynamicznie rozwija się płód oraz zmianom podlega ciało matki.
Ciąża tydzień po tygodniu postępuje zazwyczaj w ocenie przyszłych mam błyskawicznie, choć dla wielu kobiet trzeci trymestr bywa szczególnie długi i trudny z powodu dyskomfortu wywołanego rosnącym brzuszkiem.
Wynika to przede wszystkim z oczekiwaniem na dziecko, wielkimi nadziejami a jednocześnie strachem związanym z porodem. Dlatego przyszła mama w naturalny sposób mierzy się jednocześnie ze stresem, niepokojem – jak zareaguje jej ciało, czy da sobie radę w trakcie porodu (przeczytaj – strach przed porodem) i czy sprawdzi się jako młoda mama.
Niepokojom tym towarzyszy jednocześnie poczucie, że nie można się doczekać spotkania z maleństwem. Ostatnie 4 tygodnie ciąży z tego powodu mogą się dłużyć tak bardzo, że zniecierpliwienie zazwyczaj jest widoczne na pierwszy rzut oka, w tym okresie może zwiększyć się problem z wahaniami nastroju i przejściem z jednego nastroju na drugi, typowa jest płaczliwość i nerwowość. Nasza Autorka pisze o tym okresie jako „wspomnieniu wieczności” – przeczytaj.
Zanim wybije godzina zero – poród
Zanim jednak udasz się na poród do szpitala, dobrze przygotuj się do tego wydarzenia. W tym artykule przeczytasz – jak przygotować ciało i umysł do porodu naturalnego, jeśli zastanawiasz się, czy lepiej zdecydować się na poród przez cięcie cesarskie – zajrzyj do tego artykułu i pozbądź się wątpliwości.
Zacznij z nami podróż po poszczególnych trymestrach i tygodniach ciąży, dowiedz się, co dzieje się z Twoim ciałem i co słychać u Maluszka. Przygotuj się z nami do porodu! Ciąża tydzień po tygodniu – to przewodnik w trakcie niesamowitym, jedynym w swoim rodzaju okresie oczekiwania na Twój Skarb.
Artykuł w profesjonalny sposób wyjaśnia, czym tak naprawdę jest ciąża
i jaki termin ona swoim zasięgiem obciąża.
Które okresy wchodzą w jej skład?
bo stanowi omówienie najważniejszych tutaj zasad.
Poprzez precyzyjne określenie ciąży, możliwe jest ustalenie czasu porodu,
co spowoduje powiększenie się naszego narodu.
Super opisane: rzetelnie i z poczuciem humoru :)
Najlepszy kalendarz ciąży w internecie :)
Kiedy i pojakim czasie iść do ginekologa żeby wykrył ciaże prosze o odpowiedzi
Bardzo interesuję się tym tematem.
Myślę, że znajdę tu wiele odpowiedzi na nurtujące mnie pytania pozdrawiam serdecznie
Jestem przekonana, że tak właśnie będzie. Również pozdrawiam.
czy ten kalendarz znajdę może w wersji na aplikację?