Ciąża po 40 – tak czy nie? Czy to dobry pomysł?

Ciąża po 40 roku życia budzi dziś w społeczeństwie sporo (nie zawsze uzasadnionych) kontrowersji. Z jednej strony nie jest to przecież nic nadzwyczajnego – przecież w pokoleniu naszych babć i prababć było to zjawisko dość powszechne i ciężarna 40-latka nikogo nie dziwiła. Teraz jednak jest troszkę inaczej. Choć na ulicach możemy zobaczyć głównie młodsze kobiety, to wbrew pozorom na zajście w ciążę coraz częściej decydują się także kobiety w starszym wieku. Są one bardziej dojrzałe, a także gotowe i często lepiej przygotowane na powiększenie rodziny niż ich młodsze koleżanki. Nie ulega również wątpliwości fakt, że z reguły są już ustatkowane i dobrze usytuowane, dlatego decydując się na macierzyństwo w tym wieku, mogą w pełni poświęcić się wychowaniu dziecka i czerpać z macierzyństwa nowe siły, pozytywną energię, miłość i szczęście.

Warto też wspomnieć, że zdarzają się także kobiety rodzące o wiele później, w wieku 50, a nawet rekordowo w wieku 70 lat (jak Omkari Singh, która mając 70 lat, w 2008 roku urodziła bliźniaki). Należy zadać sobie jednak pytanie, czy takie rozwiązanie jest dobre i dla dziecka i dla matki? Czy ciąża po 40stce niesie za sobą więcej zagrożeń? Jaki wpływ na kobietę ma ciąża po 40 roku życia? Zastanowimy się nad tymi aspektami w poniższym artykule.

Czy istnieje optymalny wiek do zajścia w ciążę?

Patrząc przez pryzmat fizjologii oraz biologii rozrodu, optymalnym czasem na ciążę jest wiek 18-20 lat. Wtedy bowiem ciało kobiety, mówiąc w uproszczeniu, posiada najwięcej energii potrzebnej do prawidłowego rozwoju dziecka, a następnie, wyczerpującego porodu. Oczywiście, z wielu względów jest to dla większości kobiet nieosiągalne, dlatego statystycznie w naszym kraju, mamy rodzą swoje pierwsze dziecko w wieku 27 lat, co w dużym stopniu pokrywa się ze średnią europejską.

ciąża po 40

Wiadome jest, że choć biologiczny potencjał rozrodczy kobiety wieku 27 lat jest nieco mniejszy, to najczęściej pod względem ekonomicznym i co najważniejsze psychicznym przeciętna kobieta jest w tym wieku o wiele bardziej przygotowana na dziecko, niż jej 18-letnia koleżanka. Nie można również popadać w paranoję i za wszelką cenę dążyć do wcześniejszej ciąży. Z punktu widzenia lekarzy, istnieje jednak pewna granica bezpiecznego zajścia w ciążę, która kończy się w wieku 40 lat. Granica ta jest współcześnie często przekraczana.
 
40 lat – (nie)przekraczalna granica dla ciąży?

Ciąża w wieku powyżej 35 lat uważana jest przez lekarzy za ciążę późną, natomiast ciąża po 40stce, za ciążę bardzo późną i obciążoną wysokim ryzykiem niepowodzenia. Dlaczego? Oto najważniejsze powody:

  • Kobiety po 40 mają znacząco zwiększone ryzyko poczęcia dziecka z wadami wrodzonymi (zespół Downa) – dla wielu z lekarzy jest to koronny argument przeciwko bardzo późnej ciąży. Wszystkie badania naukowe dowodzą bowiem, że wiek matki jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka. Przykładowo, kobieta w wieku optymalnym dla ciąży rodzi dziecko chore na zespół Downa raz na 1527, a kobieta 35-letnia aż raz na 356.
  • Organizm kobiet po 40 jest mniej wydolny fizycznie, a narządy mają mniejszą zdolność do szybkiej adaptacji – oczywiście, zdarzają się panie bardzo wysportowane, mówimy jednak o ogóle populacji.
  • Kobiety po 40 częściej są obciążone chorobami ogólnymi – 4 i 5 dekada życia jest okresem najczęstszej zapadalności na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze i inne choroby znacznie wikłające przebieg ciąży.
  • Kobiety po 40 mają znaczące większe ryzyko chorób ciążowych takich jak cukrzyca ciężarnych, zatrucie ciążowe, czy stan przedrzucawkowy i rzucawka.
  • U kobiet po 40 częściej dochodzi do poronień – szacuje się, że u 40 % kobiet 40-letnich dojdzie do poronienia, a u 45-letnich aż 50 %.
  • Kobiety po 40 najczęściej mają problem z porodem naturalnym – praktycznie nie zdarza się, żeby pacjentki w ciążach bardzo późnych rodziły naturalnie, co jak wiadomo, jest mniej korzystne dla dziecka.

Warto mieć na uwadze jednak fakt, że dawniej kobiety po 40 rodziły bardzo często i co równie ważne, doskonale radziły sobie później z macierzyństwem. I choć statystyka przemawia na niekorzyść ciąży po 40 roku życia, dzisiejsze osiągnięcia medycyny w znacznym stopniu umożliwiają bezpieczne przeprowadzenie ciąży w tym wieku oraz szczęśliwy poród.

Ciąża po 40 – przypadek czy świadomy wybór?

Nie ulega wątpliwości, że za czasów naszych babć i prababć ciąże po 40 roku życia często zdarzały się parom nie tylko ze względu na chęć powiększenia rodziny, ale również z uwagi na małe możliwości stosowania antykoncepcji. Dziś, gdy dostęp do antykoncepcji jest powszechny, środki zapobiegające ciąży skuteczne, a kobieta może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie metodę, możliwa jest o wiele większa kontrola nad planowaniem poczęcia i zajściem w ciążę.

