Ciąża to nie choroba. Tak mówią, gdy kobieta spodziewa się dziecka i „zbyt mocno trzęsie się nad sobą”. Lub gdy ktoś z jej otoczenia jest „przewrażliwiony”.
Jednak cóż oznacza to popularne stwierdzenie? Pewnie w jakimś sensie, oznacza to, że można żyć niemal tak samo, jak przed zajściem w ciążę.
Czy tak jest w rzeczywistości?
Przecież z drugiej strony w ciąży wiele się zmienia. I często właśnie w tym okresie pojawiają się dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Wymioty i inne problemy gastryczne w ciąży
Nie każda kobieta doświadcza wymiotów w ciąży, jednak niemal każda odczuwa mdłości. To nic przyjemnego i niestety może skutecznie utrudniać pierwsze tygodnie ciąży.
Na szczęście mdłości i wymioty najczęściej mijają w drugim trymestrze. Jednak często w ich miejsce pojawiają się niestrawność, uczucie pełności, wzdęcia, zaparcia, a nawet nietrzymanie moczu.
Senność i brak energii
Sporym problemem w ciąży może być senność, potężne zmęczenie, z którym trudno sobie poradzić. Na początku ciąży kobieta może wręcz zasypiać na stojąco i mieć potężny problem z normalnym funkcjonowaniem. Z czasem jest zazwyczaj lepiej, jednak mimo to potrzebuje więcej odpoczynku niż przed ciążą. Zwłaszcza, że sen w nocy może być zaburzony – z uwagi na trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji, jak również wybudzające ruchy dziecka.
Ból pleców, nóg
Ciąża, zwłaszcza zaawansowana wiąże się ze spadkiem sprawności. Większa waga i zmieniony środek ciężkości prowadzą do różnego typu dyskomfortu. Pojawia się ból pleców, a także nóg. Nierzadko problemem jest opuchnięcie nóg.
Kobieta w ciąży może doświadczać spadku formy, objawiającym się zadyszką przy niewielkiej aktywności. Po położeniu się na plecy może mieć nawet problem ze wstaniem z uwagi na ból pleców. Dłuższe stanie czy nawet siedzenie może być nie do wytrzymania, a znalezienie wygodnej pozycji bardzo utrudnione.
W ciąży można naprawdę źle się czuć. I nikt o tym nie wie tak dobrze, jak kobieta, która nosi pod sercem dziecko. Mówienie jej, że ciąża to nie choroba to jak dogryzanie, forma uszczypliwości, bez znajomości prawdy.
Ciąża to nie choroba?
Tak, ciąża to nie choroba, jednak to wyjątkowo wymagający czas. Organizm przyszłej mamy zmienia się. Zmianom podlega też psychika, stąd funkcjonowanie „tak, jak zawsze” staje się wyzwaniem. Nierzadko pozostaje po prostu niemożliwe.
Dlatego w tym szczególnym czasie przyda się empatia, a także wyrozumiałość. Mówienie, że „ciąża to nie choroba” tak naprawdę niewiele zmienia i w praktyce nikomu nie służy.
Komentarze