Ciąża: pierwsze objawy, które powiedzą Ci, że to TO

Gdy starasz się o dziecko, tuż po stosunku, możesz mieć poczucie, że teraz się uda. Często kobiety wierzą w to mocno i w wielu przypadkach się rzeczywiście udaje.Ciąża pierwsze objawy – takie realne, namacalne – pojawiają się jednak dopiero 10 dni po stosunku, to właśnie miej więcej wtedy dochodzi do implantacji, czyli przyczepienia jaja do ścian macicy – od tej chwili lekarz może potwierdzić ciążę. Zdarza się jednak, że kobieta nie jest świadoma ciąży nawet przez kilka tygodni. Żyje w biegu i nie zauważa, że okres nie wystąpił w terminie.

Jakie pierwsze objawy przynosi ciąża?

Pierwsze objawy ciąży: mrowienie sutków

Ciążę możesz rozpoznać już tydzień po stosunku, kiedy pojawia się pierwszy objaw: mrowienie i kłucie sutków. Wszystko za sprawą działania hormonów i zwiększonego dopływu krwi do piersi. Gdy organizm przyzwyczaja się do burzy hormonalnej, uczucie to mija.

Mrowienie sutków może mieć różne nasilenie: od delikatnego, przez mocno odczuwalny aż do powodującego dyskomfort – umożliwiającego sen na brzuchu czy noszenie ulubionego biustonosza.

Pierwsze objawy ciąży: skurcze macicy i plamienie

W okresie, w którym powinna wystąpić miesiączka, mogą pojawiać się lekkie skurcze oraz niewielkie plamienie. Na bieliźnie mogą pojawić się różowe plamy, zdarza się niewielkie krwawienie, które bywa mylone z miesiączką, ale nią nie jest!

Eksperci nie są pewni w 100%, dlaczego w tym okresie pojawia się plamienie, najprawdopodobniej wiąże się ono z zagnieżdżaniem jajeczka w ścianę macicy.

Przeczytaj, kiedy krwawienie w ciąży powinno martwić, a kiedy to naturalny objaw.

Powiększenie piersi

Około 6 tygodnia ciąży możesz zauważyć wyraźnie powiększenie piersi i ich bolesność. Biust może stać się delikatny w dotyku, jakby spuchnięty, cięższy. Skóra może wydawać się cieńsza, a pod jej powierzchnią najpewniej zauważysz sieć cienkich żył.

Wrażliwość na dotyk piersi to objaw, który towarzyszy przyszłym mamom zazwyczaj przez pierwszy trymestr. Objaw ten staje się coraz mniej dotkliwy wraz z postępem ciąży.

ciąża: pierwsze objawy

Ciemniejsza otoczka naokoło sutków

Ciąża wpływa również na wygląd skóry. Jedną z pierwszych zmian widocznych już kilka dni po zapłodnieniu jest ściemnienie barwy otoczki sutków.

Około 8 tygodnia ciąży ta zmiana jest już trudna do zignorowania, tak jak powiększenie guzków naokoło sutków.

Ciąża pierwsze objawy: nudności

Nie wszystkie kobiety odczuwają nudności w ciąży.  Jeśli będziesz miała szczęście, nie doświadczysz ich. Większość przyszłych mam budzi się jednak z przykrym objawem zazwyczaj od 6 tygodnia ciąży, a czasami już w 4 tygodniu ciąży. Nudności towarzyszą nie tylko rankom, ale również dokuczają przez cały dzień.

Uczucie wyczerpania

Wczesna ciąża wiąże się również z uczuciem wyczerpania, zmęczenia, braku sił. Gdy budzisz się i nie masz ochoty wstać z łóżka, a w ciągu dnia tylko byś spała, najpewniej jest to jeden z pierwszych objawów, który wskazuje, że będziesz mamą. Organizm w ten sposób domaga się specjalnego traktowania, robi wszystko, by rozwijający się płód miał najlepsze warunki do rozwoju.

Konieczność częstszego korzystania z toalety

Pierwsze objawy ciąży to również częste odwiedzanie toalety. Wszystko dlatego, że wzrasta ilość krwi, nerki pracują bardziej intensywnie, a Ty oddajesz mocz częściej. To całkiem naturalny objaw. Jeśli jednak towarzyszy mu przykre pieczenie, ból czy swędzenie, należy udać się do lekarza, najpewniej masz infekcję.

Większa wrażliwość na zapachy i głód

Większy głód może być oznaką wczesnej ciąży, tak jak zachcianki ciążowe i wrażliwość zapachowa. Możesz mieć ochotę na inne produkty spożywcze niż dotychczas, a swoje ulubione wykluczyć. Czasami zdarza się przyszłym mamom odczuwać metaliczny posmak w ustach.

Pierwsze objawy ciąży mogą być mylące. Dlatego tylko wizyta u lekarza i badania pozwolą potwierdzić lub wykluczyć ewentualną ciążę.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.