Ciąża powinna trwać 21 miesięcy!

Ludzka ciąża trwa za krótko. Do takich wniosków doszli naukowcy. Pod wieloma względami korzystniejsze byłoby, gdyby trwała dłużej. Nie tylko dlatego, że trzy miesiące po narodzinach dziecko jest bardzo bezbronne, a okres ten uważa się coraz częściej za czwarty trymestr, ale również z punktu ewolucji, która zastawiła na nasz gatunek swego rodzaju pułapkę.Przeciętna ciąża trwa 40 tygodni. Wystarczy, by poród nie nastąpił w 42 tygodniu, by lekarz zdecydował o przerwaniu ciąży i wywołaniu porodu za pomocą oksytocyny. Postęp medycyny pozwala utrzymać przy życiu coraz mniejsze dzieci. Maluszki, które jeszcze kilkanaście lat temu nie byłyby w stanie przeżyć, dzisiaj mają dość spore szanse na to, by rozwijać się prawidłowo. Poród w 24 tygodniu te szanse określa na 70%.

Skąd wniosek, że ciąża powinna trwać dłużej? Zwłaszcza ze względu na wielkość mózgu, który stanowi 25% wielkości mózgu dorosłego. Tymczasem już w przypadku szympansów proporcja ta wygląda całkowicie inaczej: 50%. By pod względem przygotowania do życia poza łonem mamy noworodek był równie dobrze przygotowany, co małe szympansy, ciąża musiałaby trwać od 18 do 21 miesięcy.

Dlaczego tak się nie dzieje? Natura skróciła czas ciąży zwłaszcza ze względu na ograniczenia kanału rodnego kobiety, który jest za wąski, by mogła się przecisnąć przez niego większa główka. Z drugiej strony naukowcy jednak oszacowali, że wystarczyłoby, aby miednica kobiety rozszerzyła się o 3cm, by poród naturalny był możliwy. To niewiele…

Jednak problemem jest jeszcze coś innego. Ciąża nie może trwać dłużej niż 9 miesięcy, bo jest ona zbyt dużym obciążeniem dla spodziewającej się dziecka kobiety. W trakcie ciąży nie rośnie tylko brzuch. Zmiany w postaci ładniejszej skóry, czy włosów są również mało znaczące. Najwięcej dzieje się „w środku”. Przykładowo o 50% rośnie objętość krwi w ciele kobiety. Podobnie serce pompuje średnio od 30 do 50% więcej krwi przy każdym uderzeniu. Większą pracę mają do wykonania także serce oraz nerki.  Metabolizm na końcu ciąży osiąga bardzo wysoki poziom, a cały organizm kobiety jest tak wyczerpany, że nie byłoby możliwości przedłużenia ciąży. Matka Natura o tym wie, dlatego mając świadomość pewnych wad tego rozwiązania, zdecydowała się skrócić czas ciąży u ludzi do około 40 tygodni. Kosztem przyjścia na świat całkiem bezbronnego dziecka, wymagającego przez wiele miesięcy 24 godzinnej opieki. Z tą również różnicą, że po ciąży opiekę nad dzieckiem mogą przejmować inni członkowie rodziny: ojciec dziecka, dziadkowie, czy inni bliscy. Dzięki temu ten układ jest bardziej opłacalny.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Julia Julia

  21 miesięcy ??? O Matko kochana…
  Chwała najwyższemu, że Matka Natura zadecydowała o krótszym czasie…

 2. malta malta

  tylko nie to, proszę!!

 3. Rodzynek Rodzynek

  Lepiej niech wszystko zostanie po staremu :)

 4. Paula Paula

  Coś w tym jest, małe ssaków są lepiej przygotowane do życia niż ludzkie. Ale skoro natura tak to zaprojektowała to naukowcy mogą sobie tylko spekulować i fantazjować, w końcu za coś muszą kasę dostawać;)?Choć nie dałabym sobie głowy uciąć, że już nie knują w tych swoich laboratoriach nad stworzeniem klonu kobiety przystosowanej do noszenia dziecka w swoim łonie przez 21 miesięcy…

  • Dorota Dorota

   No jest i to całkiem sporo…Jednak chyba Matka Natura się nie myli ;) Ja bym jeszcze ciążę skróciła. Tak o 2 miesiące :)

 5. Ewa Ewa

  Chyba bym zwariowała chodząc w ciąży 21 miesięcy ;p o losie…

 6. Sylwia Sylwia

  Właśnie zaczynam 9 miesiąc i już mam SERDECZNIE DOŚĆ (zwłaszcza tego, że ostatnio mój organizm chyba zapomniał, na czym polega sen) – i widzę, że nie ja jedna jestem zdania, że te 40 tygodni w zupełności wystarczy. 21 miesięcy? Już lepiej niech ci naukowcy zajmą się badaniem długości orgazmu u świni, większy z tego pożytek… :)

  • Dorota Dorota

   heh…nie dziwię się, ciąża trwa zdecydowanie za długo ;)

Polecane tematy