Celem pierwszej wizyty u ginekologa w ciąży jest najczęściej ocena prawidłowości zagnieżdżenia jajeczka. Jeśli to w swojej wędrówce nie trafia do macicy, ale rośnie poza nią, mówimy o ciąży pozamacicznej: komplikacji zagrażającej życiu i zdrowiu kobiety, dlatego wymagającej natychmiastowej ingerencji lekarza. Niestety wiele kobiet zwleka z udaniem się do specjalisty i ciąża rozwijająca się poza macicą rozpoznawana jest bardzo późno, gdy zagrożenie dla zdrowia kobiety jest wysokie.
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
Wykonanie testu ciążowego może NIE dać pozytywnego wyniku w przypadku ciąży pozamacicznej (!!!) Mimo to, organizm zazwyczaj na 4-6 tygodni od zapłodnienia sygnalizuje, że w organizmie kobiety zachodzą poważne zmiany. Najczęściej obserwuje się objawy typowe dla prawidłowej ciąży:
- zatrzymanie krwawienia miesięcznego,
- ból piersi,
- nudności.
Dodatkowo pojawić się mogą sygnały niepokojące:
- ból w podbrzuszu – umiarkowany, przewlekły lub gwałtowny i silny najczęściej umiejscowiony w jednym obszarze brzucha (najczęściej w lewym lub prawym jajowodzie),
- w zaawansowanej formie, gdy doszło do krwawienia ból jest ostry, odczuwany także w barkach,
- dyskomfort podczas ruchu, zmiany pozycji, kaszlu,
- osłabienie, zmęczenie, omdlenia,
- słaby puls,
- niskie ciśnienie krwi,
- zawroty głowy,
- nietypowe krwawienia z pochwy (wydzielina brązowa lub czerwona, przypominająca krwawienie miesięczne, ale o zdecydowanie lżejszym przebiegu).
Niestety zdarza się również, że ciąża pozamaciczna nie daje żadnych objawów. W takiej sytuacji istotne jest, by w razie zatrzymania krwawienia miesięcznego, udać się do lekarza. Pierwszym objawem podczas wizyty u specjalisty może być odczuwanie dyskomfortu w trakcie badania brzucha. Jednak najważniejszym badaniem, pozwalającym zdiagnozować problem, jest wykonanie USG.
Kiedy ryzyko ciąży macicznej wzrasta?
W przypadku:
- nieprawidłowości/choroby w obrębie jajowodów,
- endometriozy,
- zapalenia przydatków,
- infekcji przenoszonych drogą płciową (rzeżączka, chlamydia),
- przewlekłych infekcjach bakteryjnych pochwy,
- po zabiegach na jajowodach (i powstałych na ich skutek zrostach),
- korzystania z wkładek wewnątrzmacicznych.
Bardzo bałam się tego, że gdy w końcu uda mi się zajść w ciąże będzie to ciąża pozamaciczna. Drżałam idąc do ginekologa, zamknęłam oczy, gdy robił badania. Nie wiem skąd we mnie był tak duży stres. Na szczęście wszystko poszło ok.