Ciąża zmienia budowę stopy

Nie ma żadnych wątpliwości. Ciąża na stałe zmienia wygląd oraz długość stopy. Naukowcy zbadali setki kobiet przed ciążą, w ciąży i pięć miesięcy po ciąży i doszli do jednoznacznych wniosków.

care for beautiful woman legs

U 60-70% badanych stopy w ciąży stały się dłuższe i szersze. Wszystko na skutek zmniejszenia wysklepienie, co skutkuje opadnięciem stopy i wydłużeniem się jej o 2-10 mm. W większości wypadków do zmian dochodziło w pierwszej ciąży. Kolejne nie miały raczej wpływu na dalsze zmiany w wyglądzie i rozmiarze stopy.

Dodatkowo naukowcy przypuszczają, że zwiększenie zapadalności na choroby mięśniowo-szkieletowe u kobiet posiadających dzieci spowodowane jest właśnie zmianami w obrębie stóp zachodzącymi w okresie ciąży. Eksperci badający tę zależność planują szerzej zająć się tym tematem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. monika06 monika06

    „K”
    chyba musze Wam przyznac racje! faktycznie po ciazy moje stopy zrobily sie „roztrzlapane” i szczerze mowiac rzadko zakladam sandaly;( a czy wieksze to moze i tez pamietam, ze jakis rok po porodzie chcialam zalozyc ulubione szpilki sprzed ciazy i okazaly sie male, ale nawt bym nie pomyslala, ze mi stopy urosly!

Polecane tematy