Ciągle jednak dzieje się tak, że część kobiet po 40 roku życia zachodzi w ciążę przypadkiem. Dla nieprzygotowanych na taką niespodziankę rodziców z pewnością jest to początkowo szok, jednak dla wielu z nich okazuje się to najpiękniejszym prezentem i wspaniałą szansą na odmienienie swego życia i drugą młodość.

Nie ulega też wątpliwości, że spora liczba ciąż u kobiet po 40 jest całkowicie przemyślanym, często bardzo wyczekiwanym wydarzeniem. Kobiety decydują się one na ciążę właśnie w tym okresie swojego życia głównie dlatego, że czują, że to odpowiedni moment na taki krok. Decyzja ta jest zazwyczaj dokładnie przeanalizowana i całkowicie świadoma, a przyszła mama jest w pełni zdeterminowana i gotowa na wszystko. Najczęściej jest już ona ustatkowana i spełniona zawodowo, dzięki czemu ma poczucie, że może zapewnić swemu dziecku pełen komfort i bezpieczeństwo.

Kobiety decydujące się na macierzyństwo po 40 są też zwykle bardziej rozsądne i stonowane, a wyczekiwanie dziecko wyzwala w nich nowe pokłady uczuć, energii oraz mnóstwo szczęścia, co sprawia, że wbrew wcześniejszym obawom, w roli matki odnajdują się wprost idealnie.

Druga młodość – ciąża po 40

Ciąża po 40 diametralnie zmienia całe dotychczasowe życie kobiety. Oprócz całkowitego przewartościowania własnego życia przyszła mama mierzy się również z fizycznymi i psychicznymi zmianami, mającymi przygotować ją do wydania na świat potomstwa. Nie od dziś wiadomo, że ciąża to okres nieustannej hormonalnej burzy, która towarzyszy kobiecie również po porodzie.

Matki po porodzie, choć początkowo bardzo zmęczone, zwykle dzięki wyrzutowi hormonów szybko odzyskują siły, aby móc jak najlepiej zaopiekować się swoim dzieckiem. Są przepełnione energią, witalnością, uśmiechnięte i wyraźnie szczęśliwe. Nie bez powodu mówi się więc, że ciąża w późniejszym wieku odmładza kobietę. Doskonałym tego przykładem są takie hollywoodzkie gwiazdy jak Halle Berry, Monica Belluci, Nicole Kidman czy Susan Sarandon.

40 lat – czy wiek może stać na drodze szczęścia?

Na szczęście, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny ciąża po 40 roku życia jest jak najbardziej możliwa. Lekarze z powodzeniem potrafią bezpiecznie prowadzić takie ciąże i zakończyć je szczęśliwym rozwiązaniem.

Dzisiejsza medycyna daje bardzo dużą szansę na urodzenie zdrowego dziecka kobietom będącym w tym wieku, a nawet starszym. Nie można jednak zapominać o tym, iż ciąże po 40 zawsze będą ciążami wysokiego ryzyka, wymagającymi szczególnego zaangażowania samej matki, ojca, jak i lekarzy ginekologów.

Podsumowując to wszystko, nasuwa się pytanie: czy wiek może stać na drodze do szczęścia? Tak i nie, wszystko zależy bowiem od chęci podjęcia mniejszego bądź wyższego ryzyka i pełnego zaakceptowania konsekwencji tej decyzji. Wybór powinien być więc dobrze przemyślany zarówno przez samą matkę, jak i jej partnera, gdyż w tej sytuacji wzajemne wsparcie i akceptacja powinno być podstawą każdej powiększającej się rodziny. Społeczeństwo, a w szczególności młode mamy nigdy nie powinny stygmatyzować swoich starszych koleżanek, lecz wspólnie z nimi cieszyć się najcudowniejszym darem, jaki może otrzymać każda kobieta – szczęśliwym macierzyństwem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Nina, studentka ostatniego roku kierunku lekarskiego, szczególnie zainteresowana tematyką onkologii, badań obrazowych oraz radiologii pediatrycznej. Pisaniem artykułów o tematyce medycznej zajmuję się, aby poszerzać wiedzę i świadomość pacjentów dotyczącą chorób, z którymi mogą się kiedyś zmierzyć lub też właśnie z nimi walczą, ponieważ wierzę, że największe efekty przynosi terapia oparta na partnerstwie. Wyedukowany pacjent lepiej potrafi dbać o swoje zdrowie oraz często dzięki odpowiedniej wiedzy zgłasza się do lekarza już na wczesnym etapie choroby.Wtedy też lepiej rozumie on samą istotę choroby, a dzięki wzajemnej współpracy lekarz i pacjent wspólnie mogą opracować najlepszy plan działania, gdyż właśnie taka relacja przynosi zwykle najlepsze efekty.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Taramira

    Jestem córką kobiety, ktora urodzila mnie tuż przed skończeniem 41 lat. Rodziła naturalnie, nie miała żadnych z wynienionych wyżej chorob(mogących sie przytrafic). Jestem i byłam jej największym szczesciem:)

  2. Julia

    Znajome rodzily okolo 40-tki,ja drugie majac 34-to bylo fajniejsze macierzynstwo-spokojniejsze,nie bylam taka spanikowana,ze cos zle zrobie,jak za 1. razem.Super,tak na nowo przezyc cos co minelo.Do tego drugie dzieci sa jakies spokojniejsze same w sobie.