Coraz więcej współczesnych kobiet odkłada decyzję o macierzyństwie. Wynika to z różnych powodów, zarówno emocjonalnych, zdrowotnych czy finansowych, jak i niemożności znalezienia odpowiedniego partnera. Chociaż ciąża po 40. roku życia już nikogo nie dziwi, a większość dzieci rodzi się zupełnie zdrowych, to na tym etapie życia trzeba mieć świadomość istniejących zagrożeń i powikłań. Co jednak, gdy rozważana jest ciąża po 45. roku życia? Czy tak dojrzała kobieta może jeszcze w naturalny sposób zostać mamą?
Ciąża po 45. roku życia – czy w ogóle jest możliwa?
Powszechnie wiadomo, że szczytowa płodność kobiety przypada pomiędzy 20. a 26. rokiem życia. Wtedy szanse na szybkie zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka są zdecydowanie największe. Niestety wraz z wiekiem liczba wytwarzanych przez kobiety jajeczek gwałtowanie spada, przez co jej płodność stopniowo maleje.
U dojrzałych pań po czterdziestym piątym roku życia prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi więc tylko niecałe 5%. Nie oznacza to jednak, że kobiety na tym etapie życia nie mogą już mieć dzieci w naturalny sposób. Bardzo dużo zależy też bowiem od indywidualnych predyspozycji i czynników zewnętrznych. W tym stosowanej diety, aktywności fizycznej czy prowadzonego stylu życia.
Panie, które chcą spróbować zostać mamami po 45. roku życia powinny w pierwszej kolejności wykonać badanie oceny rezerwy jajnikowej. Niezwykle pomocne w skutecznym oszacowaniu płodności okaże się również badanie ultrasonograficzne AFC, które należy przeprowadzić na początku cyklu menstruacyjnego. Dzięki nim potencjalna mama dowie się, jak wysokie ma szanse na zajście w ciążę w danym momencie.
Zagrożenia związane z ciążą po 45. roku życia
Znacznie zmniejszona płodność nie jest jedynym zagrożeniem dotyczącym ciąży po 45. roku życia. W tym wieku zarówno kobieta, jak i jej dziecko mogą borykać się z wieloma komplikacjami, które będą miały zasadnicze znaczenie dla późniejszego zdrowia malca. Zajście w ciążę po 45. roku życia przede wszystkim zwiększa ryzyko:
- poronienia – liczne badania wykazały, że aż u 50% kobiet w ciąży, które ukończyły czterdziesty piąty rok życia doszło do samoistnego poronienia;
- wad wrodzonych u płodu – na tym etapie życia ryzyko, że kobieta urodzi maluszka z zespołem Downa wynosi 1:22, z kolei prawdopodobieństwo wystąpienia innych wad genetycznych to aż 1:11;
- problemów z łożyskiem – dojrzały wiek przyszłej mamy może doprowadzić do kłopotów z łożyskiem. Wśród najczęstszych problemów wymienia się łożysko przodujące czy przedwczesne odklejenie się łożyska;
- cukrzycy ciężarnych – mimo, iż nie jest to groźne powikłanie to jednak wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko jego wystąpienia;
nadciśnienia oraz stanu przedrzucawkowego u mamy – dolegliwość stwarza poważne zagrożenie dla życia dziecka; - nadczynności bądź niedoczynności tarczycy – nieprawidłowa praca tarczycy u kobiety sprzyja przedwczesnym porodom, powikłaniom oraz niewłaściwemu rozwojowi płodu.
Zalety ciąży w dojrzałym wieku
Z ciążą po 45. roku życia wiąże się też sporo zalet. Przede wszystkim tak dojrzała kobieta jest bardziej świadoma życia, stabilniejsza finansowo i potrafi zbudować silny związek, dzięki czemu będzie w stanie zapewnić dziecku doskonałe warunki. Ponadto dojrzałe mamy zazwyczaj podejmują mądrzejsze decyzje dotyczące żywienia czy wychowywania pociechy. Nie można również zapominać, że wiele kobiet, które później urodziły nadal czuje się młodo i są w pełni gotowe na nowe doświadczenia, co ma ogromny wpływ na ich lepszą kondycję psychiczną. Dodatkowo nie martwią się o swoją pozycję w pracy, bo ich kariera zawodowa jest już na zaawansowanym szczeblu.
Późniejsze macierzyństwo nie jest więc niczym niemożliwym do zrealizowania. Mimo, iż wiek rzeczywiście ma ogromny wpływ na płodność kobiety to jednak jej całkowicie nie determinuje. Duże znaczenie ma bowiem również ogólna kondycja zdrowotna i fizyczna potencjalnej mamy. Według wytycznych podanych przez międzynarodowe towarzystwo medyczne, odradza się zachodzenia w ciążę kobietom po ukończeniu 50. roku życia. Jeśli jesteś po czterdziestce to być może akurat dla Ciebie nie jest jeszcze za późno.
Komentarze