Ciąża po terminie

Zdecydowana grupa kobiet, którym przyszło chodzić z brzuszkiem przez dziewięć miesięcy, zgodnie stwierdza, że ostatnie dni, a czasem tygodnie dłużą się. I gdyby mogły decydować, skróciłyby finalny etap oczekiwania na maluszka. Problem z wyglądaniem oznak porodu może być jednak jeszcze większy. Czasami cierpliwość wystawiania jest na jeszcze większą próbę. Gdy poród nie następuje, mimo ustalonej daty, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Ustalony dzień porodu: termin orientacyjny

Przybliżony dzień porodu nie jest absolutnie dniem, w którym rodzą się wszystkie dzieci. W ustalonym przez lekarza dniu przychodzi na świat około 5% wszystkich niemowlaków. Dlatego termin ten należy traktować orientacyjnie.

To nie lekarz, ani nawet nie przyszła mama decyduje o dniu porodu. Impuls do rozpoczęcia akcji porodowej wysyłany jest od dziecka. Naukowcy nadal nie wiedzą, w jaki sposób noworodek inicjuje swój dzień narodzin.

usgIle trwa ciąża?

Tylko teoretycznie ciąża trwa 280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, 266 dni od zapłodnienia, czyli 40 tygodni. Obliczenie to dotyczy bowiem przeciętnego cyklu miesięcznego, który trwa 28 dni i w którym owulacja następuje w połowie cyklu.

Nie wszystkie kobiety mają tak regularne cykle. Z tego powodu lekarze jako normę przyjmują ciążę, która trwa od 38 do 42 tygodni. Ta miesięczna rama czasowa jasno pokazuje, że datę ustaloną przez lekarza należy traktować orientacyjnie.

Po badaniu USG możemy uzyskać kolejny (po terminie wyznaczonym z dnia miesiączki) termin porodu. Uważa się, że najbardziej właściwym jest ten ustalony na pierwszej wizycie, oceniający wiek ciąży. Jednak i w tym wypadku nie ma pewności, że rozwiązanie nastąpi w ściśle określonym czasie.

Ciąża przenoszona

Dzisiaj istnieje tendencja, by ciążę po terminie szybko kończyć w sposób farmakologiczny. Jednak w opinii największych ekspertów i autorytetów jest to spory błąd.

Wywoływanie porodu należy traktować jako ostateczność, a sama ciąża po terminie nie powinna być powodem do niepokoju. Po terminie wyznaczonym przez lekarza konieczne stają się częstsze wizyty u specjalisty i obserwacja, ale tylko w celu oceny kondycji łożyska. Póki łożysko „radzi sobie z obsługą ciąży” (łożyska jest wydolne, ilość płynów owodniowych w normie, a dziecko ma się dobrze), nie ma większych powodów do niepokoju i warto poczekać dzień lub kilka dni, by dać szansę naturze.

Gdy dziecko się nie rodzi…

Dni po terminie wymagają od kobiety większej czujności. Wskazane są wizyty u lekarza lub w przychodni raz na dwa-trzy dni i wykonywanie KTG. Lekarze uwrażliwiają również na to, by przyszła mama zwracała szczególną uwagę na ruchy płodu oraz wszelkie zmiany w tym zakresie (nagłe zmniejszenie lub zwiększenie częstotliwości) sygnalizować opiekującemu się ciążą specjaliście.
Ciąża musi się zakończyć, jeśli rozwiązanie nie następuje samo, a dziecko jest duże, jest mu coraz ciaśniej, jego kondycja pogarsza się, maluch wydalił smółkę (która naturalnie jest usuwana tuż po porodzie).

Standardem jest wypisywanie skierowanie do szpitala na wywoływanie porodu, gdy ciąża nie kończy się naturalnie przez dwa tygodnie od wyliczonego przez lekarza terminu porodu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. żywa11 żywa11

  Chodziłam po terminie ponad tydzień, to był najdłuższy tydzień w moim życiu i nikomu nie polecam tego typu „wyzwań”

 2. monika06 monika06

  moj ;ekarz prowadzacy pomimo dobrego stanu maluszka i mojegi chcial mi zrobic cc w 4 dobie po terminie-czego ja nie chcialam i sie nie zgodzilam- warunkiem bylo pogorszenie naszego stanu, ale natura byla sprytna a corka jeszcze bardziej i w 3 dobie cieszylysmy sie juz soba;) uwazam ze czasami dobrze jest zaczekac jesli tylko wszystko przebiega w porzadku i nie ma powodow do zmartwien;)))

 3. HelowaMama HelowaMama

  O tak, pięć dni po terminie trwało dłużej niż cała ciąża! :)

 4. Iwona113X Iwona113X

  Ciąża po terminie uczy pokory i cierpliwości, tego, czego wymaga też dziecko